Kullanıcı mesaj:Homonihilis/arşiv9

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Mesaj Arşivi
Ocak 2010 - Temmuz 2010 | Ağustos 2010 - Aralık 2011 | Ocak 2012 - Temmuz 2012

Bu bir arşiv sayfasıdır. Lütfen bu sayfayı değiştirmeyiniz. Mesajlarınızı Kullanıcı mesaj:Homonihilis sayfasına bırakabilirsiniz.


Davet[kaynağı değiştir]

Haftanın iş birliği için katılım çağrısı!

Haftanın iş birliği projesine katılın!
2010'un 31 ve 32. haftaları için proje olarak Vikiproje:Ana Sayfa/SM Oluşturma sayfasındaki bazı maddeleri, kırmızı bağlantılarını gidererek Seçkin Madde yapmak seçilmiştir.
Projeye katılmak için buraya tıklayın.
Bundan sonraki haftalar için bilgi mesajı almak istemiyorsanız lütfen bunu size mesajı atan kullanıcıya bildirin.

--82 ~145 ileti 08:00, 2 Ağustos 2010 (UTC)

Resim Yükle(me)[kaynağı değiştir]

Selam Homonihilis

Şu resim yüklemeyi birtürlü aklımda tutamıyorum. Şunlara bir kesinlik katarmısın lütfen 1)en.wikipedia sitesindeki resimleri direk tr ye ekleyemiyor muyuz? Yani tekrar yükleme yapmadan. 2) 1. sorumdaki mümkün değilse tr ye yüklerken kaynak olarak en.wikipedia yı göstermem yeterli olur mu? 3) Adil kullanım yönergesinin 2.maddesini gerçekten anlayamadım. Resim yüklemeyle ilgili konuları araştırdım fakat aklım daha da karıştı. Yardımcı olursan sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Sensei_h - KoreanTurk.com ^_^ 16:59, 2 Ağustos 2010 (UTC)

Selamlar Homonihilis. Bu konu ile ilgili fikrini boş bir vakitte belirtebilirmisin. Kolay gelsin. --Eldarion 08:32, 9 Ağustos 2010 (UTC)

:)[kaynağı değiştir]

SD'de böyle göreceksek daha sık çıkarayım yazdığın maddeleri ana sayfaya :) Bitmemiş projelerin de arkandan ağlayacak böyle giderse :) --yabancım 21:25, 20 Ağustos 2010 (UTC)

O senin teşvik ediciliğin :D (Sorma, çıkaracak madde bulmakta zorlanıyorum da.) Kolaylıklar dilerim koşturmacanda. Projeleri bitireceğinden eminim, görünce takılayım dedim. --yabancım 21:32, 20 Ağustos 2010 (UTC)
Düşünce olarak kalmış olsa da sağol :) Haklısın, ben de özledim doğru dürüst madde yazmayı. Geldikçe hizmetlilik işleriyle uğraşıyorum iş yükü dolayısıyla. Ama belki mesajın vesile olur, önümüzdeki günlerde en azından bir madde yazarım :) --yabancım 21:56, 20 Ağustos 2010 (UTC)
Hadi bakalım Face-smile.svg Ara sıra da olsa güzel maddeler bekliyoruz... İyivikiler... [ho? ni!] 08:19, 22 Ağustos 2010 (UTC)
Sahiden özlemişim. Bakarsın ben de yakarım gemileri, sadece maddelerle ilgilenmeye başlarım yakında. Face-smile.svg --yabancım 21:12, 22 Ağustos 2010 (UTC)

İş açıyorsun başıma :) Ben yakında pek aktif olamayacağım. Ama belki bir süre için ilgilenebilirim. Bir düşüneyim bunu. --yabancım 21:22, 22 Ağustos 2010 (UTC)

Kategori yönlendirme[kaynağı değiştir]

Merhaba,
İsmi değiştirilen kategorilerde, eğer bariz bir yazım hatası yoksa, eski kategorinin silinmesini doğru değil. Örneğin Kategori:In-yer-face tiyatro oyunları silinmemeli, {{kategori yönlendirme}} şablonuyla birlikte boş olarak var olmaya devam etmeli. Çünkü bu hatalı bir yazım değil, aynı kavramın alternatif bir ismi, şablon sayfasında da belirtildiği üzere "eş anlamlı kategori ismi". Silinen kategori, iki sebepten dolayı var olmaya devam etmeli:

 1. In-yer-face => Suratına tiyatro yönlendirmesi ile, Kategori:In-yer-face tiyatro oyunları => Kategori:Suratına tiyatro oyunları yönlendirmesi mantık olarak aynı ve aynı işleve sahip
 2. Kategori:Suratına tiyatro oyunları kategorisini fark etmeyen kullanıcılar Kategori:In-yer-face tiyatro oyunları kategorisini tekrar tekrar açabilir. Her defasında taşıyıp silmek gerekir. Ancak bu kategori açık olursa ve yönlendirme şablonu bulunursa, karışıklıklar önlenecektir.

Aksi durumda {{kategori yönlendirme}} kullanılmış tüm kategorileri silmemiz gerekecek. İyivikiler... [ho? ni!] 06:38, 24 Ağustos 2010 (UTC)

 • Merhaba Homonihilis, kategoriyi geri getirdim, problem değil, sürekli açılabileceğini ve popüler kategori olmadığından Hotcat'i işgal etmediğini gözden kaçırmışım sanırım, silmemem gerekirmiş katılıyorum. Ama Yazım hatası olanları, küçük değişiklerle yönlendirilmişleri, güncelliğini yitirenleri ve özellikle Hotcat'te hataya düşürenleri temizliyorum. Hotcat yaygınlaştığı müddetçe de yönlendirme yerine bu temizliğe devam etmeyi düşünüyorum. Hotcat'le eklenen seri eklenen kategorilerde aktif kullanıcıların çoğu geri dönüp kategorinin içine bakmıyor. Hotcat'te ise hem yönlendirilen hem de asıl aktif olan kategoriler görünüyor, bu yüzden yönlendirildiği halde doldurulmuş kategorileri defalarca temizlemekten bıkarak, bahsettiğim durumda gördüklerimi kategorileri temizlemeye başladım. Faydasını gözlemledim. Ama yine de hatamız olmuş:) Popüler bir kategori değil ama zaman zaman yönlendirilmiş kategoriyi dolduran olmuş mu diye bakmaya çalışırım. Teşekkürler, iyi çalışmalar...Vikiçizer 21:21, 24 Ağustos 2010 (UTC)
Teşekkürler,
Ben de muhtemel sebep olarak hotcat'i düşünmüştüm aslında. Yönlendirilmiş kategorilerin oraya çıkmamasını sağlamak muhtemelen mümkündür ama keşke Vito buralarda olsaydı da uğraşsaydı... İyivikiler... [ho? ni!] 03:32, 25 Ağustos 2010 (UTC)
Rica ederim. Vito'nun muadiline de razıyım:) KOlay gelsin...Vikiçizer 11:31, 25 Ağustos 2010 (UTC)

Ana sayfa[kaynağı değiştir]

Merhabalar, anasayfadaki doğumlar kısmında yeralan Antoine Lavoisier için doğum ve ölüm tarihi 1743 olarak verilmiş. Uygun olduğunuzda 1743-1794 olarak değiştirebilirseniz sevinirim...Ertly 08:15, 26 Ağustos 2010 (UTC)

Bi zahmet[kaynağı değiştir]

Selam ki bi :)
Bir zahmet: [1] İyivikiler... [ho? ni!] 08:34, 26 Ağustos 2010 (UTC)

emrin olur ho ni.. :) --ki bl 08:37, 26 Ağustos 2010 (UTC)
estaaaaaaa... teşekkürler yüce tanrıça... (ayyyyyy TBA'yı mı şey ettim acaba Üzgün) İyivikiler... [ho? ni!] 08:43, 26 Ağustos 2010 (UTC)
ay unutmuşum ben tanrıça şeysini. dur gidip tacımı tahtımı bi cilalayayım. :) --ki bl 08:55, 26 Ağustos 2010 (UTC)

Telif[kaynağı değiştir]

Peki telif sorunlarından ötürü silinmesi gereken OMÜ maddelerini en azından şuradaki gibi İTÜ Mimarlık Fakültesi kısa tutsam olur mu?~ cobija 17:13, 29 Ağustos 2010 (UTC)

+Karaliste? Sonerh 21:33, 14 Eylül 2010 (UTC) Merhaba. Blacklistte yanlışlıkla soktuğum bir siteyi burdan çıkmam için yardımcı olabilirmisiniz? Şimdiden teşekkürler...

Sanat projesi işbirliği[kaynağı değiştir]

Selamlar, sanat projesi üyesi olarak görünmeseniz de fahri üye sayılabileğiniz için :), proje üyelerine yolladığım mesajı size de yolluyorum. Ağustos-Ekim ayı işbirliği olarak Yaşayan Ölülerin Gecesi, Henry Moore ve John Mayer maddelerindeki bütün iç bağlantıları mavileştirmek seçilmişti. Proje kapsamında John Mayer maddesinin kırmızılıkları tamamlandı. Ancak ne yazık ki bundan sonra projeye ilgi azaldı ve neredeyse tamamen ilgisiz duruma geldi. Yine proje kapsamında bulunan Yaşayan Ölülerin Gecesi ve Henry Moore maddelerinin kırmızılıklarının giderilmesi için işbirliğine katılmanızı ümit ve rica ediyorum. İlgisiz kalan işbirliği projemizin tekrar canlanması için bu çağrı mesajını tüm sanat projesi üyelerine yolluyorum. Saygılarımla--Merube 89msj 20:32, 26 Eylül 2010 (UTC)

Fallout: New Vegas sayfasındaki resmi düzeltmeme yardımcı olabilir misiniz? Adil kullanım... Bu imzasız yazı 95.70.165.45 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 27 Eylül 2010

Turkish artists[kaynağı değiştir]

Hi, One of the users introduced you for help. I have some concise articles from "Grove Art Online" (in English) about Turkish artists. If you are interested in using them as a source for writing articles in tr.wikipedia, please let me know. Thanks -- Meisam 09:34, 4 Ekim 2010 (UTC)


 • Aslında yanıp sönen ve koyu yazılmış bağış linki daha güzel durmuş. --taysin (mesaj) 21:01, 9 Ekim 2010 (UTC)

İşbirliği sanat[kaynağı değiştir]

Henry Moore için bende Türkçe kaynak da var, maddeyi biraz daha geliştirebilirim ama bu aralar vikiye pek elim değmiyor. Yaşayan Ölülerin Gecesi'nde ise henüz çeviri bitmemişti. Ben eksik kalan kısımları çevirmeye koyulayım, proje üyeleri de iş birliği kapsamında kızılbağları açsınlar, gibi bir çalışma yapabiliriz. İyivikiler... [ho? ni!] 14:19, 5 Ekim 2010 (UTC)
Moore maddesi için geliştirmeler harika olur, İng. vikide seçkin olan maddeden daha da seçkin bir madde kazanmış olur vikimiz sayenizde. Kısa bir göz gezdirdiğimde Moore maddesinde içbağ verilmesi gerektiği halde bağlantı olmayan kısımlar görmüştüm, şimdi o bağlantıları da ekleyip kırmızıları iyice artıracağım :). Kızılbağları bir nebze olsa azaltabilirsek çok iyi olur. Yaşayan Ölülerin Gecesi ve bilhassa Moore için kırmızı çalışmalarına tez zamanda başlamayı planlıyorum ama doğrusu buna ne kadar uyabilirim çok kesin bir şey diyemiyorum ne yazık ki. Proje bittikten sonra da bu maddelerdeki kırmızılara devam ederiz nasılsa. Ancak çok da uzamaz diye umut ediyorum. Yaşayan Ölülerin Gecesi için de çeviriyi tamamlamanıza çok sevinirim, böylece sadace kırmızılar kalır -ki umarım kırmızılar da o zamana bitmiş olur :)-. Sevgilerimle, iyi çalışmalar--Merube 89msj 11:46, 10 Ekim 2010 (UTC)

Teşekkür ederim. Sizin gibi deneyimli kullanıcıların yardımıyla bu sorumluluğun üstesinden gelmeye çalışacağım. İyi çalışmalar. --Superyetkinileti 14:53, 17 Ekim 2010 (UTC)

Çeviri[kaynağı değiştir]

WMFJA1/en sayfası Türkçe'ye çevrilmesi gerekli. Yani WMFJA1/tr bu sayfaya çevrilmeli. Vikiçizer beni size yönlendirdi. Elimden geldiğince size yardım etmeye çalışırım. Tabii bu teklifi kabul ederseniz. İyi vikiler Emperyanileti 12:25, 17 Kasım 2010 (UTC)

Biliyor muydunuz :)[kaynağı değiştir]

Şablon tartışma:Biliyor muydunuz'da şöyle bir cümle önermeyi düşünüyorum:

Kayıp kullanıcılardan ho ni'nin bir zamanlar Vikipedinin en zengin içerikli maddelerini açan, en aktif kullanıcılarından biri olduğunu biliyor muydunuz?

Ne diyorsun? Face-smile.svg --yabancım 18:39, 25 Aralık 2010 (UTC)

 • Bilmez miyim :) İmece usulü SM yaparız umarım. Yoksa ben de fazla vakit ayıramıyorum. --yabancım 20:31, 25 Aralık 2010 (UTC)
 • Sorma, kimsenin ilgilendiği yok artık. Ben de epeydir bakamıyorum. Epey iş birikmiş durumda orada. --yabancım 20:41, 25 Aralık 2010 (UTC)
 • Çok varmış sahiden. İnce, zahmetli işlerle ilgilenmeye gönüllü olunsun da, biz yardımcı oluruz tabii. Eski "resimci"lerden kim kaldı? Face-smile.svg --yabancım 20:50, 25 Aralık 2010 (UTC)

resim ekleme..[kaynağı değiştir]

 • ben vikide yeniyim 1-2 haftadır aktif kullanıcıyım

Bu adil kullanım dosyası gerekçesiz olduğu için silinmeye adaydır! başlığına ne yapamam gerektiği hakkında bilgim yok.. iş birliği proje kapsamında bazı resimler ekledim.. projeyi yöneten ve katım sağlayan iki arkadaşın yönlendirmeleriyle bu resimleri düzelltim... ama ne yapmam geriyor bilmiyorum ??? FebriS 05:21, 26 Aralık 2010 (UTC)

Yardım edebilir misiniz?[kaynağı değiştir]

İlgili maddede kullandığım Dosya:Sodap logo cark yildiz 3.jpg logosu için sanırım adil kullanım gerekçesini eksik belirtmişim. Gerekçeye ne ekleyebilirim? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, teşekkürler.dYn$m 06:21, 26 Aralık 2010 (UTC) Resmin açıklama kısmına ekleme yaptım, yeterli olur mu? Teşekkürler.dYn$m 06:31, 26 Aralık 2010 (UTC)

İlginiz için size de çok teşekkürler, iyi vikilemeler.Dayanisma 06:55, 27 Aralık 2010 (UTC)

Eklediğim dosyalardaki telif şablonları[kaynağı değiştir]

 • Dosyalara şablonlar eklemişsiniz.. Sanırım dosya eklerken biraz saçmalamışım. Şu şekilde çözmeye çalıştım (birkaç tane daha var) ama, oldu mu bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.Cscr-featured.svgAlpiletiKatkılar 09:04, 26 Aralık 2010 (UTC)
 • Tamam yardım için teşekkürler. İyi vikiler :) Cscr-featured.svgAlpiletiKatkılar 13:26, 27 Aralık 2010 (UTC)

Adil kullanım gerekçesi[kaynağı değiştir]

Merhaba, bahsettiğiniz dosyanın adil kullanım gerekçesi lisanlama kısmında şablonda belirtilmiş. Ayrıca dosya yükleme kısmında "diğer"'i seçtiğinizde böyle bir bilgiyi istemiyor. Eğer ki ekstradan belirtilmesi lazım olan bir bilgi ise dosya yükleme kısmındaki "diğer" seçimiyle çıkan, orada istenen, bilgi şablonuna eklenmesi gerekiyor. --Dukeileti 09:18, 26 Aralık 2010 (UTC) Anladım, değiştirebiliriz. Yalnız mavcut bölümün şablonunun değişmesi gerekiyor. Yoksa her kullanıcıyı bu şekilde uyaramayız. Teşekkürler bilgilendirmeler için. --Dukeileti 06:36, 27 Aralık 2010 (UTC)

resim[kaynağı değiştir]

 • dediğiniz talimatlarla. 5 . kez oluyo herhalde. 7 resim yüklemiştim değiştirdim inş bu sefer olmuştur. yine olmadıysa ben biraz giremiycem silenecek resimler bi bakın bugün son kez düzeltmeye çalışıyım
 • Mortimer Mouse.jpg
 • Horace horsecollar.jpg
 • Clarabelle Cow.jpg
 • Plutodog.gif
 • Varyemez amca.jpg
 • Flintheart Glomgold.jpg
 • Pete.gif
 • Pj maxgoof.jpg FebriS 02:51, 30 Aralık 2010 (UTC)

"Biliyor muydunuz?" adaylığı[kaynağı değiştir]

Merhaba. Üzerinde çalışmış olduğunuz Off-Off-Broadway maddesini, Ana Sayfa'da, Vikipedi:Biliyor muydunuz bölümünde çıkması için aday gösterdim. Maddeye bağlantı veren bilgi cümlesini şurada görebilirsiniz, arzu ederseniz onu dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Merube 89msj 22:05, 2 Ocak 2011 (UTC)

?[kaynağı değiştir]

Nasılsın?[kaynağı değiştir]

Nasılsın Profesör Homonihilis. Nasıl gidiyor Vikipedi? İyisin dimi? Aman haa. --Kerem ileti 19:47, 15 Ocak 2011 (UTC)

Huuu![kaynağı değiştir]

...

Vito Genovese 19:47, 15 Ocak 2011 (UTC)


Vay be! Bir hoş gelemeden sitem yiyoruz direkt! Kader...

Vito Genovese 19:53, 15 Ocak 2011 (UTC)


:)

Vito Genovese 20:03, 15 Ocak 2011 (UTC)

İyi işte be Homonihilis. Okullar rahatladı da anca vakit ayırabildim Vikiye. Ama artık buradayım bi 4-5 hafta daha. İyi akşamlar... --Kerem ileti 20:06, 15 Ocak 2011 (UTC)

Soysuzlar Çetesi[kaynağı değiştir]

slm. Soysuzlar Çetesi maddesinin geçmişinden yanlış görmedim ve anlamadıysam filmin konusu kısmını çıkartmışsın. neye göre çıkarttın acaba. konuyu gayet iyi özetlemişler.--caracas 00:42, 21 Ocak 2011 (UTC)

Soda içme elma ye[kaynağı değiştir]

İyi hatırlattın hemen ekibi yollayalım, bi kemik yaşı ölçümü yapsınlar. Sen de yerli yersiz şampanya patlatma artık çok rica ederim. --yabancım 14:49, 1 Şubat 2011 (UTC)

Kontrol şeysi[kaynağı değiştir]

Aynen öyle Homi,

Öyleyseden sonrasına da "Aynen öyle!" hatta. Bana bağlantılarını verdiğin maddedeki gibi durumlarda şablon değişikliğini dolaylı yoldan haber almış oluyoruz, ancak eski madde, şablon ve dosyaların kontrolü tamamlandığında çok daha akıcı bir şekilde ilerler zaten bu süreç. Şablon da kontrol görmüşse o da girer bekleyenler listesine. Kardeş kardeş geçerler denetimden.

Vito Genovese 19:30, 22 Şubat 2011 (UTC)


Yok be yau. Birlikte öğreniyoruz işte gördükçe deneyimledikçe. Bana da Makedon gösterdiydi, bug zannettim, sonradan kör olduğumu idrak ederek anladım doğrusunu, yazıyordu şablon değişikliğine dair bir şeyler zira.

Vito Genovese 19:33, 22 Şubat 2011 (UTC)

Ana sayfadaki SM[kaynağı değiştir]

Düzeltildi, teşekkürler. --Superyetkinileti 19:40, 1 Mart 2011 (UTC)

KM-Osmanlı[kaynağı değiştir]

Kaçak turist,

Biz ne sonuç çıkarmıştık zamanınla seninle IRC'de çekirdek çitlerken şu konuda?

Vito Genovese 21:36, 6 Mart 2011 (UTC)


O zaman sanki referans metinlerde bulamamıştık iddia edilen şeyi, şu an var gibi. Osmanlı uluslararası telif hakkı korumasını kabul etmemiş iki-üç büyük devletten biriymiş. Bu da Osmanlı'da yayımlananaları ABD'de telifsiz yapıyormuş diyorlar ama bunun temeli nedir, neye dayandırılmaktadır, orası muğlak biraz.

Eğer bu doğruysa zaten çılgın atarız. Hatta Tarih'e (kullanıcı olan) haber uçurur, Osmanlıca Vikikaynak'ı hem açtırır, hem coştururuz.

Ama doğru mu? Mesele burada.

Vito Genovese 21:49, 6 Mart 2011 (UTC)


Haziran seçimlerini geride bırakıp milletvekillerine ortama alışmaları için az biraz süre de verdikten sonra, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun değiştirilmesi için milletvekilleriyle iletişime geçmeyi düşünüyorum. Basit bir e-posta kurtarmayabilir gerçi bunu, sunum için şık bir dosya hazırlamak, bunun için de kaynak bulmak gerekebilir. Eski planlar, biliyorsun. Konuşuruz zaten bilahare, şu Mart ayını bir atlatalım da :)

Vito Genovese 21:56, 6 Mart 2011 (UTC)

Ölü mü diri mi?[kaynağı değiştir]

Selam bot,
Béla Lugosi şu anda hem ölü hem diri. Gerçi o aşinadır zombilere ama... Ben düzeltmeyi beceremedim. İyivikiler... [ho? ni!] 22:19, 6 Mart 2011 (UTC)

Kategori olarak ölü, şablonda bir hata yüzünden aynı anda diri gözüküyor :D Vito şablona kod ekleyip ölüm tarihi yazanları ölü, yazmayanları diri olarak kategorilendirdi, benim bot da "Kategori:Ölmüş insanlar"'da gözükenlere "Kategori:Ölmüş insanlar" ekledi, Yaşayan insanlar kategorisindeyse C harfinde kaldık. Bu akşam bota coşkuyu verdiğimde tüm biyografiler düzeltilebilecek hale gelecek. Bazı maddelerde hata olacak, ama hem Kategori:Ölü, hem Kategori:Diri'de yer alanların kategorilerinden birini manuel sileceğiz :P) Khutuckmsj

Resim[kaynağı değiştir]

Merhaba. Daha önceden [[::Dosya:Safranbolu-Asmazlar-Konagi-05-nevit.jpg|şu resim]] SRA gösterilmişti ve üst-alt bozukluğu nedeniyle reddedilmişti. Ben de [[::Dosya:Safranbolu-Asmazlar-Konagi AlpFatih versiyonu.JPG|resmi şu şekile getirdim,]] üstten-alttan düzenledim. Tekrar SRA göstereceğim fakat lisanslamayı doğru yapmış mıyım bir bakarsanız iyi olur. Bir de [[::Dosya:Ab-ı Hayat çeşmesi tembels touch.jpg|şuradaki]] şablonların bazılarını da eklemek istiyorum fakat adlarını bilmiyorum. O konuda da yardımcı olursanız sevinirim. Dosya konusunda acemiyim de. Saygılar...--AlpFatih 15:54, 9 Mart 2011 (UTC)

 • Tekrar merhaba. Ben KAD ile ismimi AlpFatih yaptığımdan dolayı orada böyle bir kullanıcı görünmüyor. Zaten İngilizce seviyem de çok iyi değil.

O aracı da çalıştıramadım sanırım, size zahmet olmayacaksa, yaparsanız sevinirim.

Saygılar...--AlpFatih (MesajKatkılarİstatistikler) 10:49, 14 Mart 2011 (UTC)


 • Yardımınız için teşekkürler. Uygun bir zamanda SRA olacak inşallah. Şu 1-2 gün uğraşamayacağım fakat geri döndüğümde halledebilirim.

Saygılar...--AlpFatih (MesajKatkılar) 13:40, 18 Mart 2011 (UTC)

Silme isteği[kaynağı değiştir]

Merhaba,
Bu dosyayı Commons'a taşıdım. Resmi düzenleyen kullanıcı, bu hâlini SRA yapmak istiyor ama öncesinde yerel versiyonu silsek daha iyi olur sanırım. İyivikiler... [ho? ni!] 22:24, 17 Mart 2011 (UTC)

 • Merhaba Homonihilis, kendi isteklerimi de silemiyorum:) Artık hizmetli değilim. Aktif bir hizmetli varsa ondan isteyebilirsiniz. İyi çalışmalar...Vikiçizer 22:26, 17 Mart 2011 (UTC)
????? Artık takip edemez oldum hiçbir şeyi... Hayırdır? İyivikiler... [ho? ni!] 22:29, 17 Mart 2011 (UTC)
 • Hayır hayır:) Böyle devam edeceğiz bakalım. Ben de takip edemiyorum, artık spontane katkıya devam... Kolay gelsin...Vikiçizer 22:32, 17 Mart 2011 (UTC)
Peki, aman bi yere kaybolma da... Ex-hizmetli kulübüne hoş geldin Face-smile.svg İyivikiler... [ho? ni!] 22:35, 17 Mart 2011 (UTC)
Teşekkür ederim, elimiz döndüğünce burdayız:)...Vikiçizer 22:37, 17 Mart 2011 (UTC)

Telif ihlali Gsim Dosyalari[kaynağı değiştir]

Merhaba,
User:Fatih civelek/ArmaShield sayfasıdaki tüm dosyaları, ne yazık ki silinmek üzere işaretledim. Çünkü bu dosyaların tamamı telif ihlali yaratıyor. Commons'a sadece özgür lisanslı içerik eklenebiliyor. Türkiye'deki kamu kurumlarının logolarının kamu malı olduğuna dair herhangi bir düzenleme yok. Verdiğiniz linklerin çoğunda copyright işareti var. Bir kısmında ise hiçbir bilgi yok. Her iki durumda da bu logoların telif hakkının saklı olduğunu düşünmek gerekiyor.
Bunları Commons'a yükleyemezsiniz ancak Türkçe Vikipedi'de, adil kullanım kurallarına uygun biçimde lisanslama ve gerekçelendirme yaparsanız oraya yükleyebilirsiniz. İyivikiler... ho? ni! 23:04, 17 March 2011 (UTC)

Merhaba efendim. Henüz bir yilimi doldurmadim ama resim/dosya yükleme konusunda herseyi okudum ve ne kadar kilavuz varsa iyi irdeledim ve ayni sekilde uygulamaya çalistim. Ama hala hata yapiyorsam tecrübesizligime veriniz. Türkiye'de 81 ilimizin her birinin Gençlik ve Spor il müdürlük logosu mevcut bu müdürlükler konusunda maddeler yazacagim ve logolari yeniden paintte çizdim teker teker. Ama bu durumda nasil bir lisanslama yapmam lazim peki? özgür lisansli içerik eklenebiliyor diyorsunuz ama mesela burada User:The_Emirr/Rufus vatandas 'büyüksehir beldiye logolarini tekrar kendisi çizmis ve commons'a eklemis. O zaman bu belediye logolari da mi yanlis lisanslandi ya da commons'a yüklenmemesi gerekiyordu ??. Aklim karisti .. Sifirdan çizdigim kendi çalismalarimi hangi lisansla eklemek uygun olacaktir. Hangi seçenegi bu gsim-logolari durumunda yapmam lazim. Bana yardimci olun n'olursunuz Üzgün .. Hürmetler efendim. --fatixxx 14:25, 18 Mart 2011 (UTC)

Medya İnceleme Timi[kaynağı değiştir]

Merhaba. Şu aralar sizi çok rahatsız ediyorum, farkındayım. Bir sorum olacaktı.

Medya İnceleme Timi üyesi olmak için herhangi bir oylama veya incelemeye tabi tutuluyor muyuz, Medya İnceleme Timi olmamız için ne yapmamız gerekiyor?

Saygılar...--AlpFatih (MesajKatkılar) 12:46, 19 Mart 2011 (UTC)

Bir rica[kaynağı değiştir]

Merhaba Homonihilis. Nasılsın? Umarım iyisindir. Vikiçizer hizmetli olmadığı için sana danışmak istedim. Vikipedi’deki ilk dönemlerimde bazı maddeleri İngilizce’den çevirdiğimde, resimleri direkt kullanamadığımda, onları tekrar yüklemiştim. Bu resim gibi gözden kaçmış başka yüklemelerim var mıdır sence? Rica etsem benim resim yükleme geçmişime bakıp, hepsini birden halledebilir misin? Sevgiler Mimar77 19:26, 19 Mart 2011 (UTC)


 • İyi akşamlar Homonihilis. şu yüklediğin dosyayı d8 den işaretledim. Bir sakıncası yok değilmi? Kolay gelsin.--Reality 14:17, 14 Nisan 2011 (UTC)

Virginia'nın şiiri[kaynağı değiştir]

Merhaba ho ni. Şuradaki şiirin çevrilmesi gerek. Benim gözüm yemedi, vakit ayırabilirsen aklında bulunsun. --yabancım 20:31, 2 Mayıs 2011 (UTC)

Zor, haklısın. Ben öyle düşünmemiştim ama madem "arazi olmanın" karşılığı diye düşündün, öyle olsun o zaman. Face-smile.svg Haydi gençler SM çalışmalarına... --yabancım 20:09, 22 Mayıs 2011 (UTC)

Medya İnceleme Timi konusunda bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Merak ettiğim için sormuştum yalnızca.

Saygılar. AlpFatihmesaj 17:20, 26 Mayıs 2011 (UTC)

tebrik[kaynağı değiştir]

Vikipedideki 4. yılın kutlu olsunFace-smile.svg--вяí¢αи76ileti 10:44, 11 Haziran 2011 (UTC)

VP:AK[kaynağı değiştir]

Sorun halledildi. -- Supermæn mesaj katkılar 14:21, 16 Haziran 2011 (UTC)

Katkıda bulunmak istiyorum[kaynağı değiştir]

Merhaba üstadım, Türkiyenin oldukça fazla internet kullanıcısına rağmen wikipedia madde sayısında polonya, romanya, macaristan vs. vs. aslında sıkletinde bile olmayan ülkelerden birhayli geri kalmış olmasına kafayı takmış durumdayım. Bu durumun biraz düzelmesi için karınca kararınca kendi katkımı vermeye karar verdim ve (çok fazla yaratıcı değil biliyorum ama) futbol konusunda (bu sıralar ingiliz kulüpleriyle ilgileniyorum) bir kaç maddeyi, mümkün olduğunca ansiklopedik dille oluşturdum. Sorunum şu ki yüklediğim logolar kullanım hakkı ihlali gerekçesiyle siliniyor. Bu konuda kullanım hakkının müsait olduğu bu tip logolara ulaşabileceğim siteler konusunda yardımcı olabilir misiniz? Ayrıca deneme yanılma yoluyla şablon oluşturmayı becerdim fakat bu şablon henüz onaylanmadığı için üzerinde yeniden çalışmam söz konusu olamıyor, onaylayabilirseniz çok memnun olurum. Sizin de dediğiniz gibi: iyi vikiler. Ömer YOLDAŞ, Yoldasso

Farid Farjad fotoğrafı[kaynağı değiştir]

Merhaba,
Dosya:Farid Farjad.jpg dosyasında verdiğiniz lisans etiketi ile, kaynak olarak gösterdiğiniz sayfanın lisans durumu arasında uyumsuzluk söz konusu. http://www.fotokritik.com/2075284 sayfasında içeriğin telif haklarının saklı olduğundan bahsediliyor. Ancak resim vikide {{cc-a-bp-2.5}} ile yüklenmiş durumda. Fotoğrafçıdan bunun için izin almış mıydınız? İyivikiler... [ho? ni!] 13:57, 13 Temmuz 2011 (UTC)

Fotoğraf sahibinin izni var. Fotoğrafının Vikipedi'de yer aldığına dair haberi de var. --cobija 14:00, 13 Temmuz 2011 (UTC)

Kimleri görüyorum[kaynağı değiştir]

Selamlar Ho. Sizi aktif olarak görünce ne kadar sevindim anlatamam :). Zaten buralarda olduğunuzu biliyordum ama Temmuz'da katkılarınızın sıklaşması ne kadar büyük mutluluk duymamı sağladı kelimelerle ifade edemiyorum. Bu kadar uzun aralar vermemeniz dileğiyle. Sevgilerimle --Merube 89msj 21:42, 17 Temmuz 2011 (UTC)

Afiş aranan filmler[kaynağı değiştir]

Merhaba Çizer,
Kategori:Afiş aranan filmler'i, afişi mevcut olan bazı maddelere de eklediğini gördüm. Örneğin Cabiria'nın Geceleri, Büyük Lebowski. İlkinden kategoriyi çıkardım ama ikincisine de rastlayınca, bir bildiğin vardır diye düşünüp çıkarmadan önce sana sorayım dedim. (afiş yerine DVD kapağı kullanılmasıyla ilgili bir durum mudur?) İyivikiler... [ho? ni!] 06:03, 27 Temmuz 2011 (UTC)

Merhaba homonihilis,
Evet afiş yerine DVD ya da VCD kapağı hatta ekran görüntüsü kullanan görebildiğim maddelere eklemiştim. Zaten gizli bir kategori olduğundan okuru meşgul edecek bir fonksiyonu bulunmuyor. DVD/VCD kapaklarındaki resimler ile orijinal film afişlerinin gerek görsel gerekse tarihi farkları mevcut. Orijinal afişlerin tarihi ve ansiklopedik değeri bulunur ama DVD/VCD kapaklarının yoktur, ancak doğrudan DVD/VCD'ye verilmiş filmlerin kapaklarının bir ansiklopedik değeri olabilir. Zaten çoğu DVD/VCD kapağı orijinal posterin yerine güncel müşterinin dikkatini çekmek üzere yıllar sonra tekrar tasarlanmış, yani 1950 yapımı bir filmin 50 yıl sonra yapılan DVD/VCD kapağı orijinal afişte olmayan bir şekilde farklı olabiliyor. Ayrıca ansiklopedik değerden bağımsız olarak, VCD/DVD kapaklarının çoğunda reklam unsuru bulunmakta...Filmlerin haklarının şirketler arasında el değiştirdiği, bu şirket adlarının, koleksiyon ya da serilerinin gerek yazı gerekse görsel tema olarak vikipediden okura yansımasının doğru olmayacağı da malumunuz, filmlerin orijinal afişlerinde yer alabilecek firma isimleri ise değişken firmaya göre sanat eserinin orijinal kaynağını ortaya koyar. Yerine orijinal afişi bulunana kadar DVD/VCD kapak resimlerinin reklam ve firmalar için göz aşinalığı yaratmasına karşın maddelerden çıkartmakta acele etmedim. Bir film maddesi açan kullanıcının orijinal film afişini yüklemesini, DVD/VCD kapağına harcayacağı emeği orijinal ve ansiklopedik değeri bulunana harcamasını teşvik etmeliyiz. Bir umudum da bu kategorinin eklendiği gören ve izleme listesinden izleyen kullanıcıların biraz vakit ayırıp orijinal afişle VCD/DVD kapağını değiştirmesiydi. Eklenmiş/eklenecek DVD/VCD kapakları da madde içerisinde filmin DVD/VCD'sinden bahseden bölümde yer alabilir tabi ki. Bu mevzuyu daha önce sanırım Docbaba'ya anlatmaya çalışmıştım. Kısaca anlatmaya çalışıyorum, umarım anlatabilmişimdir...Hoşcakal...Vikiçizer 08:31, 27 Temmuz 2011 (UTC)

DVD/VCD kapağı yerine afiş kullanılması konusuna katılıyorum. Ama bunun kurallarının bir yazılıp çizilip (özgün ülkedeki ilk afiş mi? Türkçe afiş mi? İlk afiş olmayıp da çok daha yaygın kullanılan başka bir afiş varsa? Birkaç afiş ile birlikte lanse edilmiş filmler? vb.) kullanıcıların yönlendirilmesi gerekli. Belki sinema vikiprojesinde bundan bir "rule of thumb" olarak bahsedebiliriz. Bir de bu kategori, haftanın iş birliğinde de önerilerden biri olarak yer alıyor. Kabul edilmesi durumunda oraya da bir açıklama koymak gerekli. İyivikiler... [ho? ni!] 09:27, 27 Temmuz 2011 (UTC)
Evet katılıyorum. Bu sorulara cevaplar bulmak önemli, işbirliğinde olduğunu bilmiyordum. Bir ara İngilizcesinde bir göz gezdireyim, kurallaşma var mı diye, yoksa da ya vikiprojede ya da uygun bir yerde bahsedilmesi gerek...Kolay gelsin...Vikiçizer 09:36, 27 Temmuz 2011 (UTC)

Yönlendirme[kaynağı değiştir]

Selam, başlık yönlendirmesi yapmaya çalıştığımda yani sadece "#YÖNLENDİR AAA" yazdığımda aşağıdaki uyarıyla karşılaşıyorum:

Uyarı: Bu eylem otomatikman zararlı olarak tanımlanmıştır. Yapıcı olmayan değişiklikler hızlıca geri döndürülecektir, ve çok kötü ya da tekrar eden yapıcı olmayan değişiklikler hesabınızın ya da IP adresinizin engellenmesiyle sonuçlanacaktır. Eğer bu değişikliğin yapıcı olduğuna inanıyorsanız, onaylamak için tekrar Gönder'e basabilirsiniz. Eyleminizin eşleştiği suistimal kuralının kısa bir açıklaması: Çok kısa olan yeni madde

ne yapmam gerekiyor?

Düzeltme: YÖNLENDİR yerine REDIRECT yazınca yukarıdaki uyarıyı almıyorum. Sorun ne bilgim yok ama şimdilik çözülmüş durumda :)

Tiftik

Telif ihlali[kaynağı değiştir]

Sabri selam,
Bu kullanıcı telif ihlali için defalarca uyarılmış ve engellenmiş ancak halen ihlale devam ediyor. İyivikiler... [ho? ni!] 22:04, 29 Temmuz 2011 (UTC)

Selamlar. Mesajı görünce şaşırdım, hala aklımda hizmetli olarak kaldığındanFace-smile.svg. Kullanıcının kategorizasyonda iyi işler çıkardığını görünce engeli uzatarak devam ettirmek yerine son bir şans/uyarı daha verdim. Yeni maddelerini takip edemeyebilirim. Eğer bir kez daha yaptığını tespit edersen, bana haber edersin, engellerim. Şu 1 hafta boyunca tamamen müsaitim...--вяí¢αи76ileti 22:28, 29 Temmuz 2011 (UTC)

İBP[kaynağı değiştir]

 • Homonihilis bu hafta İBP konusu olarak "Afiş aranan filmler kategorisinin temizlenmesi" seçeceğiz. Commons dosyanı gördüm de belki bize yardımcı bu hafta (istersen sorumlu ol her hafta olur :)) puanlama da yardımcı olabilirsin. Ne dersin? Emperyan-ileti 13:21, 31 Temmuz 2011 (UTC)
 • Adaylık sırasında demişsin zaten :) Emperyan-ileti 13:23, 31 Temmuz 2011 (UTC)
 • Tamam o zaman. Ancak Koc önceden davranmış ve başka bir proje koymuş onun yerine. Yani siz bize gerekli olan şartları söyleyin ben de işte proje olarak haftanın projesini koyayım? Emperyan-ileti 11:12, 1 Ağustos 2011 (UTC)
 • Selam. Hoş (geri) geldin (mi?) İyivikiler... [ho? ni!] 04:59, 5 Ağustos 2011 (UTC)
 • Selam. Hoşbulduk. Geri geldim gibi gözüküyor. Herhangi bir aksaklık çıkmazsa. :) Kolay gelsin. Görüşmek üzere.--MSileti 05:06, 5 Ağustos 2011 (UTC)
Selam Homonihilis, ilgilendiğin için teşekkür ederim. Maddenin adı uygundur, ben bu aralar yokum. İyi vikilemeler, saygılar... --Berm@nyaİleti 09:07, 5 Ağustos 2011 (UTC)
 • Merhaba. Afiş aranan filmler hakkındaki projenin sayfasını hazırladım. Kısmetse gelecek hafta yapacağız. Siz de adaylık sırasında teklif etmişsiniz yardımcı olmayı, kontrole sizi de bekleriz :) --82 ~145 ileti 12:39, 6 Ağustos 2011 (UTC)
Kontrol ettiğinizi kullanıcıların katkılarını listeledikleri sayfalarda bağlantının altına {{onaylandı}} şablonuyla belirtebilirsiniz. Maalesef Emperyan'la aranızdaki diyaloğu sayfayı hazırladıktan sonra Emperyan'ın haber vermesiyle öğrendim. Sayfada dilediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz. Teşekkürler. --82 ~145 ileti 18:09, 7 Ağustos 2011 (UTC)
Evet, gözden kaçmış bir noktaya dikkat çektiniz. Bence DVD kapaklarını değiştirmeye de puan verebiliriz. Projenin amacı zaten kategorinin temizlenmesi. --82 ~145 ileti 19:29, 7 Ağustos 2011 (UTC)

Tartışmaya Katılın![kaynağı değiştir]

Bu sayfadaki Kukla politikasını okuduktan sonra;
 • politikada anlamadığınız bölümler için lütfen bana başvurunuz.
 • politikayı kavradığınız takdirde topluluğumuz için önem teşkil eden Kukla tartışmasına lütfen katılınız.
 • Politikaların değişebilmesi Vikipedi'nin özgürlüğünün bir kanıtıdır. Sizde bize destek olun ve politikamızı geliştirmemize yardımcı olun!
 • Kukla politikasının getirmiş olduğu cezalardan dolayı Vikipedistler, Vikipedi'ye bir daha katkı yapamamaktadırlar. Lütfen tartışmaya katılın ve yorumunuzu belirtin. Teşekkürler.

--Gktr 20:45, 7 Ağustos 2011 (UTC)

Proje[kaynağı değiştir]

Merhaba Homonihilis, ibp projesine ilgi gösterdiğin ve yardım ettiğin için teşekkürler. --Duke ϡ»» ileti ^^ 16:06, 8 Ağustos 2011 (UTC)

Hard Luck poster linki[kaynağı değiştir]

Merhaba Homonihilis, haklısınız. Yanlış poster linkini düzelttim. Bir haftadan kısa bir sürede 1000'e yakın poster yüklemeye kalkınca, haliyle aynı şablonu değiştire değiştire kullanıyordum. Bir önceki posterin linki şablona yapışık kalmış ve bu gözümden kaçmış, şimdi düzelttim. Uyardığınız için teşekkürler. İyi çalışmalar.--docbaba 19:09, 14 Ağustos 2011 (UTC)Docbaba mesaj

Henri Brocard[kaynağı değiştir]

Merhaba Homonihilis, bir konuda görüş isteyecektim. Şu mesajda Superyetkin'e aktardığım gibi şu resim ile belki şuradaki el yazısı örneklerini Henri Brocard maddesinde kullanmak istiyorum. Resim eski gibi görünüyor ve telif durumunu sorduğum mesajıma, kurumun müze yöneticisi tarafından kullanılmasında bir problem olmadığı şeklinde yanıt aldım. Acaba commons'a yüklemede hangi lisans kullanılmalı? --SayginerV-posta 20:53, 16 Eylül 2011 (UTC)

Cevap için çok teşekkürler. Portre konusunda bir karışıklık olduğu çok açık çünkü bana gelen ve resmin kullanılmasında bir problem olmadığı yönündeki açıklamanın detayı için mesaj yazmıştım. Gelen cevapta akademide böyle bir resim olmadığı, bu yüzden akademiyle ilgili herhangi bir problem olmadığı söylendi. Sanırım bir yanlışlık yapmışlar. --SayginerV-posta 15:58, 19 Eylül 2011 (UTC)

KM[kaynağı değiştir]

Selamlar. Şu resim İtalya'da kamu malı anladığım kadarıyla. Ancak her ülkede bu şekilde kabul edilmediğinden Commons'a yüklenemiyormuş. Peki Türkçe Vikipediye yüklenmesi uygun mudur?--Rapsarbi diyeceğin mi vardı? 10:30, 19 Eylül 2011 (UTC)

Merhaba Rapsar,
Bu tür dosyaları Commons'a yükleyemesek de lokal olarak vikilerde kullanabiliyoruz. {{KM-İtalya}} şablonu kullanarak bunu Türkçe vikiye yükleyebilirsin. Örnekleri şurada. İyivikiler... [ho? ni!] 10:37, 19 Eylül 2011 (UTC)

Peki, teşekkürler.--Rapsarbi diyeceğin mi vardı? 10:48, 19 Eylül 2011 (UTC)

AK[kaynağı değiştir]

Selam tekrardan. Şu ve şu dosyalar adil kullanım politikamıza uymuyor sanırım. Tam emin olamadım yine de...--Rapsarbi diyeceğin mi vardı? 14:47, 20 Eylül 2011 (UTC)

hizmetlilik[kaynağı değiştir]

 • Teşekkürler Homonihilis.--Reality 16:44, 20 Eylül 2011 (UTC)

Resim mevzusu[kaynağı değiştir]

Selam Honi nasılsın? Fırsat bulduğunda şu konuya bakabilir misin? Adil kullanımın özüne aykırı bir hareket olur mu emin olamadım. Orijinal resmin sayfasında yazanlardan da pek bişey anlamadım zaten. Şimdiden teşekkür ederim, kolay gelsin.--Gökhan 18:45, 25 Eylül 2011 (UTC)

Çok teşekkür ederim Honi, zahmet oldu. O sayfayı da (panorama) yer imlerine ekledim, linkini bulamamıştım bir türlü. Konunun neyle ilgili olduğunu unutmuşum daha doğrusu :). EnWiki'deki örnek iyi oldu, AK şeklinde kullanılabilir olması güzel. Kolay gelsin.--Gökhan 20:03, 25 Eylül 2011 (UTC)

Commons'a fotoğraf yüklemek hk.[kaynağı değiştir]

Merhaba. Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Wikipedia Commons'a başka biri tarafından çekilmiş bir fotoğraf yüklemek istiyorum. Kullanmak için fotoğrafı çeken kişiden izin aldım. Hangi lisans ve şartlar dahilinde Wikipedia Commons'a yükleyebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin. --Yiğit Bilginsavaşçı mesaj 17:16, 25 Ekim 2011 (UTC)

Commons'a yüklemek istediğim fotoğraf zaten Flickr'da yüklü fakat yükleyen kişi tüm hakları mahfuz olarak yüklediği için Commons'a yükleyebilmem sanıyorum ki şu anda mümkün değil. Ben Commons'da kullanmak için gerekli izinleri sadece PM yolu ile almıştım fakat kendisine gerekli bilgileri aktararak, Flickr'daki fotoğrafını CC-BY veya CC-BY-SA ile lisanslandırmasını veya OTRS sistemi aracılığı ile gerekli bilgileri vermesini ileteceğim. Kendisi yabancı zaten, mail gönderirken sıkıntı olmayacaktır tahminimce. İlginiz ve cevabınız için teşekkürler. Kolay gelsin. --Yiğit Bilginsavaşçı mesaj 18:48, 27 Ekim 2011 (UTC)
Tekrar merhaba. Flickr'daki resmin izinlerini Commons'a uygun hale getirerek yüklemeyi yaptım. Yardımınız için tekrar teşekkürler. İyi akşamlar, kolay gelsin. --Yiğit Bilginsavaşçı mesaj 19:13, 27 Ekim 2011 (UTC)

TUSC token 673da6e515ea23edbed4050bd96ceb0e[kaynağı değiştir]

I am now proud owner of a TUSC account!

SR adaylığı[kaynağı değiştir]

Pieter Brueghel the Elder - The Dutch Proverbs - Google Art Project.jpg
Aday gösterdiğiniz resim, seçkin resim statüsü aldı.
Dosya:Pieter Brueghel the Elder - The Dutch Proverbs - Google Art Project.jpg, Vikipedi:Seçkin resim adayları sayfasında aday gösterildi, yeterli desteği topladı ve seçkin resim seçildi. Başka bir resmi aday göstermek isterseniz, Vikipedi:Seçkin resim adayları sayfasındaki yönergeleri takip edebilirsiniz. Sİbot 22:05, 29 Kasım 2011 (UTC)

Aah ah![kaynağı değiştir]

Face-smile.svg Ben de geçen gün şuna bakıp iç geçirmiştim. Mesajın harekete geçmem için bir itici güç olur umarım. --yabancım 13:31, 14 Aralık 2011 (UTC)

Harikaymış. Face-smile.svg Yalnız ben söz kabul ederim bu mesajı. --yabancım 14:16, 14 Aralık 2011 (UTC)

KD[kaynağı değiştir]

Selam Ho/ni. Bu kişi hakkında ne düşünüyorsun? KD olup olmadığı konusunda kararsızlığa düştüm, KD değil dedim. Sence?--Khutuckmsj 20:48, 14 Aralık 2011 (UTC)

Kaynak bilgisi[kaynağı değiştir]

Sayın Homonihilis (Tugut Ozal ve Aıds) zarflarının kaynak kısmı düzeltilmiştir. Ben bir koleksiyonerim ve bu zarfları KKTC Posta dairesinden temin ettim. Zarfların kaynak kısmına da oyle yazdım (...KKTC posta dairesince koleksiyonerler için üretilmiş ilk Gün zarfı (Koleksiyonumdan)...) doğru değilse nasıl bir kaynak gostermeliyim..saygılar--Tacirci 9:13, 26 Aralık 2011 (UTC)

 • Sayın Homonihilis resimler konusunda olumlu katkılarınız için çok teşekkür ederim. Ben sizi eskiden de vikipediden tanıyorum ve çok değer verdiğim birisiniz ve hep olumlu katkılarınız oluyor boylece bizlerde memnun kalıyoruz. Bu zarflar konusunda bir şey daha soyleyip bilgi almak istiyorum. (Aids) zarfında da gorüldüğü üzere zarfın taahhütlü posta etiketi var ve KKTC posta dairesince direk benim adresime postalandığı için adres kısmını kapattım ki kimliğim belli olmasın diye. Bu durumda adres kısmı da gozükse problem olur mu acaba..saygılarımla--Tacirci 9:52, 26 Aralık 2011 (UTC)

-Sizin gibi bilgili ve olumlu insanlara vikimizde çok ihtiyaç var çook..bilgilendirdiğiniz için teşekkürlerimi iletiyorum Sayın Homonihilis saygılarımla--Tacirci 12:13, 26 Aralık 2011 (UTC)


Dosya kontrolleri[kaynağı değiştir]

Selamlar sevgili Homonihilis. Dosya kontrolleriyle ilgili benim uyguladığım bir işlemi seninle paylaşmak istiyorum. Dosyalara gereken hallerde kaynak/lisans/AKG şablonlarını ekledikten sonra da sürümü onaylıyorum. Böylece şablonlar çıkartılmaya çalışılsa da en azından editör yetkisi olmadıkça gözden kaçma ihtimalleri olmuyor. Diğer türlü özellikle değişikliklerin sıklaştığı saatlerde dosyalardan şablonların çıkartılması fark edilemeyebiliyor ve kalması sakıncalı dosyalar bazen aylar, bazen yıllarca; daha önceden etiketlenmiş olmalarına rağmen sitede kalabiliyorlar. Paylaşmak istedim... İyi çalışmalar. Face-smile.svg Utku Tanrıveremesaj 13:57, 26 Aralık 2011 (UTC)

 • Çok iyi fikir! Yaparım ben de bundan sonra. İyivikiler... [ho? ni!] 14:02, 26 Aralık 2011 (UTC)
  • Kolay gelsin, size de. Face-smile.svg Utku Tanrıveremesaj 14:05, 26 Aralık 2011 (UTC)
  • Bu arada Nusayriler maddesinde bugünlük 3GK'den 1 hakkım kaldı. Telifli metin ekleniyor ve TBA ihlâlleri ile ansiklopediye uygun olmayan içerik de söz konusu. Vaktiniz olduğunda siz de bakabilir misiniz? Görünüşe göre bugün o madde için 3GK'mi dolduracağım. Face-smile.svg İyi çalışmalar. Utku Tanrıveremesaj 14:09, 26 Aralık 2011 (UTC)

Nusayriler[kaynağı değiştir]

Merhaba Utku, mesajını yeni gördüm, kusura bakma. Eğer maddelerde açıkça kural ihlali yapılıyorsa (telifli içerik örneğin) bunları geri aldığın değişiklikler 3GD'yi ihlal etmez. 3GD kuralı daha çok tartışmalı, muğlak konularda kullanıcılar arasında değişiklik savaşı çıkmaması içindir. İyivikiler... [ho? ni!] 06:58, 28 Aralık 2011 (UTC)

 • Tekrar merhaba. VP:3GD sayfasında telif nedenli geri almaya dair bir şey göremediğim için yazmıştım, gözümden kaçmış demek ki. :) Teşekkürler. Utku Tanrıveremesaj 09:32, 28 Aralık 2011 (UTC)
Ermeni Kırımı sayfasında süper 3GD yapıyoruz, katılmak ister misin? Engelleyemem ben, işe karıştım. Mesaj sayfasına yazma hakkını açık bırak engellersen lütfen.--Khutuckmsj 12:58, 28 Aralık 2011 (UTC)
Sen de mi istifa ettin :P Bırakıp gitmeyin beni böyle tek başıma! --Khutuckmsj 13:01, 28 Aralık 2011 (UTC)

Dosya[kaynağı değiştir]

Merhaba. Şu dosya AK politikasına uygun mudur sizce? Sonuçta şahsın maddede resmi var ve bu resim, konunun anlaşılabilirliğini çok da arttırmıyor gibi.--RapsarEfendim? 07:58, 29 Aralık 2011 (UTC) Cevabım evet ve hayır Face-smile.svg. Adil kullanım için çok keskin kurallar koymak malesef mümkün değil. Bu tür dosyalar için, maddenin boyutu, resmin kattığı değer, diğer adil kullanım dosyalarının niteliği vb. birçok husus söz konusu olabilir. Bu örnekte eğer madde tek paragraf olsa idi, bu dosyanın kullanılmaması gerektiğini söylerdim. ya da mevcut büyüklükteki bir maddede 4 tane daha AK olsaydı yine cevabım aynı olurdu. Ya da bu zarfın kullanımı, telif hakkı sahibine ciddi zarar verecek olsaydı, bu riski almaya gerek yok diyebilirdik. Mevcut haliyle ise, maddeye gerçekten sözle anlatılamayacak bir nitelik kazandırıyor mu diye soruyorum. Net olarak evet ya da hayır diyemiyorum. Bu kullanım mesela şöyle savunulabilir: Turgut Özal devlet adamlığı ile sadece Türkiye'de değil, bölgedeki diğer ülkelerde de etkili olmuştur, bu anı zarfı da bunun bir örneğidir diyebilirsiniz. Ya da aksi argüman olarak Kuzey Kıbrıs bu etkiyi ispatlamak için doğru örnek olmayabilir zira "yavruvatandır" da diyebilirsiniz. Bu örnek özelinde, AK'yi bariz biçimde ihlal eden bir sakınca görmüyorum, ama bununla birlikte, dosyanın maddede kulanımını da vazgeçilmez bulmuyorum. Dolayısıyla bence bu tür durumlarda, yükleyen kişiyle temasa geçip, bu görselin maddeye hangi açıdan sözle anlatılamayacak bir değer kazandırdığını düşündüğünü sormak (ve bunu adil kullanım gerekçesinde belirtmesini sağlamak) gerekebilir. Tabii ki bu benim görüşüm, belki birkaç başka kullanıcıya da danışılabilir. İyivikiler... [ho? ni!] 18:37, 29 Aralık 2011 (UTC)

Turgut Özal'ın yer aldığı ve Commons'ta bulunan birkaç resim var. Mesaj sayfamda, birkaç başlık altta Vikiçizer'in verdiği bağlantılara bakabilirsiniz. Yani rahatça kullanılabilecek resimler mevcut. KKTC tarafından üretilmiş bir posta pulunda yer alması çok önemli midir? Bence hayır. Konu yavruvatan olunca bu hayır daha da şiddetli oluyor hatta :) İki kullanıcıya daha danıştım, geri dönüş bekliyorum.--RapsarEfendim? 20:53, 29 Aralık 2011 (UTC)