Abdülhey Çoban

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Abdülhey Çoban
Abdulheycoban-kvp.jpg
Abdülhey Çoban temsili fotoğraf
İlk görünüş Kurtlar Vadisi 30. Bölüm
Son görünüş Kurtlar Vadisi Pusu 229. Bölüm
Canlandıran Kenan Çoban
Seslendiren Kadir Çermik
Bilgi
Takma ad(lar)ı Abdül, Artist, Akrep
Diğer adları Zülfü Yüksel
Tür İnsan
Cinsiyet Erkek
Meslek Devlet Görevlisi
Unvan Polat Alemdar'ın Sağ Kolu
Evlilik(ler) Gaye Eraslan
Sultan Çatalbaş
Önemli ilişkileri Polat Alemdar
Memati Baş
Güllü Erhan
Cahit Kaya
Kara
Akif Deveci
Din İslam
Ulus Türkmen

Abdülhey Çoban, Kurtlar Vadisi, Kurtlar Vadisi Terör ve Kurtlar Vadisi Pusu dizilerinin ve Kurtlar Vadisi Irak, Kurtlar Vadisi Filistin filmlerinin karakteridir. Kenan Çoban tarafından canlandırılıp, Kadir Çermik tarafından seslendirilir.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

KGT adı verilen çok gizli bir istihbarat örgütünün mensubudur. Doğu Eşrefoğlu ve Aslan Akbey tarafından yetiştirilerek göreve getirilmiştir. Adı Arapça olup asıl hali "Abd el-Hayy"dır ve "Diri olanın/Can verenin (el-Hayy) kulu" anlamına gelir.

Bir zaman sonra Polat Alemdar isimli KGT ajanı olup mafya oluşumunun içine sızan bu adamı korumakla yükümlü olduğu son görevi verilmiştir. Görev gereği Polat Alemdar'ın karşısına çöpcü kılığında çıkmıştır. Ve bu olaydan sonra Polat Alemdar ve Abdülhey çok iyi iki dost olmuşlar. Bir ara Aron Feller tarafından işkence edilerek hafıza kaybına uğrayıp İskender Büyük'e hizmet etmiştir. Ama sonra Polat Alemdar, hafızasını geri getirtmeyi başarmıştır. Ayrıca Abdülhey (Zülfü Yüksel) ekibin sessiz elemanlarından biridir, operasyonlarda tedbirlidir. Mantık yürüterek hareket eder, duygularını pek belli etmez ve Memati Baş'ın ölümünden sonra Polat Alemdar'ın Sağ kolu olmuştur. Polat Alemdar'ın sırrı bildiği için infaz edilip öldüğünü sanmaktadır ve bu yüzden büyük bir bunalıma girmiştir. Ancak Polat Alemdar ölmemiştir.

Yeni aksaçlı olan Polat Alemdar Abdülhey'i naib olarak görevlendirir ve bir süre sonra Abdülhey'in karşısına çıkar. Abdülhey, yaşadığını saklayan Polat'a kızgındır ve tekliflerini kabul etmez. Sonradan barışıp ekibe geri dönmüştür. Abdülhey, İhtiyarlar ve KGT'deki tüm görevlerini bırakıp kendine yeni bir hayat kurmak istemektedir. Ama daha sonradan yaptığından pişman olmuştur ve tekrardan Polat'ın yanına dönmüştür.

229.bölümde Mr.Key'in KGT Ofisi'ne koyduğu bombayı görünce bombayı eline alır ve uzaklaştırmaya çalışır. Ancak tam o sırada Mr.Key bombayı patlatır ve Abdülhey ölür.