Abdülhey Çoban

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Abdülhey Çoban
Kurtlar Vadisi karakteri
İlk görünüm Kurtlar Vadisi 30. Bölüm
Son görünüm Kurtlar Vadisi Pusu 229. Bölüm
Yaratan Raci Şaşmaz
Bahadır Özdener
Mehmet Turgut
Canlandıran Kenan Çoban
Seslendiren Kadir Çermik
Engin Yüksel
Doğum adı Zülfü Yüksel
Bilgileri
Tam adı Zülfü Yüksel
Takma ad(lar)ı Abdül
Tür İnsan
Cinsiyet Erkek
Meslek Devlet Görevlisi
Unvan Polat Alemdar'ın Sağ Kolu
Evlilik(ler) Gaye Eraslan
Önemli ilişkileri Polat Alemdar
Memati Baş (öldü)
Erhan Ufuk
Cahit Kaya
Kara (öldü)
Akif Deveci (öldü)
Aslan Akbey (öldü)
Din İslam
Ulus Türkiye Türk
Doğum ve ölüm Zülfü Yüksel(d. 1975, Zaza - ö. 2014 (38-39 yaşlarında), KGT Ofisi, İstanbul; Bombalı Saldırı)

Abdülhey Çoban (d. 1975 - ö. 2014), Kurtlar Vadisi serisinde Kenan Çoban tarafından canlandırılmış kurgusal karakter.[1]

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Oynadığı ilk sahnede seslendirmeyi kendisi yapmıştır. Ancak daha sonra Kadir Çermik tarafından seslendirilmiştir. Bir ara Kadir Çermik ile anlaşılamaması üzerine Kurtlar Vadisi'nde birkaç bölümlüğüne Engin Yüksel tarafından seslendirilmiş, sonra yeniden Kadir Çermik ile yola devam edilmiştir.

Kurtlar Vadisi'nde Abdülhey[değiştir | kaynağı değiştir]

KGT adı verilen çok gizli bir istihbarat örgütünün mensubudur. Gerçek adı Zülfü Yüksel'dir. İstihbarattaki kod adı Akrep'tir. KGT'nin iki numarasıdır. Elazığlıdır. Çocukluktan devlet tarafından yetiştirilmiş ve Kuzey Irak'taki Omar Aşireti'nin içine yerleştirilmiştir. Daha sonra Aslan Akbey tarafından İstanbul'a çağrılmış ve Polat Alemdar'ın yanına, onu koruması için yerleştirilmiştir. Adı Arapça olup asıl hali "Abd el-Hayy"dır ve "Diri olanın/Can verenin (el-Hayy) kulu" anlamına gelir.

Bir zaman sonra Polat Alemdar isimli KGT ajanı olup mafya oluşumunun içine sızan bu adamı korumakla yükümlü olduğu son görevi verilmiştir. Görev gereği Polat Alemdar'ın karşısına çöpçü kılığında çıkmıştır. Ve bu olaydan sonra Polat Alemdar ve Abdülhey çok iyi iki dost olmuştur.

Kurtlar Vadisi Pusu'da Abdülhey[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurtlar Vadisi Operasyonu bitince Polat Alemdar'ın sol kolu olarak yanında kalmıştır. Bir keresinde aralarına girip sonradan taraf değiştirmiş olan Hakan ve Amerika ajanları tarafından işkence altında sorguya çekilmiş (Kurtlar Vadisi Pusu 18. Bölüm), başka bir keresinde de Aron Feller tarafından beynine ilaç verilerek hafıza kaybına uğrayıp Hakan'ın da hizmet ettiği İskender Büyük'e hizmet etmiştir. Daha sonra kurtulmuş ve Doktor Gaye Abdülhey'i tedavi etmiştir. Ama sonra Polat Alemdar, hafızasını geri getirtmeyi başarmıştır. Ayrıca Abdülhey (Zülfü Yüksel) ekibin sessiz elemanlarından biridir, operasyonlarda tedbirlidir. Mantık yürüterek hareket eder, duygularını pek belli etmez ve Memati Baş'ın ölümünden sonra Polat Alemdar'ın sağ kolu olmuştur. Polat Alemdar'ın sırrı bildiği için infaz edilip öldüğünü sanmaktadır ve bu yüzden büyük bir bunalıma girmiştir. Ancak Polat Alemdar ölmemiştir.

Yeni aksaçlı olan Polat Alemdar Abdülhey'i naip olarak görevlendirir ve bir süre sonra Abdülhey'in karşısına çıkar. Abdülhey, yaşadığını saklayan Polat'a kızgındır ve tekliflerini kabul etmez. Sonradan barışıp ekibe geri dönmüştür. Abdülhey, İhtiyarlar ve KGT'deki tüm görevlerini bırakıp kendine yeni bir hayat kurmak istemektedir. Devlet işlerinden çekilince Abdülhey, Gaye ile evlenmiştir. Ama daha sonradan yaptığından pişman olmuştur ve tekrar Polat'ın yanına dönmüştür.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

229. bölümde Mr. Key'in ofise koyduğu bombayı görünce bombayı eline alır ve uzaklaştırmaya çalışır. Ancak o sırada Mr. Key bombayı patlatır ve Abdülhey ölür.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kurtlar Vadisi eski kanalına döndü!". Türkiye. 10 Mayıs 2014. 14 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2020. 
  2. ^ "Kurtlar Vadisi'nden Abdülhey de ayrıldı". Milliyet. 23 Haziran 2014. 8 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2020.