Kurtlar Vadisi Irak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kurtlar Vadisi Irak
Yönetmen Serdar Akar
Yapımcı Raci Şaşmaz
Senarist Raci Şaşmaz
Bahadır Özdener
Oyuncular Necati Şaşmaz
Bergüzar Korel
Gürkan Uygun
Kenan Çoban
Erhan Ufak
Müzik Gökhan Kırdar
Görüntü yönetmeni Selahattin Sancaklı
Kurgu Kemalettin Osmanlı
Stüdyo Pana Film, İmaj TV
Cinsi Sinema
Türü Aksiyon, Macera, Politik
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 29 Ekim 2006
Süre 122 dakika
Dil Türkçe, Kürtçe, Arapça, İngilizce, Almanca
Bütçe 14 Milyon $
Hasılat 23.465.471 $
Devam filmi Kurtlar Vadisi Gladio
Resmî sitesi

Kurtlar Vadisi Irak, yönetmenliğini Serdar Akar'ın yaptığı 2006 yapımı Türk filmi.

Türk yapımı Fetih 1453'ten sonra en pahalı bütçeye sahip (14 milyon $) bir film olup, konusu itibarıyla ABD Temsilciler Meclisinde Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a Amerikan Hükûmetinin uluslararası tutumu ve dünya tarafından nasıl görüldüğüne dair sözlü soru önergesi verdirten Türkiye'nin 83. kuruluş yıldönümü özel ilk filmdir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Film Türkiye'de gösterime girdiğinde izleyici rekorları kırmıştır.

ABD'de film halen fazla bilinmemektedir. Ancak bazı çevrelerce Yahudi lobisi gibi filmde rol almayı kabul etmiş olan iki tanınmış Amerikalı oyuncuya (Billy Zane ve Gary Busey) yönelik eleştiriler veya televizyon parodilerinde yergili şakalar yapılmıştır . Billy Zane anne-babası Yunandır. Bu eleştirilere "birilerinin bu savaşın iğrençliğini duyurması gerekiyordu" diyerek karşı koymuştur.

Almanya'da muhafazakar Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesi filmi, Yahudi düşmanlığı, ABD düşmanlığı, Türk Milliyetçiliği, Irkçılık gibi ithamlarla yerden yere vurmuştur. Handelsblatt'ın film hakkındaki yorumu daha rahat olmuş, film bir aksiyon filmi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bavyera muhafazakar CSU partisi başkanı Edmund Stoiber, 19 Şubat 2006 tarihli Bild am Sonntag gazetesindeki demecinde, filmin, Batı dünyasını eleştirdiği ve ırkçı olduğu görüşüne dayanarak, Alman sinemalarında gösterilmesinden çıkarılmasını istediğini belirtmiştir. Film Almanya'da 65 sinemada Almanca altyazılı Türkçe versiyonunda gösterilmektedir.

Fransa'da işe, bu ülkeye daha önce pek çok Türk filmini ithal etmiş bulunan Toocool şirketinin sahibi, gösterime giriş için 1 Mart tarihini açıklamış olmalarına rağmen, Fransa'da monopol oluşturan iki film dağıtımcısının da sözleşme imzalamaktan kaçındığını belirtmekte, "Sinsi Sansür"den yakınmaktadır. Film dünya televizyonlarında yayınlanmaktadır. Örneğin Macaristan'ın DUNA televizyonu 16 Mayıs 2009 da filmi yayınlamıştır. Filmin İran'da özel sektör tarafından gösterilen ilk yabancı film olması beklenmektedir.