Rus ruleti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rus ruletinde kullanılan bir altıpatlar.

Rus ruleti (Rusçası Ру́сская руле́тка), altıpatlarla oynanan ölümcül bir şans oyunu. Tabancaya tek bir kurşun yerleştirilir ve kurşunun yeri belli olmayacak şekilde top çevrilir. Oyuncular sırayla tabancayı şakaklarına dayarlar ve tetiği çekmek suretiyle şanslarını denerler. Rus ifadesi oyunun doğduğu ülkeye işaret etmektedir.

Matematiksel model[değiştir | kaynağı değiştir]

Olasılık biliminin genel yasaları Rus ruleti için de geçerlidir. Eğer tabancanın topu 6 mermi alıyorsa ve her denemeden sonra top yeniden çevrilmiyorsa silahın ateş alma olasılığı artan bir oranda büyür:

Patlama olasılığının seyri
1 1/6 = 0,1(6) = 16,(6)%
2 1/5 = 0,2 = 20%
3 1/4 = 0,25 = 25%
4 1/3 = 0,(3) = 33,(3)%
5 1/2 = 0,5 = 50%
6 1/1 = 1 = 100%

Eğer top her denemeden sonra cevrilecek olursa yaşama olasılığı şu şekilde olacaktır:

Yaşama olasılığı
1 5/6
2 (5/6)^2
3 (5/6)^3
4 (5/6)^4
5 (5/6)^5
6 (5/6)^6

vs.

Popüler kültürde Rus ruleti[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Rus ruletinin abartılı bir versiyonuna Kurtlar Vadisi dizisinin bir bölümünde rastlanmaktadır. Dizinin önemli karakterlerinden Polat Alemdar 6 mermilik bir tabancaya 5 kurşun koyar ve diğer bir önemli karakter Testere Necmi'ye uzatır. Burada oyunun adı değişik bir şekildedir (Türk ruleti).

Aynı şekilde Balıkçı ve Ali Kaptan Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinde de Rus Ruleti oynamaktadırlar. Ve yine birçok dizi ve sinemada da Rus Ruleti oyununa rastlanmaktadır.

Edebiyatta Rus ruleti[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazar Kosta Kortidis'in "Rulet" adlı oyunu. II. Dünya Savaşı sırasında, Alman savaş esirleri kafatası tümeninde esir tutulurken, Rus askerleri tarafından rulet oynamaya zorlanır. Psikolojik gerilim türündeki tiyatro oyun Devlet Tiyatroları tarafından ilk kez 6 Ekim 2014 tarihinde sahnelenmiştir. Bence Kitap yayınları tarafından kitap olarak basılan eser, Lehçe, Almanca, Boşnakça, Yunanca, Rusça, Farsça dahil birçok dile çevrilmiştir. Yazar Kosta Kortidis, Rulet adlı eseriyle, 2015 yılında Türkiye'nin en başarılı oyun yazarı seçilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]