İçeriğe atla

Volkssturm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Volkssturm
Halk Fırtınası
Nazi Almanyası'nda her askerî üyenin kolunda hangi askerî yapıda görevli bulunduğunu bildiren kol bantları kullanılırdı. Bu kol bandı da Volkssturm üyeleri tarafından takılmaktaydı.
Etkin1944-1945
ÜlkeNazi Almanyası Nazi Almanyası
BağlılıkWehrmacht
TipiMilis kuvveti
SavaşlarıKönigsberg Kuşatması
Berlin Muharebesi
Komutanlar
Ünlü
komutanları
Heinrich Himmler
Joseph Goebbels

Volkssturm (Türkçe: Halk Fırtınası), II. Dünya Savaşı'nın son aylarında Adolf Hitler'in emriyle Alman erkeklerinden oluşturulan halk kurtuluş ordusu. Örgüt milislerinin yaşları 16 ila 60 arasında olmakla beraber katılım için daha önce orduda askeri eğitim almış olma şartı yoktu.

Kökeni ve organizasyonu

[değiştir | kaynağı değiştir]

Volkssturm fikri, 1813'te Napolyon'a karşı özgürlük mücadelesi vermiş eski Prusya Krallığı'nın halk milislerinden esinlenilmişti. Heinz Guderian, Volkssturm gücünü Doğu Cephesi'nde Sovyetler'e karşı insan gücünü dengelemek için kullanmayı planladı. Çünkü Doğu Cephesi'nde savunma yapan Wehrmacht'ın insan gücü iyice zayıflamıştı. Bu yüzden eli silah tutan her erkek Alman vatandaşının orduya çağrılması gerekiyordu. Volkssturm 1944 yılında kurulmuş olmasına karşın bu düşünce 1925'ten beri kâğıt üzerinde var olan bir plândı.

Milis kuvvetlerinin daha etkili olması için Hitler ve Bormann sadece sayı gücüyle değil, aynı zamanda fanatizmin de gerekli olduğunu düşündüler. Volkssturm plânın ilk evrelerinde amacı, ordu birimleri moralman çöküntü içerisine girdiğinde onlara savaş desteği sağlamaktı. Volkssturm'un istenilen fanatizm boyutuna ulaştırılması için milisler, yerel Nazi Partisi ofislerinin emri altına verildi. Heinrich Himmler silahlanma ve eğitimden sorumlu komutan olmasıyla Volkssturm ülke çapında bir organizasyona dönüştü. Normalde Nazi Partisi'nin kontrolünde olması gerekirken, daha sonraları gerektiğinde kullanılması için Wehrmacht'in emrine verildi.

Standart bir Volkssturm taburu altı yüz kırk iki erkekten oluşuyordu. Birliğin büyük bir kısmı Hitler Gençliği üyeleri, hükümlüler, genç ve daha önce orduda görev yapmış erkeklerden oluşmaktaydı.

Eğitim ve çatışma

[değiştir | kaynağı değiştir]
Volkssturm'a bağlı milis kuvvetleri

Tipik eğitim Karabiner 98k tüfeği ve Panzerfaust gibi hafif silahlardan oluşmaktaydı. Silah ve mühimmat sıkıntısı yüzünden silah eğitimi mümkün olduğunca kısa tutuluyordu. Bunun yanında I. Dünya Savaşı'nda savaşmış eski askerler yeni silahları tanımakta ve kullanmakta acemilik çekiyordu. Herhangi bir askerî birlik standardı yoktu, ellerindeki kalan silahları kullanıyorlardı. Bunun yanında, aşçı üniforması ve askerî üniforma gibi milislerin özel üniformaları da bulunmaktaydı. Bu görüntü aynı zamanda Alman halkını demoralize ediyordu. Alman ordusunda Polonya, Belçika ve Fransa gibi işgal edilen ülkelerden ele geçirilen silahlar kullanılıyordu. Karabiner 98k, Gewehr 98, Gewehr 71, Dreyse gibi çeşitli hafif silahlara sahiptiler. Almanlar aynı zamanda Volkssturm milisleri için MP 3008 makineli tabanca ve Volkssturmgewehr 1-5 piyade tüfeği gibi ucuz maliyetli silahlar da üretiyorlardı. Fakat farklı silah kullanımı mühimmat karmaşasına neden olmuştu. Örneğin, Gewehr 71'in mermisinin Karabiner 98k tüfeğine uymaması gibi sorunlar baş gösteriyordu.

Milisler eğitilip silahlandırıldıktan sonra geleneksel Hitler'e bağlılık yemini ettirilip savaşa sürülüyorlardı. Volkssturm birlikleri sadece kendi mıntıkalarından sorumluydu. Fakat bazı birlikler direkt cephenin ön saflarına gönderilmişti. En geniş kapsamlı kullanıldıkları yer Berlin Muharebesi'dir. Şehrin birçok bölgesinde Sovyetler'e karşı savaşmışlardı. Bu savaş -tüm Alman ordusu gibi- Volkssturm'u da çökertti.

Volkssturm'un katıldığı bir başka büyük savaş da Königsberg Kuşatması'dır.

Önemli üyeleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • David K. Yelton: Hitler's Home Guard: Volkssturmmann Western Front 1944-45 (Osprey 2002)