Cem Ersever

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cem Ersever
J.1972-69
LakabıACE
Doğum6 Haziran 1950
Erzurum, Türkiye
Ölüm4 Kasım 1993 (43 yaşında)
Ankara, Türkiye
Defin yeriCebeci Askerî Şehitliği
Bağlılığı Türkiye
Branşı Jandarma
Hizmet yılları1972-1993
Rütbesi Binbaşı
BirimiJİTEM
Ödülleri
Ailesi
Babasıİzzet Ersever
EşiYıldız Ersever

Ahmet Cem Ersever (6 Haziran 1950 - 4 Kasım 1993) JİTEM'in kilit isimlerinden biri olan Türk asker.

Babası İzzet Ersever'in subay olmasından dolayı ilköğrenimini yurdun değişik yerlerinde gördü.

1967 yılında TED Ankara Kolejinden mezun oldu. Ortaöğrenimden sonra Kara Harp Okuluna girdi. 1972 yılında Jandarma Teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1973 yılında Piyade Okulunu, 1974 yılında Jandarma Subay Okulunu bitirdi. 11 Aralık 1979 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı tarafından Mersin, Hatay, Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa, Edirne, Kırklareli ve İzmir illerinde kaçakçılık olaylarını soruşturmakla görevlendirildi.

Yüzbaşı rütbesindeyken 12 Eylül Darbesi sonrasında Güneydoğu'da yaşanan terör olaylarına karşı mücadele etmek amacıyla İstihbarat toplamak ve toplanan istihbarat ile operasyonlar düzenlemek amacıyla Jandarma İstihbârat ve Terörle Mücadele (JİTEM) adı altında faaliyet gösteren merkezî bir örgütlenmenin fikir babalığını yaptı ve doğrudan Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı olarak çalışacak olan JİTEM'de aktif görev aldı.

JİTEM faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneydoğu Anadolu'da PKK ile yapılan istihbarat çalışmalarının tümünde yer almış, silâhlı çatışmalara bizzat katılmış, tüm faaliyetleri yönetmiş, PKK'ya yardım ve yataklık eden kişi ve gruplarla irtibat kurmuş, bunları tam yetkiyle ve Komutanlığa doğrudan bağlı olarak yürütmüştür.

Ersever ile Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu arasındaki ilişki olduğu ve Ersever'in Velioğlu'ndan çok iyi istihbârat aldığı, avukatı Emin Emir (MHP'nin eski lideri Alparslan Türkeş'in de avukatı) tarafından ifade edilmiştir. Özellikle 1989-1990 yıllarında bu ikilinin çok sık görüştüğünden bahseden Emir, Ersever’in o dönem 'Düşmanımın düşmanı dostumdur' ilkesiyle hareket ettiğini ve ayrıca Hizbullah'ın devlet tarafından kurulduğuna dair Ersever'den herhangi bir şey duymadığını da belirtmiştir.

Orgeneral Eşref Bitlis'in şüpheli ölümünden sonra Mart 1993'te bu olayı protesto etmek için askerlikten istifâ etti ve Mayıs 1993 ayında Milliyet gazetesine faksladığı özgeçmişinde "1984 yılından bugüne kadar yapılan yanlışlar, ihânetler ve uygulamalar konusunda Türk kâmuoyunun aydınlatılması gerektiğine inanıyor ve görüşmeler sonunda belirlenecek bir tarihte Türk basınıyla kâmuoyu önünde Celâl Talabani'nin ihanetleri PKK ilişkileri, Güneydoğu'daki gerçek durum, köy korucuları, itirafçılar, fâili meçhul cinayetler hakkında ve bazı siyasilerin örgütsel konumları hakkında açıklamalarda bulunacağımı beyân ediyorum."[1] ve "Güneydoğu Anadolu'daki olayların gerçekleri Türk milletinden gizleniyor."[2] dedikten birkaç ay sonra 4 Kasım 1993'te elleri önden bağlanmış kafasına iki el ateş edilmiş naaşı, Ankara Elmadağ ilçesi çıkışında bulundu.[3]

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Üçgendeki Tezgah, Ankara 1993.
 • Kürtler, PKK ve Abdullah Öcalan, Ankara 1993.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitaplar

 • Çetin Agaşe, Cem Ersever ve JİTEM Gerçeği
 • Çetin Agaşe,Susurluk'tan Ergenekon'a JİTEM Gerçeği Cem Ersever ve Yeşil...
 • Çetin Agaşe, Derin Devletin Şifreleri Cem Ersever Gerçeği ve Kod Adı Yeşil
 • Tutkun Akbaş, Cem Ersever'in Son 90 Günü ve Kayıp Kitap "Şam'daki Kemancı"
 • Vedat Demiröz, Binbaşı Cem Ersever ve JİTEM'in Tarihi
 • Soner Yalçın, Binbaşı Ersever’in İtirafları

Belgesel[değiştir | kaynağı değiştir]

TVNET - Komplo Teorisi Cem Ersever

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "06.11.1993, Milliyet, Sayfa 9". 11 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2011. 
 2. ^ "Sabah Gazetesi". 27 Temmuz 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2008. 
 3. ^ "Radikal Gazetesi". 22 Ağustos 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2008.