Hastings Muharebesi

Koordinatlar: 50°54′43″K 0°29′15″D / 50.91194°K 0.48750°D / 50.91194; 0.48750
Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Hastings Savaşı sayfasından yönlendirildi)


Hastings Savaşı
Bayeux Tapestry scene57 Harold death.jpg
Bayeux işlemesi üzerinde Hastings Muharebesi sırasında Harold'ın ölümünün resmedilmesi
Tarih14 Ekim 1066
Bölge
Senlac Tepesi, Hastings yakınları, Doğu Sussex İngiltere
Sonuç Normanlar kazandı ve İngiltere'yi fethetmiş oldular.
Taraflar
Normanlar Anglosaksonlar
Komutanlar ve liderler
I. William Harold Godwinson 
Güçler
7000-8000 7000-8000

Hastings Muharebesi, 14 Ekim 1066'da İngiltere'nin Hastings kasabası yakınlarında Senlac Tepesinde Fransız Normanlar ve Anglo-Sakson İngilizler arasında yapılmış bir muharebedir. Normanların zaferi ve İngiltere'yi fethetmesiyle sonuçlanmıştır. Savaş esnasında İngiltere'nin Sakson kralı Harold Godwinson öldü. Bu savaşla Normandiya dükü William Britanya Kralı I. William (Fatih William) oldu.

Savaşın nedenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Edward Ocak 1066'da öldükten sonra İngiltere'nin en güçlü ailesinden olan Harold Godwinson tahtta hakkı olduğunu iddia etti. Harold'un kral olmasıyla İngiltere'ye savaş açarak İngiltere tahtına çıkmak için harekete geçti.

Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

William Britanya sahiline çıktı. Bunu haber alan Harold ordusuyla hemen Doğu Sussex'e hareket etti. Ancak Vikinglere karşı henüz Stamford Bridge Muharebesinde çıkmış olan ordusu çok yorgundu. Norman ordusu 8.400 kişi idi ve 2.200 Norman Şövalye Atlısı, 1.700 okçu ve 4.500 de piyadeden oluşuyordu. Anglosakson ordusu ise 7.500 piyade idi. Savaş Norman okçularının saldırısıyla başladı ama fazla etkili olmadı çünkü Anglosaksonların geniş kalkanları onları korumaktaydı. Sonra Normanların piyadeleri ve süvarileri dalga dalga saldırdı. Ancak hepsi püskürtüldü. Saldırılardan fazla sonuç alamayan Normanlar geri çekiliyormuş gibi yaptılar ve Anglosaksonlar hemen saldırıya geçerek güçlü savunma saflarını bozdular. Senlac tepesine tüm Norman ordusu geri döndü ve özellikle hızlı hareket edebilen Norman atlı şövalyeleri dağılmış durumda olan Anglosakson piyadelerini neredeyse tamamen yok etti.

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Muharebenin ardından İngiltere'de iktidar Normanlara geçmiştir. Ancak Normanların tüm ülkede hakimiyetlerini kurmaları çok uzun sürmüştür. Fransızca konuşan ve ülkenin kültürüne, toplıumuna yabancı olan Normanlar uzun bir süre boyunca iktidarlarını korumak zorunda kalmış, iç isyanlarla baş etmeye çalışmışlardır.

Normanlar İngiltere'yi fethettikten sonra yönetmeyle ilgili önemli sorunlar yaşarlar. Burada esas sorun Normanların sayısal olarak yerel İngiliz nüfusa oranla çok az olmalarıdır. Tarihçiler Norman yerleşimcilerin sayılarını 8.000 seviyesinde verse de Fransa'nın Normandiya dışı bölgelerinden de adaya yerleşenler olduğu bilinmektedir. Normanlar bu sayısal sıkıntıyı bazı yönetimsel yöntemlerle aşmaya çalışmışlardır.

William önceki fatihlerin aksine beraberindeki asillere[1] hizmetlerinden dolayı toprak vererek yerleşmelerini sağlar. Buna rağmen tüm topraklar üzerinde tasarruf yetkisi William'da kalmış, bu sayede hizmetinden memnun olmadığı kişileri topraklarını alarak cezalandırabilmişti. William öncelikle Harold komutasında savaşan bütün lordların topraklarına el koymuş, bu topraklar Norman asilleri arasında paylaştırılmıştır. Bu el koymalar yerel çaplı ayaklanmalara yol açsa da uygulamaya devam edilmiştir. Normanlar ayaklanmalara karşı güvence sağlamak ve yeni fethedilen bölgede denetimi sağlamak için görülmemiş yoğunlukta kale inşa etmişlerdir. Bu kaleler özellikle hisar ve avlu[2] şeklindedir.[3]

Yerel direnişin sona erdiği dönemde bile Normanlar ülke topraklarındaki hakimiyetlerini artırmanın yollarını arıyorlardı. Bu kapsamda eğer halen topraklarının başındaki bir İngiliz derebeyi varis bırakmadan ölürse derhal topraklarının Norman asillere verilmesi için gerekli işlemler yapılıyor, hatta baronların dul eşleri zorla Norman asillerle evlendiriliyordu.

William ve Normanların bir başarısı da zamanlarının çoğunu 1071-1204 arasında kontrolleri altında tuttukları Normandiya topraklarında geçirmelerine rağmen İngiltere'yi yönetebilmiş olmalarıdır. Daha karışık bir durumda olan Normandiya topraklarında bulunma zorunluluğu nedeniyle William kurduğu kurumsal yapıyla İngiltere'yi uzaktan yönetebilmiştir.

Ayrıca Norman asillerini de kendisine ve birbirlerine bağlı tutmaya da önem veren William yerel baronların azınlıktaki Normanları devirmesinin önüne geçmiş olur. Genelde Norman asilleri hem Fransa hem de İngiltere'de toprak sahibi oldukları için William'ın siyasetini harfiyen takip etmek durumundaydılar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bakınız I. William'ın silah arkadaşları
  2. ^ İngilizce: Motte and bailey
  3. ^ Bugün bile çoğu ayakta olan bu kale silsilesinin İngiliz kır manzarasını değiştirdiği ve hala Norman işgalini hatırlattığı söylenir