Kullanıcı mesaj:Cobija

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kullanıcı mesaj:CobiJa sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İta[kaynağı değiştir]

Merhaba. Komninos Hanedanı taşımanızı gördüm, Yunanca transkripsiyonlarla ben de zaman zaman ilgilendiğim için bir konuda istişarede bulunmak istedim. Günümüz Yunancasından ita harfini çevirirken tabii "i" olması gerektiği tartışma götürmeyen bir gerçek. Ancak benim bildiğim kadarıyla "ita"nın ses değerinin "e"den "i"ye kayması Ortaçağ Yunancasında (yani Kine Yunancasından sonra) gerçekleşen bir değişim. Bu dönemde yanılmıyorsam Ortaçağ Yunancası konuşuluyor ama resmî olarak Kine Yunancası kullanılıyordu. Tabii akademik transkripsiyon kuralları ne der, ona pek hakim değilim bu döneme ilişkin; ancak belli bir noktadan önce "ita"yı "e" diye çevirmek daha doğru diye düşünüyorum, hangi nokta tam bilemiyorum. Siz ne dersiniz? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 11.19, 22 Haziran 2018 (UTC)

Merhaba. Zor bir konu. Koini lehçesinden Attik lehçesine geçişin ne zaman olduğu vb. detayları Herakleios döneminden itibaren resmî evrakları inceleyerek nokta atışıyla tespit etmek lazım. O bahsettiğiniz noktayı bilmek bir kenara tahmin bile yürütebileceğimi sanmıyorum bu yüzden. Maalesef transkripsiyon konusunda zayıf bir dile sahibiz, kaynak değerine sahip çalışma çok çok az, Yunanca gibi popüler bir dilde bile. Şurada Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Lugatı'nda kullanılan bir transkripsiyon tablosu mevcut. O eserde Bizans Yunancası Klasik Yunanca ile ayrı tutulmuş ve /η/ harf karşılığı olarak /i/ verilmiş. Tabii tek bir kitaptaki bilgiden yola çıkarak mutlak doğru olan buymuş gibi (belki de budur gerçekten de) hareket etmek ne kadar doğru tartışılır fakat klasik, Orta Çağ, modern ayrımı yapan ve buna göre tablo veren bir kaynağım daha yok elimde, o yüzden bu tabloyu esas alıyorum. --Cobija (mesaj) 12.46, 22 Haziran 2018 (UTC)

Türkiye'de spor[kaynağı değiştir]

Sayın Cobija, İllere göre düzenlediğim Adana'da sporZonguldak'ta spor sayfalarının altındaki Türkiye'de spor şablonuna bir ekleme yapmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.Mehmet Ali Acar 10.56, 19 Temmuz 2018 (UTC)


{{|ad = Türkiye'de spor |başlık = Türkiye Türkiye'de spor |listebiçimi = line-height:1.5em; |gövdesınıfı = hlist |liste1 =

….

(ekleme yapmak istediğim şablon parçası) | grup2 = Sezonlar | liste2

Bir iki değişiklik yaptım. Şablonun şu anki hâli istediğiniz gibi oldu sanıyorum. --Cobija (mesaj) 11.06, 19 Temmuz 2018 (UTC)

Çok teşekkürler, ben yanlış düşünmüşüm. Amacım her il için ayrı sezonlar. Yani Adana'da spor için 2016-17/2017-18, 2017-18/2018-19 (bir tabloda iki sezon var-kıyaslama için-).. sezonları. Bu yapılabilir mi bilmiyorum. Belki sezonlar alt alta, karşılarında her sezon için bütün iller olabilir.Mehmet Ali Acar 11.25, 19 Temmuz 2018 (UTC)

Bunu Vikiproje:Spor/Tartışmalar sayfasında tartışmaya açsanız da orada bir karar verilse daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Şablon yapılır, o işin kolay kısmı fakat iller için sezon maddelerinin açılması ne kadar gerekli yahut ne kadar sürdürülebilir olur bilemedim.

İsrail maddesi[kaynağı değiştir]

Selam Cobija, buradaki değişikliğin henüz yasalaşmadı. İlgili yasanın 2 farklı meclisten daha geçmesi gerekmekte diye biliyorum ben. Yanlış biliyor olabilirim tabi ama biraz önce haber kanalında da benzer bir şey duydum sanki. --Pragdonmesaj 13.01, 19 Temmuz 2018 (UTC)

Şurada yasalaştığı yazıyor. Bilmiyorum, dediğin gibiyse geri alalım değişikliği. --Cobija (mesaj) 14.11, 19 Temmuz 2018 (UTC)
İngilizce vikide de değiştirilmiş. Şimdilik kalsın olmazsa. Benim iddiama bir kaynak bulamadım. Haber kanalının o yayını da aradım ama şimdilik online olarak erişemedim.--Pragdonmesaj 15.59, 19 Temmuz 2018 (UTC)
Kaynağı buldum. :) Burada. " 2 farklı meclis" yerine 2 farklı oturummuş.--Pragdonmesaj 16.07, 19 Temmuz 2018 (UTC)

Videoton FC[kaynağı değiştir]

Selamlar, Videoton FC takımının adı en:MOL Vidi FC olarak değişmiş. Başındaki MOL konusunda emin olamadım. Sponsor mu ada dahil mi? El atarsan sevinirim.--Teacher0691 (mesaj) 18.13, 23 Temmuz 2018 (UTC)

MOL şirket adı ama kulüp adına dahil mi değil mi bilemedim, tüzüğü yok kulübün internet sitesinde. Kulüp bilgileri kısmında resmî adı Fehérvár F.C. olarak verilmiş. Anlayamadım ben de. --Cobija (mesaj) 21.19, 23 Temmuz 2018 (UTC)
Benim önerim Vidi FC öyleyse MOL sponsor ismi olduğu için ne dersin? Daha net bilgi olursa değiştiririz elbet.--Teacher0691 (mesaj) 21.32, 23 Temmuz 2018 (UTC)
@Rapsar sen ne dersin?--Teacher0691 (mesaj) 21.40, 23 Temmuz 2018 (UTC)
 • Selamlar. Öncelikle şu gerçeği bilmekte fayda var (ben de İngilizce maddeyi okuyunca öğrendim), Videoton da bir şirket. Kulüp tarihini anlatan maddede, sponsorluk sebebiyle kulüp adının 1968'de Videoton olduğu yazılı ama Macar kulübü maddesi için İngilizce Vikipedi'ye güvenmem ben -ki kaynaksız da zaten bu bilgi. Cobija'nın dediği Fehérvár adı, Macarca Vikipedi'deki ad geçmişine göre 2005-2009 yılları arasında kulübün kullandığı ad. Muhtemelen o kısım 2009'dan önce yazılmıştır, makul gözüküyor. Şu röportaja göre de kalıcı (en azından geçici olmadığı söyleniyor) bir değişiklik. Yanılmıyorsam UEFA turnuvalarında da sponsor adı kullanılmıyor mesela (yanılıyorsam düzeltin), orada da bu yeni adla anılmakta. Kısacası, MOL Vidi FC adına taşıma yapılmasından yanayım.--RapsarEfendim? 22.18, 23 Temmuz 2018 (UTC)
Son söyledğine özellikle baktım @Rapsar. UEFA sponsor kullanmıyor evet burada sadece Vidi demiş. Bu da clubs sayfası. Yani sadece Vidi FC. Karar?--Teacher0691 (mesaj) 23.08, 23 Temmuz 2018 (UTC)
Kulüp tüzüğünü görüp kulübün adının ne olduğunu kesinleştiremediğimizden Vidi FC olması makul olan. Bu gibi durumlarda en az 10 yıl sponsorlu adı kullanmayan kulüplerin maddelerin adlarında sponsor adının yer alamayacağını kararlaştırmıştık daha öncesinde. --Cobija (mesaj) 00.47, 24 Temmuz 2018 (UTC)
Anladım, UEFA bu adı kullanıyorsa onu kullanmak makul. Zira UEFA kullanımları, sponsor adı konusunda en iyi gözlem yapabileceğimiz yer. Bu arada Videoton döneminde UEFA'nın kullandığı adı da merak ettim doğrusu.--RapsarEfendim? 01.32, 24 Temmuz 2018 (UTC)
Videoton olarak kullanmış @Rapsar.--Teacher0691 (mesaj) 01.46, 24 Temmuz 2018 (UTC)
Eskiden kulübün adı direkt olarak Videoton idi zaten. Asıl adı, sponsor adı gibi bir ayrım yoktu. Bizdeki DİSKİspor gibi işte. --Cobija (mesaj) 09.04, 24 Temmuz 2018 (UTC)

Millî Kütüphane[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Millî Kütüphane maddesi ile ilgili yapmış olduğum değişiklikleri geri aldığınızı gördüm. Maddedeki logoya göre hareket ettiğinizi sanıyorum. Eğer Millî Kütüphane'nin web sayfasına girerseniz Millî kelimesindeki "i" nin "î" şeklinde olduğunu göreceksiniz. Ayrıca Türkiye Millî Kütüphanesi şeklinde adlandırmayı ben değil kütüphanenin web sayfasında yapılmış. Diğer ülkelerdeki millî kütüphanelerin başlarına ülke ismi gelirken neden Türkiye'nin Millî Kütüphanesi'nin isminin başına Türkiye kelimesi gelmiyor. Millî Kütüphane (Türkiye)'yi de yönlendirme olarak verebiliriz. Sizce de böylesi daha uygun olmaz mı?--185.125.231.242 13.35, 24 Temmuz 2018 (UTC)

Ad değişikliği için ilgili maddenin tartışma sayfasına yazabilirsiniz. Mevzuatta düzeltme işareti olmaksızın kullanılıyor kütüphanenin adı. Öte yandan kütüphanenin resmî adı yalnızca "Milli Kütüphane", başında Türkiye ifadesi yok. Millî Kütüphane (Polonya)'da olduğu gibi. Kütüphane günlük dilde yahut bilgi metinlerinde Türkiye Millî Kütüphanesi şeklinde kullanıyor olabilir (özellikle araştırmak lazım nerede kullanılıyor diye) fakat bunun resmî bir bağlayıcılığı yok. --Cobija (mesaj) 13.43, 24 Temmuz 2018 (UTC)

Şapkalı i bulunan yönlendirmeye taşıyabilir miyiz?--185.125.231.242 13.45, 24 Temmuz 2018 (UTC)

Dediğim gibi tartışma sayfasında tartışılmalı herhangi bir ada taşımak için. --Cobija (mesaj) 13.46, 24 Temmuz 2018 (UTC)

Yani yapmış olduğum her değişikliği geri almak için beni mi takip ediyorsunuz? Hazine Müsteşarlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlandı. Bununla ilgili değişiklikleri geri alarak ne yapmayı amaçlıyorsunuz? Tartışmadan bahsediyorsunuz. Hangi tartışma? Tartışma sayfasına yazılan bir şeye 3-4 yıl cevap verilmiyor. Böyle bir şey olabilir mi? Hızlı bir şekilde Türkiye'nin yeni yönetim sistemine uygun olarak yapmış olduğum düzenlemeleri lütfen geri almayın.--185.125.231.242 14.44, 24 Temmuz 2018 (UTC)

Yapmak istediklerinizi anlıyorum fakat maddeleri taşırken kopyala-yapıştır usulü ile yaptığınızdan madde geçmişlerini geride bırakıyorsunuz. İlgili olarak Yardım:Sayfanın ismini değiştirmek ve Yardım:Sayfa geçmişini okuyabilirsiniz. Kısa yoldan anlatacak olursak eğer madderi taşımak için maddenin en üstünde bulunan "taşı" seçeneği ile taşımanız gerekli. Kopyala-yapıştır ile yapılan işlemler geri alınır her zaman için. --Cobija (mesaj) 14.47, 24 Temmuz 2018 (UTC)

Eğer farkındaysanız geçmiş birleştirme işlemi için etiket koyuyorum. Yani geçmişler kaybolmuyor. Buna uygun hareket ediyorum. Sigorta Denetleme Kurulu maddesindeki sil etiketini kaldırırsanız sevinirim.--185.125.231.242 14.49, 24 Temmuz 2018 (UTC)

Yönergelerin arkasından dolanarak sol elimde sağ kulağımı tutacak olsam da işimi halledeceğim diyorsunuz yani? Tekrar söyleyeyim öyleyse: Taşıma işlemleri kopyala-yapıştır ile yapılmaz. Etiket koymanız yaptığınız işlemin uygun olan davranış biçimi olduğu anlamına gelmiyor. Usulüne uygun yapılmadıkça işlemlerin geri alınacağını tekrar hatırlatayım. Eğer madde taşıma hatası alırsanız da Vikipedi:Sayfa taşıma talepleri sayfasını kullanın lütfen. Zaten itiraz gelmeyecektir bu tür taşımalara. --Cobija (mesaj) 14.53, 24 Temmuz 2018 (UTC)

Bu tamamen sizin bakış açınızdan kaynaklanmakta. Mesela diğer hizmetli üyeler, daha önce bu şekilde yapmış olduğum yüzlerce maddeyi hiçbir sorun görmeden taşıdılar. Çünkü hızlı bir dönüşüm süreci gerekiyordu. Ama siz bu dönüşümün önünde bir engel olarak durmaktasınız. Vikipedi yönergelerini biliyorum. Aynı zamanda bunların esnek olduğunu da biliyorum. Uzun bürokratik süreçlerle maddelerin dönüşümünü engellemekte olduğunuzun farkında olmanızı umut ederim.--185.125.231.242 15.31, 24 Temmuz 2018 (UTC)

Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü (Türkiye) maddesini Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü adına taşımanın yeni sistemle vs. hiçbir ilgisi yok. O yüzden öncelikle bu savunmayı bırakın. Sonrasında yapılan ad değişikliği doğru aslında, bir itirazım yok fakat usulüne uygun yapılmalı. Daha evvelinde göz yumulması yapılanın doğru olduğunu göstermez. Doğru düzgün taşıma yapmak varken bu şekilde işi zorlamanın hiçbir manası yok, ayrıca pratik de değil. Yani hem yanlış yapıyorsunuz hem de yönergeyi çok iyi biliyorum diyorsunuz. Usulüne uygun yapılmayan değişiklikleri gördükçe geri alacağım. Buradaki herkesin yaptığı gibi "taşı" butonunu ve VP:STT sürecini kullanın. Bir ayrıcalığınız yok. Aynı şeyi tekrarlayıp durmanın bir yararını göremediğimden aynı konu üzerine tekrar cevap vermeyeceğim. --Cobija (mesaj) 16.06, 24 Temmuz 2018 (UTC)

Taşıma talepleri[kaynağı değiştir]

Merhaba. Anonim kullanıcı olduğum için sayfa taşıma talebinde bulunmak isteyince trol olarak otomatik engellendim. Sizinle bugün sayfa taşıma konusunda epey çatıştık. Benim yerime taşıma talebinde bulunabilir misiniz?--194.67.216.120 20.05, 24 Temmuz 2018 (UTC)

Sayfaları liste hâlinde yazın buraya, istekte bulunurum. --Cobija (mesaj) 21.25, 24 Temmuz 2018 (UTC)
Bir an önce bulunursanız çok mutlu olurum.
 • Milli Kütüphane (Türkiye) > Millî Kütüphane (Türkiye)
 • Dış Politika Danışma Kurulu Başkanlığı > Dış Politika Danışma Kurulu
 • Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü (Türkiye) > Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü
 • Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü (Türkiye) > Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü
 • Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü (Türkiye) > Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü
 • Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü (Türkiye) > Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü
 • Sigortacılık Genel Müdürlüğü (Türkiye) > Sigortacılık Genel Müdürlüğü
 • Sigorta Denetleme Kurulu Başkanlığı (Türkiye) > Sigorta Denetleme Kurulu
 • Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü (Türkiye) > Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü
 • Askerî Yüksek İdare Mahkemesi (Türkiye) > Askerî Yüksek İdare Mahkemesi
 • Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu > Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu
 • Uyuşmazlık Mahkemesi (Türkiye) > Uyuşmazlık Mahkemesi
 • Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü > Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü
 • Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü > Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü
 • Kalkınma Ajansları > Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü
 • Türkiye Halk Sağlığı Kurumu > Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü
 • Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu > Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü
 • Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu > İlaç ve Tıbbi Cihaz Genel Müdürlüğü
Teşekkür ederim :)--185.125.231.239 21.47, 24 Temmuz 2018 (UTC)
Milli Kütüphane için tartışma sayfasına yazmanız gerektiğini belirtmiştim. Kopyala-yapıştır yapmaya devam etmeniz bir şey değiştirmeyecek, o yüzden isterseniz bir orada şansınızı deneyin. Onun haricinde diğer maddelere büyük ihtimalle itiraz gelmez ve bugün yarın taşınır. --Cobija (mesaj) 21.56, 24 Temmuz 2018 (UTC)
Millî Kütüphane konusunda tartışma sayfasına yazsam da uzun süre cevap gelmeyeceğini biliyorum. O yüzden böyle bir talepte bulundum.--185.125.231.239 21.57, 24 Temmuz 2018 (UTC)
Yukarıya yedi madde daha ekledim. Ayrıca Milli Kütüphane tartışma sayfasına yazdım. Fakat bu dikkate alınır mı? Bilmiyorum. Fakat milli kelimesindeki bir şapka bile tüm anlamı değiştiriyor. Dolayısıyla dikkat etmek gerekiyor.--185.125.231.239 22.52, 24 Temmuz 2018 (UTC)

İBP Hk.[kaynağı değiştir]

Merhabalar Sevgili Cobija. Şu adaylığı vaktiniz olduğu zaman değerlendirmek isteyebileceğinizi sanıyorum. Sevgilerimle. --Mecnun (mesaj) 19.48, 25 Temmuz 2018 (UTC)

Gizlenen tablolar ve tekrar eden bilgiler[kaynağı değiştir]

Merhaba Cobija. Türkiye'deki üniversiteler listesi maddesinin en altında gizlenen tabloyu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi maddesinde aşağıda aynen tekrar eden kısmı silebilir misin? Teşekkür ederim.--2A02:4680:3A:4:0:0:0:2 21.29, 27 Temmuz 2018 (UTC)

Tamamdır. --Cobija (mesaj) 21.33, 27 Temmuz 2018 (UTC)
Öncelikle teşekkür ederim. Uzun bir mesaj olacağı için kusuruma bakmazsınız umarım. İki husus var size bildirmek istiyorum.
 1. Türkiye'deki siyasi partiler listesi maddesinde diğer partiler başlığı ile Seçimlere Katılma Hakkı Bulunan Partiler ve Diğer Partiler alt başlıklarını komple çıkarabilir miyiz? O partilerin bazıları kapandı. Görüşleri konusunda bir bilgi yok. Ama bir arkadaş kafasına göre bilgiler yazmış. Ayrıca siyasi partilerin genel başkanları durmadan değişebiliyor. Basından da takip edilemiyor. Dolayısıyla güncellemek çok ama çok fazla zaman alır.
 2. Şunu da araya eklemeden geçemeyeceğim: Superyetkin ve Vikiçizer'den sonra senin kadar çalışkan bir hizmetli görmedim. Muhteşemsin :)
 3. Son olarak aşağıda listesini vermiş olduğum kategorilerin adlarını değiştirirsek daha iyi ve güzel olur. Eğer olursa çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim :)
 • Yargıtay başkanları (Türkiye) > Türkiye Yargıtay başkanları
 • Yargıtay daire başkanları > Türkiye Yargıtay daire başkanları
 • Yargıtay genel sekreterleri‎ > Türkiye Yargıtay genel sekreterleri‎
 • Yargıtay üyeleri (Türkiye)‎ > Türkiye Yargıtay üyeleri
 • Yargıtay Yayın Kurulu üyeleri‎ > Türkiye Yargıtay Yayın Kurulu üyeleri‎
 • Danıştay başkanları (Türkiye) > Türkiye Danıştay başkanları
 • Danıştay başsavcıları (Türkiye) > Türkiye Danıştay başsavcıları
 • Danıştay daire başkanları (Türkiye) > Türkiye Danıştay daire başkanları
 • Danıştay genel sekreterleri (Türkiye) > Türkiye Danıştay genel sekreterleri
 • Danıştay üyeleri (Türkiye)‎ > Türkiye Danıştay üyeleri
 • Madde: Rekabet Kurumu (Türkiye) > Rekabet Kurumu
 • Kategori: Rekabet Kurumu (Türkiye) > Rekabet Kurumu
 • Rekabet Kurumu (Türkiye) başkanları > Rekabet Kurumu başkanları
 • Rekabet Kurumu (Türkiye) üyeleri‎ > Rekabet Kurumu üyeleri‎
 • Yargıtay (Fransa) > Fransa Yargıtay
 • Yargıtay üyeleri (Fransa)‎ > Fransa Yargıtay üyeleri
 • Yargıtay Başsavcıları (Fransa) > Fransa Yargıtay başsavcıları
 • Yargıtay Birinci Başkanları (Fransa) > Fransa Yargıtay başkanları
 • Danıştay (Fransa) > Fransa Danıştay
 • Danıştay üyeleri (Fransa)‎ > Fransa Danıştay üyeleri
 • Danıştay başkan yardımcıları (Fransa) > Fransa Danıştay başkan yardımcıları
 • Danıştay daire başkanları (Fransa)‎ > Fransa Danıştay daire başkanları
 • Sayıştay (Fransa) > Fransa Sayıştay
 • Sayıştay üyeleri (Fransa) > Fransa Sayıştay üyeleri
 • Sayıştay Başsavcıları (Fransa)‎ > Fransa Sayıştay başsavcıları
 • Sayıştay Birinci Başkanları (Fransa) > Fransa Sayıştay başkanları
 • Sayıştay daire başkanları (Fransa) > Fransa Sayıştay daire başkanları

--2A02:4680:3A:4:0:0:0:2 22.10, 27 Temmuz 2018 (UTC)

Cobija merhaba. Şu yukarıdaki söylemiş olduğum hususları yapabilir miyiz? Teşekkür ederim.--185.125.231.242 20.48, 1 Ağustos 2018 (UTC)
Sizden anonim kullanıcı olarak masum taleplerde bulunmama rağmen cevap bile vermediniz. Ben bu ansiklopedinin düzelmesi için her şeyi yaparken Sakhalinio gibi kullanıcılar. Onlarca gündür yaptıklarımı bir çırpıda geri alabiliyorlar. İstediğim şeyler çok mu kötü şeyler. Bunlar sizin için beş dakikalık işler. Lütfen rica ediyorum.--185.125.231.242 21.35, 1 Ağustos 2018 (UTC)

TFF başkanları listesi[kaynağı değiştir]

Merhaba Cobija. Türkiye Futbol Federasyonu başkanları listesi maddesinde listeyi yeniden düzenledim. Tam görev tarihi belli olmayan başkanların tarihlerini tek tek araştırdım. Bulabildiklerimi buldum. Bu liste ile daha kullanışlı hale geldi. Sizden ricam gizlemiş olduğum eski tabloyu kaldırıp yeni tabloyu onaylayabilir misiniz? Teşekkür ederim.--194.67.216.120 11.59, 3 Ağustos 2018 (UTC)

Keşke tablodaki kaynak sütununu silmek yerine eksik bilgileri eklerken kullandığınız kaynakları ekleseydiniz. Federasyonun kendisi bile tam tarihleri veremezken bunların eklenmesi iyi olurdu. --Cobija (mesaj) 15.26, 3 Ağustos 2018 (UTC)

Bi[kaynağı değiştir]

İstek şuraya taşınmıştır. Bilginize. --Superyetkinileti 18.19, 8 Ağustos 2018 (UTC)

Stadyum[kaynağı değiştir]

Selam Sait, nasılsın? Bir şey rica edecektim ama... Samsun 19 Mayıs Stadyumu (2017) oturma planı dosyasını buradaki yeni sezona uygun oturma düzeni ile güncelleyebilir misin? Aslında "edit SVG" kısmı ile renk kodlarını değiştirerek kendim düzenleyecektim ama sağ tarafa 5. kategori kutusunu eklemeye çalıştığımda düzgün görünmesini sağlayamadım. Hazır yeni stadyum açılmışken ve bilgilere kolayca ulaşmak mümkünken bu dosyayı her sezon güncellemeyi düşünüyorum. --Cobija (mesaj) 21.07, 11 Ağustos 2018 (UTC)

Selamlar, iyidir teşekkür ederim. Bende Çanakkale Savaşı'yla ilgili bir harita çiziyordum. Mesajını gördüm ve güncelleme yaptım. İşin garibi verdiğin kaynakta misafir takım tribünü görünmüyor. Eskiden 221 nolu bölüm misafir takımdı, ancak yeni verdiğin görselde orası satışa kapatılmış. Sağ taraftaki renk anahtarında misafir takım tribünü mor renk görünüyor ancak tribünde göremediğim için eskisini bıraktım. Birde 229 nolu üst tribün belki yeni misafir takım tribünüdür ancak emin olamadığım için orayı, görselde gösterildiği gibi 5. kategori rengi olan pembe olarak güncelledim. Varsa hata söyle düzeltiriz. Bu tip güncellemelerde yardımcı olurum sıkıntı yok. :)SAİT71* 22.06, 11 Ağustos 2018 (UTC)

Ligin ilk maçı Amedspor'la oynanacak ve misafir taraftar alınmayacak stadyuma, onunla ilgili olabilir belki. İleriki haftalarda dikkat edeceğim o kısma. Teşekkür ederim tekrar, tam istediğim gibi. --Cobija (mesaj) 22.15, 11 Ağustos 2018 (UTC)

Rica ederim. Stadyumda ilerleyen zamanlarda konserlerde olacaktır. O zaman örnek bir oturma düzeni bulursan onu da haber ver ekleyelim maddeye. Türk Telekom Stadyumu'na yapmıştım.SAİT71* 22.21, 11 Ağustos 2018 (UTC)

Umarım öyle bir şey olmaz da çimleri rezil etmezler. Pekiii, şöyle bir şeyi hazırlayabilir misin?[1] Eğer olacak gibiyse bunun güncel ve daha okunaklı fotoğrafını çekebilirim. --Cobija (mesaj) 23.11, 11 Ağustos 2018 (UTC)

Hazırlarım, ancak fotoğrafın tam karşısından düz bir şekilde ve net olarak çekilmesi iyi olur.SAİT71* 08.19, 12 Ağustos 2018 (UTC)

Altınordu FK[kaynağı değiştir]

Selam Cobija, aklıma takılan ve çözemediğim bir mesele var. Altınordu U21 takımı Ocak 2017'de ligden çekilmiş. Resmî sitelerine baktığımda U19 takımlarının bu yıl U21 liginde yer alacağını söylüyorlar ve bu U19 takımı bu yıl da (daha önce de katılmış) UEFA Gençlik Ligi'nde yer alıyor. Sence bu takımların hangisi kayda değer? Veya ikisi de kayda değerler mi? U21 için bir kaç sağlıklı kaynak var gibi aslında. U19'da UEFA'ya katılıyor. Bunlar takımları KD yapar mı bilemedim. --Pragdonmesaj 15.06, 18 Ağustos 2018 (UTC)

Selam. İçeriğe sahip olmadıklarından 21 yaş altı takımları ana maddeleriyle birleştirmiştim. Yalnızca şampiyon olan takımları bırakmıştım. Onun haricinde Avrupa'da oynaması hasebiyle bahsettiğin 19 yaş altı takım kayda değer gibi görünüyor. Bana kalırsa ayrı ayrı diş kovuğunu doldurmayacak içerikte maddeler açmak yerine Beşiktaş Özkaynak gibi bir içerikte tüm takımlar toplanabilir. Altınordu gibi bir takımın altyapı organizasyonu da kesinlikle kayda değer. --Cobija (mesaj) 15.23, 18 Ağustos 2018 (UTC)
"Beşiktaş Özkaynak" formülü makul bir çözüm gibi geldi bana da. Vakit bulduğumda üzerinde çalışırım diye umut ediyorum. Bu arada şimdi farkettim Altınordu U21 takımı 2015-16 U21 1.lig sezonunu şampiyon olarak kapatmış. Neyse bir ara el atayım ben bu meseleye. :) --Pragdonmesaj 15.35, 18 Ağustos 2018 (UTC)

Geliyoo Sayfası Hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba @Cobija, sayfayı geliştirmek ve içerikleri düzenlemek adına bazı düzenlemeler yapacağım politikalara uygun olmasını sağlamaya çalışıyorum elimden geldiğince. Uyarılarınız için teşekkür ediyorum. İçeriklerde güncellenmesi gereken şeyler var ancak Google gibi bir şirket bile güncellemeler yaparken içeriklerinde çalışmalarına link ve içerik açıklamalarında ürün isimlerine ayrıca yer verirken Türkiye'de yapılan çalışmalarda bunun Reklam olarak algılanması biraz aklımı karıştırdı. Resimde kullanılan sosyal medya ikonları adres veya telefon şirkete ait bilgilerden ibaret buda Türkiye'de proje bazlı çalışmalar yürüten yeterince kaynağa konu olmuş bir şirket. Ayrıca şu anda Blokzinciri üzerinde oldukça ciddi global ölçekte çalışmaları bulunuyor. Sayfayı geliştirmem konusunda neler yaoabilirim biraz bilgi verirseniz söyledikleriniz doğrultusunda derhal geliştirme işlemini yapacağım. Herşey için şimdiden teşekkür ediyorum. Kolay gelsin iyi çalışmalar. Saygılarımla (Hakan Atabaş 15.22, 21 Ağustos 2018 (UTC))

Merhaba. Maddeye göz attım, ansiklopedik olmayan iki cümle haricinde kaynaklı bilgiler çoğunluktaydı. Reklam etiketini kaldırdım. İsterseniz madde geçmişinden kaldırdığım cümlelere bakıp Vikipedi'ye eklenmemesi gereken tanıtım diliyle yazılmış cümleler hakkında fikir edinebilirsiniz. --Cobija (mesaj) 15.37, 21 Ağustos 2018 (UTC)

Tekrar Merhaba Cobija Öncelikle düenlemeler konusunda yapmış olduğunuz değişiklikler ve düzeltmeler için çok teşekkür ediyorum. Maksadımız kesinlikle reklam yapmak olmadığını bilmenizi istiyorum. Sadece Türkiye'de bulunan kayda değer toplumun her kesimine hitap eden çalışmaların doğru şekilde lande edilebilmesi için Google, Facebook ve Twitter gibi şirketler nasıl kendileri hakkında yazılar yazdırarak bir şekilde Wikipedia gibi önemli bir yerde kendilerine yer bulabiliyor ise Türkiye'de bulunan şirketlerinde bu bağlamda aynı kriterlerde her ne kadar maddi imkanları bu şirketler kadar olmasa da ismini duyurmakta ve yaptığı çalışmalardan bahsederek kendini ortaya koyması gerektiği inancındayım. Şahsi olan sayfa ile ilgili de şunu söyleyebilirim. Gerçekten sektöre ciddi emek vermiş ve yıllarını harcamış biri olarak kişisel sayfamda verdiğim tüm linkleri incelerseniz nasıl çalışmalara yaptığımı nasıl bir kitap yazdığımı görebilirsiniz. Temsilcisi olduğum kurum ve kuruluşlar Üniversite ve şirket danışmanlıkları ile de olabildiğince akademik çalışmalar çıkartmaya çalışıyorum. Sadece yabancı kişilerin sadece aldıkları desek ve para ile güçlerini gösterebildiği ortamda ben çalışmalarım ile kendimi kanıtlamaya çalışıyorum bu bağlamda değerlendirmenizi tekrar incelemeler sonrasında yapmanızı önemle rica ediyorum. Saygılarımla... Hakan Atabaş 16.13, 21 Ağustos 2018 (UTC) -- Hakan AtabaşMesajYaz

Commons[kaynağı değiştir]

Sana zahmet şu aracı güncelleyebilir misin? Basit bir işlem sanıyorum. İngilizcede de kullanılıyor aynısı fakat bizdeki eskimiş, çalışmıyor. --Cobija (mesaj) 19.52, 20 Ağustos 2018 (UTC)

Güncelleme yapıldı. Kusura bakmayın, bayram dolayısıyla pek giriş yapamadım. İnternete bağlanamıyordum. Daha aktif olacağım artık. ~ Z (m) 20.37, 25 Ağustos 2018 (UTC)

Acente[kaynağı değiştir]

Selam Cobija, umarım iyisindir. Ben kendimi bildim bileli acentedir ama bu TÜRSAB ve devlet bile acenta yapmış. Nasıl iş anlamadım. --Uğurkentmesaj 14.57, 27 Ağustos 2018 (UTC)

İyiyim, sağolasın. Sen nasılsın? Kendi kurumunun sözlüğünde acente yazarken devlet kurumları ısrarla acentayı tercih ediyor. TÜRSAB ayrı hikâye zaten. Federasyonun adının cimnastik olması gibi bir şey bu da. Türkiye ¯\_(ツ)_/¯ --Cobija (mesaj) 15.02, 27 Ağustos 2018 (UTC)
Sağol iyiyim, iş güç koşturmaca. Emojin de güzelmiş bu arada. Kolay gelsin. --Uğurkentmesaj 15.05, 27 Ağustos 2018 (UTC)

Geri alma hk.[kaynağı değiştir]

Selamlar. Geri aldığınız son 2 değişikliğin nedeni nedir? Saygılar --By erdo can • msj 10.21, 28 Ağustos 2018 (UTC)

Kaynak sıralaması değiştirilmiş. Bazı maddelerde kaynakların veriliş sırası önemlidir, bu maddelerde de öyle. --Cobija (mesaj) 10.44, 28 Ağustos 2018 (UTC)

12 eylül sayfası[kaynağı değiştir]

Kukla olan kullanıcının anonim katkısı. Sayfa korumadan çıkar çıkmaz başlamış. bu onun PROTESTO şekli. özellikle büyük yazdım sayfanın geçmişine atıfta bulunarak. Bakarsak görebiliriz.--Pragdonmesaj 15.17, 28 Ağustos 2018 (UTC)

Bu şekilde içerik kaldırılarak bir şey çözülmez. Kukladır, değildir, görüşünde haklıdır, yazdıkları saçmadır yahut madde içerisinde vandalizm yapıyor olabilir ve hatta tartışma sayfasının geçmişinde de onaylanmayacak şeyler yazmış olabilir. Son kertede yazdığı şeye bakıyorum ve meramını kendince anlatmış. Cevap verilir ya da verilmez ayrı konu ancak ortada hakaret vb. yokken onun oradan kaldırılması yanlış. Zaten kayıtlı kullanıcı olsaydı bu içeriği kimse kaldırmazdı, anonimlere karşı garip tutum var, anlamıyorum. --Cobija (mesaj) 15.27, 28 Ağustos 2018 (UTC)
Daima aynı mesele olduğu için (önce sakince meram anlatılıyor. Cevap gelmeyin ard ardına aynı şey yazılıp sayfa dolduruluyor ve ardından Brad pit sayfasına kadar aynı şeyi yapıyor.) müsamma gösterilmemeli. Bu sebeple sayfa anaonim katkıya bir süredir kapalıydı. Tartışma sayfası dahil. Kayıtlı kullanıcı olsaydı da kaldırılacaktı. Zira kim olduğunu biliniyor. aynı kişi. kukla. --Pragdonmesaj 15.33, 28 Ağustos 2018 (UTC)
Ek olarak diğer vikilerden, metadan vs ben dahil bir çok kullanıcıya yaptığı taciz bildirimleri de cabası tabi. Vandal olduğunu kendisi kabul edip kendisi söylüyor zaten. --Pragdonmesaj 15.35, 28 Ağustos 2018 (UTC)
 • Kullanıcıyı bilmiyorum, doğru olabilir lâkin belirttiğim gibi içeriğe baktığımızda hiçbir sorun yok. İşin komik yanı adam haklı da. Maddenin belirttiği kısmının düzgün şekilde birincil kaynaktan yazılması lazımdı. --Cobija (mesaj) 15.46, 28 Ağustos 2018 (UTC)
Adam bunu söylemiyor ki :/ yani şimdilik ben, rapsar, chansey, vikiçizer, Sakhalinio olarak bizim anladığımız bu. O adamın tam olarak ne istediğini bir türlü çözemedik. Sayfa geçmişine vaktin olur da bakarsan anlarsın sanırım. Neyse aramıza hoş geldin diyerek bu vandalizm gerçeğiyle birebir yüzleşmeni bekleyeceğim şu an :) Her birimiz teker teker tane tane bilale anlatır gibiden daha ince ve anlaşılır anlatmaya, konuşmaya çalıştık ama olmadı. illa "benim dediğim olacak benim yaptığım değişiklik kalacak" demekten başka bir şey demiyor yazdıklarının özünde. Neyse, bir iki güne gelip senin yaptığın değişikliği de değiştirip yine kafasına göre içerik sildiğinde anlarsın ne demek istediğimi. Tabi bunları söylerken bir yandan da bu yaptığın değişikliğin meseleyi sonlandıracağını umut ediyorum. :))--Pragdonmesaj 15.58, 28 Ağustos 2018 (UTC)
 • "haberi ulaştıran diplomatın konuşması olduğuna dair bir esas yok. Var ise buyrunuz alıntı yapınız" diye kaynak istemiş, eklediğim kaynakta haberi ulaştıran diplomatın konuşması olduğuna dair bilgi var, yani istediği bilgiyi almış oldu. Buna ek olarak sadece diplomatın konuşmasının içeriğinin farklı olduğuna dair bir düzeltme yaptım. Bahaneyle madde biraz daha düzelmiş oldu. Win-win. Haklısın, madde geçmişinde değişik değişik şeyler var ama yine de içeriğin silinmemesi gerektiğini savunuyorum. Diyorsun ya bütün Vikipedi seferber olduk her yazdığına cevap verdik diye, eğer kaldırılmasaydı senin burada özellikle belirtmene gerek kalmadan bilecektim neler konuştuğunuzu, o nedenle tartışmanın uzayın sonsuz boşluğuna gitmemesi lazımdı. Eğer bu cevabı beğenmeyip yine aynı konuya dair ipe sapa gelmez şeyler söylerse cevap vermeyiz olur biter. Tartışma sayfasına bakan hiç değilse laf anlatılmaya çalışılmış olduğunu görür. Hakaret olmadığı müddetçe bu son cümlede yazdığım sebep uyarınca tartışmaların saklanması gerektiğini düşünüyorum. --Cobija (mesaj) 16.11, 28 Ağustos 2018 (UTC)

Adlandırma kuralları[kaynağı değiştir]

Selamlar Cobija. Geçtiğimiz aylarda kabul ettiğimiz Vikipedi:Adlandırma kuralları "politikasına" göre parantez içindeki kısımlar madde adına dahil olmayan, aynı addaki maddeler arasında bir anlam ayrımı oluşturmaya yarayan kısımlardır. Yani burada ligin ya da kulübün tercih ettiği bayan/kadın ifadelerinin bir geçerliliği bulunmamaktadır, kulüp ya da takım adına dahil olmayan bölümlerdir. Dolayısıyla bu bölümlerin "kadın" olması (Vikipedi'nin tarafsızlık kuralları açısından) gerekmektedir. Diğer yandan, Vikiproje:Spor/Yazım rehberi/Maddelerin adlandırılması sayfası ne bir yönerge ne bir politikadır, "Vikipedi topluluğunun" almış olduğu bir karar değil, Vikiproje:Spor kullanıcılarının fikir birliğiyle oluşturulmuş bir sayfadır. Her ne kadar biz mümkün mertebe bunu uygulasak da Vikipedi bazında bir bağlayıcılığı ne yazık ki yoktur. Yönerge olarak sunulması ve Vikipedi topluluğu tarafından kabul görmesi gerekmektedir. @Seksen iki yüz kırk beş'i de üçüncü bir göz olarak çağıralım hatta. İyi günler.--RapsarEfendim? 22.04, 30 Ağustos 2018 (UTC)

Bana göre de bu kadar ince eleyip sık dokuyup lig lig/takım takım araştırıp bayan mı kadın mı olması gerektiğini araştırmak manasız geliyor. Kadın yapalım gitsin diye düşünüyorum aslen. Ancak geniş katılımlı bir kararlar bütününü çeşitli bürokratik kelimeler eşliğinde yok saymak da doğru değil. Yani, o kararlar alındı ama önemli değil diye bir şey kabul edilemez. Öte yandan ilgili branş federasyonu bayanı kullanırken kadın kelimesinin kullanılması gerektiği ve bunun "tarafsızlık" ile nasıl bağdaştırıldığını bilmiyorum, öğrenmek istiyorum. "E, erkeğin karşıtı kadın da ondan, neyini soruyorsun?" denecekse de Vikipedi:Adlandırma kuralları "politikasında" karşılığını görmek istiyorum. --Cobija (mesaj) 22.18, 30 Ağustos 2018 (UTC)
Cobija, yalnızca Vikiproje:Spor üyelerinin katıldığı veya dikkatini çektiği bir tartışmayı tüm topluluğun benimsemesini sağlamak ne kadar doğru? Ben de şahsen destekledim burada yazanları, oldukça faydalı ve mümkün mertebe de kullanıyoruz hepimiz; bunun bir yönerge olmasının zamanı da geldi. Hizmetli haklarıyla ilgili politika teklifi sonrasında çabucak sunup topluluk kararı sağlamamız da mümkün zaten. Ancak şu anda bir Vikipedi yönergesi veya politikası olmadığından "orada yazılana uyulacak" diye bir tutumdan bahsedemeyiz. Bay ve bayan birer hitap şekli, kadın ve erkek birer cinsiyet olduğundan ve erkek takımları için cinsiyeti, kadın takımları için hitap şeklini tercih etmemiz tarafsız olmamak. Dediğim gibi özel lig veya kulüp adlarının birer parçası değil bunlar, "Galatasaray Bayan SK" değil, takımın adı yalnızca "Galatasaray" ve parantez içi de anlam ayrımı yaratmak için. Lig veya kulüp adlarında "bayan" geçiyorsa bunları elbette değiştirmeyiz (Ladies' British Open Amateur Championship gibi).--RapsarEfendim? 22.27, 30 Ağustos 2018 (UTC)

Dediğinde temelde haklısın fakat beni rahatsız eden olaya yaklaşım biçimin. Sporla ilgili madde adlarına dair uyguladığımız de facto kurallar olduğu herkesin malumu. Adlandırma kuralları tartışılırken akıl edip bunları da politikaya eklememiz lazımdı ancak kimsenin aklına gelmedi. Şu an farkına vardık ve onlar önemli değil der gibisin. De facto kararlarımız mevcut de jure ile uyuşmuyor, madem konusu açıldı buna uyarlayalım demiş olsan altına imzamı atardım. Adlandırma politikası son zamanlarda var olmadı, daha öncesinde de vardı ancak projede aldığımız kararlar direkt konuyla ilgili olduğundan onları uygulamakta beis görmüyorduk. Zaten en başta belirttiğim gibi konuya dair görüşüm belli fakat o tartışmaların yok sayılmasını da görmezden gelmem mümkün değildi.

Konuya dönersek. Şu an davrandığın gibi ben de yapıcı davranacağım. Şu anki bayan parantezi adlandırma politikasıyla çelişmiyor, anlamı itibarıyla. Bayan kelimesinin üçüncü anlamı aynı zamanda cinsiyet belirttiğinden aslen dil bilimsel olarak bir sorun oluşturmuyor. Ayrıca spor projesinde aldığımız kararlar politikaya nazaran daha dar kapsamlı ve konuya özel olduğundan konuya ilgili maddelerde uygulamaya devam edelim diyorum. Ancak madem sözünü açtın dediğin gibi ivedi olarak uyguladığımız kuralları yeniden gözden geçirip, genişletip yönergeleştirelim. Gerçi eskisi kadar katılımcı olacağını da sanmıyorum. --Cobija (mesaj) 22.43, 30 Ağustos 2018 (UTC)

Açıkçası ben "lig adı nasılsa parantez içindeki kısım öyle olmalı" kuralı olduğunu bilmiyordum, net bir şekilde de anlatıldığını düşünmüyorum okuduğum vakit. Parantez içi, dediğim gibi bambaşka, spor ya da herhangi bir konudaki adlandırma standartlarıyla pek bir bağlantısı olmayan bir durum. Adlandırma kuralları tartışırken bunun da ayrıca tartışılması gerektiğini dile getirdim ben, hatta buradan tam olarak alıntı yapmam gerekirse "Henüz bahsi geçen spor maddelerinin adlandırılmasına dair yönergemiz yok, ama metni hazır ve pratikte de uygulanmakta. Kalabalıklık olmasın diye şimdi sunmuyorum yönerge teklifini, bu politikanın akıbetine göre o da topluluğun onayına sunulacak" demişim. "Şu anki bayan parantezi adlandırma politikasıyla çelişmiyor, anlamı itibarıyla" demişsin, "bay futbol takımı" mı diyoruz "erkek futbol takımı" mı? Erkek ve kadın cinsiyetleri malum, hitap şekilleri de malum. "Bayan kelimesinin üçüncü anlamı aynı zamanda cinsiyet belirttiğinden" ifadesi doğru değil, cinsiyet belirtmiyor bay ve bayan, hanımefendi ve beyefendi vs.--RapsarEfendim? 22.52, 30 Ağustos 2018 (UTC)

Asıl konu bu olmadığından uzatmak istemiyorum fakat TDK'ya baktın mı? Üç değilmiş ama bayan diye arattığımda "2. Kadın" diyor. Eğer ilgili federasyon bay kullanımını tercih ediyorsa "(bay x takımı)" kullanımını da savunurum ancak o o zamanki iş. Demek istediğim nokta madem ki her şeyi bürokrasiye döküyoruz ve esneklik tanımadan kırmızı çizgiler çiziyoruz, "bayan" değil de "kadın" kelimesinin kullanılması gerektiğine dair kuşkuya yer bırakmayacak şekilde çok net bir kural (görüş değil) görmek isteyebilirim. Ancak bu gösterilemeyeceğinden ve "bayan" kelime anlamı itibarıyla "kadın" kelimesiyle eşdeğer de olduğundan konuyu uzatabilirim. Tabii kelimenin asıl anlamı varken bayanın tercih edilmemesi gerektiğine, günlük dilde daha ziyade hitap olarak kullanıldığına dair görüş gelebilir fakat ben de federasyonun tercih ettiği ad kullanılsın derim ve konu gereksiz yere uzar da uzar. Onun için ilgili politika kazuistikmiş gibi yaklaşmak yerine (ne kadar uzun olursa olsun değil çünkü) ortada var olan fiili durumu netleştirelim. Şu anki tartışma kısır döngü çünkü.

Asıl mevzuya gelince benim kurallar arasında çıkartmak, değiştirmek ve çokça da eklemek istediğim kısım var ama öncesinde bir süre toparlamam lazım. Senin de değişiklik isteğin var anladığım kadarıyla. İstersen sen bir ön giriş yap, arkasından ben de eklemelerimi yapayım. --Cobija (mesaj) 23.20, 30 Ağustos 2018 (UTC)

Madem anlaşamadık, @Chansey, @Pragdon, @Kibele de görüş belirtebilir bayan-kadın kelimelerinin eşdeğer olup olmadıı konusunda. Potansiyel yönerge sayfasında sen buyur lütfen, ben şu an ona vakit ayıramayacağım muhtemelen diye düşünüyorum :/--RapsarEfendim? 23.43, 30 Ağustos 2018 (UTC)

İfade edemedim sanırım. Tartışalım demiyorum, sözlükte bu böyle diyorum. Kabul edip etmemek ortadaki gerçeği değiştirmiyor ama neyse öyle olsun. Önden politikamız şöyle şöyle diyor, buradaki şu kısımlar politikanın şurasıyla çakışıyor diye bir ön giriş yapman politikayı kaleme alan kişi olarak bence iyi olur. Arayı pek uzun tutmadan projede bir şeyler karalayacağım, şu aralar çevrimiçi kullanıcı zaten azken iyice azalmasın, şimdiden haber vereyim. --Cobija (mesaj) 00.30, 31 Ağustos 2018 (UTC)

Bayan maddesini okumanı tavsiye edebilirim. Dengi olan "kadın" yerine "bayan" kullanmanın bir nedeni var mı? Politikada parantezin, anlam ayrımı amacıyla kullanıldığı vurgulanmakta, biz de buradaki anlam ayrımında neden kadın ifadesi kullanılmalı konusunu konuşmaktayız. Esas kelime varken, ikincil anlamı "kadın" olan bayan kelimesini tercih etmek için bir sebep göremiyorum.--RapsarEfendim? 01.21, 31 Ağustos 2018 (UTC)

Sen bunu söyleyince ben ne cevap vereceğimi, tartışmanın nereye evrileceğini ve evrildiği yerin yararsız bir döngü olduğunu söylemiştim. Sorduğun sorunun cevabını sen sormadan önceden verdim hatta. Şimdi burada yazdıklarımı tekrar mı edeyim :) Üstelik "Vikipedi kaynak gösterilemez" noktasında katı tutuma sahip bir Vikipedist olarak karşılığında sözlükten tanım göstermeme karşın bir maddeyi kaynak gösterme noktasına gelmen (Bayan kelimesinin aynı zamanda ve hatta ilk anlamı olarak bir hitap olduğunu söylemiştim zaten, maddeyi okudum ama ne düşünmem gerektiğini anlayamadım. Sözlüğe baktığımda hâlen "2. Kadın" yazıyor çünkü.) garip oldu benim için. Üstelik bu noktaya "gerekmektedir", "bağlayıcılığı yoktur" gibi kesin bir tavırdan gelmek daha garip. Söylediğim gibi, bahsettiğin politika kazuistik değil. En başta savunduğun gibi politikayı katı bir tutumla savunup uygulayacaksak, konuya dair net bir kural görmek isterim. Ta en başında yazdığımı tekrarlayıp bahsi kendi adıma kapatıyorum çünkü bayan/kadın meselesi buradaki asıl mesele değil. Alıntı yapayım: "Dediğinde temelde haklısın fakat beni rahatsız eden olaya yaklaşım biçimin." Sanki konuyla ilgili net bir kural varmış da spor maddelerine uyguladığımız kuralla çelişiyormuş gibi bir intiba yaratmanı kabul etmiyorum. "Dolayısıyla bu bölümlerin 'kadın' olması (Vikipedi'nin tarafsızlık kuralları açısından) gerekmektedir." cümlesi de bahsettiğin politikanın gereği değil senin yorumun. Bayan kelimesinin aslen hitap olması sözlük tanımı gereği aynı zamanda bir cinsiyeti belirtiyor olduğu gerçeğini değiştirmiyor zira. Aslında bu yorumuna doğru temellendirildiği taktirde ben de katılırdım ancak üzerine basarak söylediğim gibi itiraz ettiğim nokta olaya yaklaşım tarzın, usul. --Cobija (mesaj) 08.34, 31 Ağustos 2018 (UTC)

 • Selamlar herkese, öncelikli olarak tartışma uzayacağı/gelişeceği için ilgili maddenin tartışma sayfasına taşınsa daha sağlıklı olabilir gibi. Böylece politika veya yönerge olmayan bu başlığın daha sağlıklı tartışılması sağlanabilir.
Konuya gelirsem, kendi hayatımda "bayan" kelimesinden iğreti duyan bir birey olarak daima "kadın" kelimesini kullanırım. Haliyle buradaki "tarafım" da net olarak kadından yanadır. "Bayan" TDK'de ikinci anlam olarak "kadın" diyor ancak Dil Derneği demiyor. TDK'yi çok ciddiye almamak lazım bu noktada malum, "müsait" kelimesi için yaptığı tanım hala olduğu yerde duruyor. Bu sebeple TDK'yi bu konuda salt doğru kabul edemeyiz. Ancak, Cobija'nın bu konudaki itirazını da anlıyorum. Kendisi bu anlamlardan ziyade daha önce görüşülmüş ve bir şekilde fikir birliği oluştuğu varsayılan "notlara" atıfta bulunuyor. Haklı da kendisi. Sonuçta bir şekilde konuşulmuş ve bu işin "böyle" yapılacağı şeklinde bir fikir birliği oluşmuş. Kişisel fikrim: tartışmayı burada yazılı bulunan başlıkların geliştirilip bir politika haline getirilmesine doğru yönlendirmeliyiz. Bu aşamada mevcut notlar üzerinden gidilebilir veya gidilmeyebilir. Çok keskin kurallarla hareket etmeyelim derim ben. Sonuçta Rapsar'ın da dediği gibi bir politika veya yönerge değil bu notlar. Bu süreçte sadece bu notların geliştirilip bir yönerge/politika haline gelmesini sağlayalım. Spor maddelerine olan aktif katılım da göz önüne alınırsa hızlı ve sağlıklı bir tartışma ile vakitlice nihayete erdirebiliriz bu tartışmayı. --Pragdonmesaj 08.23, 31 Ağustos 2018 (UTC)
Katılıyorum, aslen anlatmak istediğim de o zaten. Adlandırma politikası olmasına rağmen bu konu politikaya bakıp "böyle olmalı" denecek bir kurala dayandırılamıyor. Yine üzerine tartışmak gerekiyor (bayan/kadın, TDK/DD vb.) ve aslen tersi savunulsa da fiilen uyguladığımız kurallarla karşıtlık oluşturmuyor. Yoksa ha bayan, ha kadın. Üzerine mesai harcamaya değmeyecek mevzu. --Cobija (mesaj) 08.51, 31 Ağustos 2018 (UTC)
 • Tartışmaya şu şekilde ufak bir katkıda bulunalım: kelimelere imla değil de, semantik açıdan yaklaşırken, TDK tanımlarının ötesine geçmeliyiz. Anadil olarak Türkçe konuşan insanlarız hepimiz nihayetinde, bunu yapacak yetkinliğimiz var. Semantik açıdan bayan/kadın arasında fark olduğunu ve ansiklopedi olarak “kadın” kullanmamızın doğru olacağını düşünüyorum ben de. Bunun dışında, Cobija’nın usul itirazı konusundaki görüşümü Pragdon halihazırda ifade etmiş. —Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.45, 3 Eylül 2018 (UTC)

STT[kaynağı değiştir]

Kusura bakmayın Cobija; STT cevabınızı henüz gördüm, zaten halihazırda taşıma yapılmış; kafa gitmiş benim burası gereğince hata bende... Kolay gelsin. ChanSey 16.13, 2 Eylül 2018 (UTC)

Dergi kaynağındaki ay aralıkları[kaynağı değiştir]

Dergi kaynaklarındaki ay aralıkları işlemi çözüldü. Ama ay aralığının "Ocak-Şubat-Mart" şeklinde değil de, iki tane ay olarak girilmesi gerekiyor, "Ocak-Mart" gibi. Bir de bu durum mevsimlerde de aynı. ~ Z (m) 08.45, 3 Eylül 2018 (UTC)

Mevsimler için o sorun değil de aylar için bir formül bulmak mümkün değil mi? Bir de aynı mevzu şurada da hata yaratıyor. --Cobija (mesaj) 15.39, 3 Eylül 2018 (UTC)
O tarz tarihleri şu şekilde düzenlesek daha iyi olmaz mı? Bir de eğer "tarih" parametresi varsa, "ay", "yıl" parametreleri otomatik olarak devre dışı kalır. Yani ay ve yıl kullanıyorsanız tarih kullanmayınız. Tarih parametresi zaten genel bir tarih girmek içindir, "3 Eylül 2018" gibi. Aylar için nasıl bir sistem gerekiyor tam olarak? Üç ayın ard arda yazılabilmesi mi gerek? ~ Z (m) 16.27, 3 Eylül 2018 (UTC)
Üç ay adını da girmemiz gerek. Az görülen bir yayın periyodu olsa gözardı ederdik ama çok sayıda akademik yayın var kendilerine göre üç aylık yayın dönemi seçen. --Cobija (mesaj) 17.35, 3 Eylül 2018 (UTC)

Samsun 19 Mayıs Stadyumu görselleri[kaynağı değiştir]

Selam Cobija, Flickr'da dolaşırken Samsun 19 Mayıs Stadyumu'nun çok iyi fotoğraflarına denk geldim. Flickr fotoğrafları bildiğim kadarıyla commonsa yüklenebiliyor istersen bir göz gezdir. Burada. --Pragdonmesaj 16.03, 5 Eylül 2018 (UTC)

Cidden güzel çekmiş ama haklarını saklamış maalesef. Fotoğraflara tek tek bakınca lisans etiketleri görülebiliyor. --Cobija (mesaj) 17.13, 5 Eylül 2018 (UTC)
Evet ben de sana yazdıktan sonra farkettim. Belki iletişime geçilip en azından bir ikisinin telifini serbest bırakması rica edilebilir. Flickr yüklenen her fotoyu telif hakkı saklı olarak kaydediyor. Serbest bırakmak için ayarlamak gerekiyor. Belki yükleyen kullanıcı bu kısmı çok umursamayıp direkt yüklemiştir ve rica üzerine serbest bırakabilir. Vaktin olduğunda şansını bir dene derim :) --Pragdonmesaj 17.18, 5 Eylül 2018 (UTC)

Dardenne kardeşler[kaynağı değiştir]

Selam Cobija, Dardenne kardeşler özel bir ad değil adlandırma bu haliyle doğru mu gerçekten? --Pragdonmesaj 08.19, 11 Eylül 2018 (UTC)

Bunun gibi durumlarda büyük yazılıyor Abdullah Biraderler ve Taylan Biraderler gibi. Detayını hatırlayamadım ama "Ahmet ve Mehmet Beyler" kalıbındaki büyük harfli kullanımla ilintili bir kuraldı sanırım. --Cobija (mesaj) 08.29, 11 Eylül 2018 (UTC)

Canik Belediyespor[kaynağı değiştir]

Selamlar, Samsun Canik Belediyespor ve Samsun Canik Belediyespor (kadın basketbol takımı) sayfalarının başındaki Samsun'u atalım mı? Burada ve kendi sitesinde yok. Özel bir nedeni var mı Samsun Canik yazmamızın?--Teacher0691 (mesaj) 21.19, 17 Eylül 2018 (UTC)

Canik Belediyespor'du sonra adına başına Samsun eklediler. Daha sonra resmî durumda değişiklik oldu mu bilmiyorum. Resmî sitede, sosyal medya hesaplarında da keyiflerine göre her iki adı da kullanıyorlar. --Cobija (mesaj) 23.23, 17 Eylül 2018 (UTC)
Gerçi yıllardır fark edilmemiş ama yalnızca kadın basketbol takımını ilgilendiriyor sanırım bu ad değişikliği. Metinden anladığım kadarıyla kulübün adı Canik Belediyespor, kadın basketbol takımının adı ise sponsor almış gibi Samsun Canik Belediyespor. --Cobija (mesaj) 23.27, 17 Eylül 2018 (UTC)
Burada da hala eski isim. Bilemedim ben de.--Teacher0691 (mesaj) 23.35, 17 Eylül 2018 (UTC)
Bana kalırsa kulübü "Canik Belediyespor" olarak, kadın takımını da parantezsiz "Samsun Canik Belediyespor" olarak taşıyalım. Eğer diğer branşlara madde açılacaksa da "Canik Belediyespor (x takımı)" şeklinde açılmalı zira benim anladığım yalnızca kadın takımında Samsun eklemesi var, kulübün kendisinde ve diğer branşlarda böyle bir şey yok. --Cobija (mesaj) 07.16, 18 Eylül 2018 (UTC)

IP engeli[kaynağı değiştir]

Merhaba, Sakhalinio'ya da bu mesajı [2] attım ancak aktif olmadığı için henüz görmedi. Acaba nasıl engelden etkilenmeden giriş yapabilirim yardımcı olabilir misiniz?--Esmer Günler 16.14, 21 Eylül 2018 (UTC)

Merhaba. IP engeli muafiyetini ancak hizmetliler tanımlayabiliyor. Sakhalinio mesajınızı gördüğünde geri dönüş yapacaktır. Ben hizmetli olmadığımdan bu konuda yardımcı olamayacağım fakat teknik konulardan anlıyorsanız Level 3 DNS kullanmanızı öneririm. Google'da DNS değiştirme yöntemlerini anlatan kaynaklar bulabilirsiniz. --Cobija (mesaj) 16.28, 21 Eylül 2018 (UTC)
Merhaba Cobija, bahsettiğiniz DNS çiftini Ağ Bağlantılarından ekledim, ancak sanırım işe yaramadı. DNS değişikliği ile vikipiye erişim sağlayamıyorum. Acaba neyi atlıyorum? VPN çok yavaş.thecatcherintheryemesaj 16.35, 21 Eylül 2018 (UTC)
Hiçbir fikrim yok açıkçası. Ben aylardır bu DNS'i kullanıyorum. flushdns komutunu denersen belki işe yarayabilir. --Cobija (mesaj) 16.43, 21 Eylül 2018 (UTC)

kaynak şablonlarındaki 3 ay şeklindeki devamlılıklar[kaynağı değiştir]

Merhaba Cobija, umarım iyisindir. Biliyorum bunu çok önceden rica etmiştiniz, ama anca becerebildim ve çözebildim. "Mart-Nisan-Mayıs" şeklindeki tarih biçimleri artık hata vermiyor kaynak şablonlarında, bilginize sunarım. İyi çalışmalar, bu kadar geç kaldığım için de yeniden özürlerimi sunarım. ~ Z (m) 19.50, 1 Ekim 2018 (UTC)

Estağfurullah. Eline sağlık, elzemdi bu değişiklik. --Cobija (mesaj) 22.53, 1 Ekim 2018 (UTC)

Maddeler[kaynağı değiştir]

Selam, şurada ilgini çeken madde var mı? Varsa açabilirsen sevineceğim :) --Ahmet Turhan (mesaj) 17.04, 23 Ekim 2018 (UTC)

Gülgün Köroğlu silinmeye aday gösterildi[kaynağı değiştir]

Değişiklik yaptığınız bir sayfa (Gülgün Köroğlu) Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Gülgün Köroğlu sayfasında silinmeye aday gösterildi. Bir fikir birliği oluşana dek tartışma sayfası açık kalacaktır. Tartışmaya herkesin katılımını bekliyoruz.

Maddede düzenlemeler yapabilirsiniz, ancak sayfanın üst kısmındaki silinmeye adaylık etiketini çıkarmayın. Teşekkürler.--Nushirevan11 21.17, 2 Kasım 2018 (UTC)

SakhalinioBuyrun beniiiim? 18.02, 7 Kasım 2018 (UTC)

SakhalinioBuyrun beniiiim? 21.09, 11 Kasım 2018 (UTC)

hata[kaynağı değiştir]

Sevgili Devrem Cobija geri almış olduğun değişiklik deki hatam nedir rica etsem söyler misin? Bir daha yapmamak için saygılar iyi günler.--Doruk843 08.22, 24 Kasım 2018 (UTC)

AWB'nin hatası. Kulübe geliş-gidiş sırasıyla verdiğim kaynağı AWB otomatik olarak 1-2-3 şeklinde sıralı gitmesi için yeniden düzenliyor ben de buna denk geldikçe geri alıyorum. --Cobija (mesaj) 22.40, 24 Kasım 2018 (UTC)

SakhalinioBuyrun beniiiim? 06.30, 29 Kasım 2018 (UTC)