Westminster Abbey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Westminster Abbey kilisesi.

Westminster Abbey ya da resmi adı ile Westminster'deki Aziz Peter Kilisesi, Londra'nın Westminster kentinde, Westminster Sarayı'nın batısında, büyük, Gotik bir manastır kilisesi. Birleşik Krallık'ın en önemli dini yapılarından birisidir ve İngilizler için geleneksel taç giyme ve defin yeri olmuş, daha sonraki zamanlarda bu özelliğini sadece kraliyet ailesi için sergilemeye devam etmiştir. Manastır, 1540 ve 1556 yılları arasında bir katedral statüsüne sahipti. Ancak 1560 yılından bu yana bina artık bir manastır ya da bir katedral değil, İngiltere Krallığı'nın bir kilisesi - egemenliğe doğrudan sorumlu bir kilise - statüsüne sahiptir. Binanın kendisi orijinal manastır kilisesidir.

Geleneksel inanışa göre, 1080 yılı civarında, Sulcard tarafından bildirilen bir rapora göre, bölgedeki ilk kilise 7. yüzyılda Londra Piskoposu Mellitus zamanında (o yıllarda Thorn Ey (Thorn Adası) olarak bilinen yerde) kuruldu. Günümüzdeki kilisenin inşası 1245 yılında Kral III. Henry'nin emriyle başladı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "History". Dean and Chapter of Westminster Abbey. 18 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160918110048/http://www.westminster-abbey.org:80/our-history. Erişim tarihi: 19 Nisan 2008.