Orkney Adaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Orkney Adaları
Shetland'ın bayrağı
<arma>
Bayrak Arma
Başkanı
Yüzölçümü 990 km²
Nüfus 19,900
20/km²

Orkney

Orkney Adaları, İskoç anakarasının yaklaşık 32 km kuzeyinde, Pentland Firth olarak bilinen boğazın karşısında, İskoçya'da, 20'sinde yerleşim bulunan 70'ten fazla ada ve adacıktan oluşan ada grubu.[1] Orkney Adaları, İskoçya'da bir konsey alanı oluşturur ve tarihi Orkney ilçesine aittir.[2]

Orkney Adaları, eski klasik edebiyatın Orcade'leriydi. Yeraltı evleri, çemberler, dikili taşlar ve toprak evler gibi çeşitli dönemlerde tarih öncesi yerleşime dair pek çok kanıt bulunmaktadır. Anakara adasının batı kıyısındaki bir yeraltı köyü olan Skara Brae, geç Neolitik Dönem'in en eksiksiz Avrupa kalıntılarından biridir; bu konum ve adadaki diğer birkaç yer topluca 1999 yılında UNESCO Dünya Mirası alanı olarak belirlendi.[3] İskandinav akıncıları 8. yüzyılın sonlarında geldi ve 9. yüzyılda adaları kolonileştirdi; Daha sonra adalar Norveç ve Danimarka tarafından yönetildi. Kelt misyonerleri 7. yüzyılda gelmişlerdi, ancak Norsemen çok sonraya kadar dönüştürülmedi. St. Magnus'a adanan Kirkwall katedrali, 12. yüzyılda esas olarak Norsemen tarafından inşa edilmiştir. Orkney ve Shetland, James III kraliçesi Danimarkalı Margaret'in çeyizinin ödenmemesi için 1472'de İskoç yönetimine geçti.

Orkney Adaları, alttaki kumtaşı, kireç taşı ve magmatik kayaların buzul erozyonu ile geniş bir şekilde buzul birikintileriyle kaplı alçak, dalgalı tepelere dönüşmesiyle şekillendi. Batıdan esen rüzgarlar ve fırtınalar, ağaçların genel kıtlığından sorumludur. Adaların en büyüğü, Doğu Anakara ve Batı Anakara olarak ikiye ayrılan Anakara veya Pomona'dır; Kirkwall ve Scapa Flow arasında yaklaşık 3 km genişliğinde dar bir arazi şeridi ile bağlanırlar. Dereler kısadır, ancak alabalık avcılığı iyidir. Doğu Anakara'nın güneyindeki küçük Burray ve Güney Ronaldsay adaları, düşman denizaltılarının Scapa Flow'daki deniz üssüne girmesini önlemek için II. Orkney Adaları'nın ikinci en büyüğü olan Hoy, Graemsay, Flotta ve South Walls gibi daha küçük adalarla birlikte Batı Anakara'nın güneyinde yer alır. Anakara'nın kuzeyinde, Geniş Firth ve Shapinsay Sound'un karşısında Shapinsay, Rousay, Egilsay, Stronsay, Eday, Westray, Papa Westray, Sanday, North Ronaldsay ve birkaç küçük ada bulunur.

Orkney, parçalanmış olmasına rağmen müreffeh bir tarım alanıdır. Çiftlikleri küçük ve sahipleri tarafından kullanılıyor, ortalama 35 dönüm (14 hektar) ve yüksek üretkenlik elde etmek için modern mekanik yöntemler kullanılıyor. Her yıl tarım için daha fazla arazi talep ediliyor, ancak çok fazla turba ve bozkır kalıyor. Ana tarım ürünleri sığır ve yumurtadır, ancak hem domuz yetiştiriciliği hem de süt üretimi (çoğunlukla peynir için) büyük ölçüde artmıştır. Bazı yem bitkileri yetiştirilir, ancak çoğu ithal edilir. Tarımın önemi nedeniyle, balıkçılık endüstrisi komşu Shetland Adaları'ndaki kadar gelişmemiştir.[4]

Kuzey Denizi petrolünün kullanılması, Scapa Flow'daki Flotta'daki Piper ve Claymore petrol sahaları için büyük bir kara terminalinin inşası ve işletilmesiyle sonuçlandı. Shetland'daki Sullom Voe'daki bir diğerine benzeyen bu terminal, nüfusun azaldığı bir bölgede istihdam sunuyor. Orkney'deki petrolle ilgili diğer faaliyetler arasında sınırlı miktarda açık deniz hizmeti ve Kirkwall'dan helikopter hizmetlerinin işletilmesi yer alıyor.[5]

Anakara'da sadece iki kasaba var: Kirkwall, bir kraliyet kasabası ve Stromness. Kirkwall, adaların en büyük şehri ve ticari ve idari merkezidir. Her iki kasaba da dar ana caddeleri ile pitoresktir. Kirkwall'da, St. Magnus Katedrali'ne ek olarak, birkaç güzel eski ev ve Piskopos Sarayı ile Earl Sarayı'nın kalıntıları vardır.

Glasgow, Edinburgh, Aberdeen ve Inverness'ten Kirkwall'a günlük hava servisi ve Stromness'ten Scrabster'a (Pentland Firth'in hemen karşısında), Aberdeen ve Shetland Adaları'na feribot bağlantıları ile Orkney ve İskoç anakarası arasındaki bağlantılar iyidir.

Önemli adaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nast, Condé (7 Mayıs 2020). "Thirty-six Thousand Feet Under the Sea". The New Yorker. 18 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2022. 
  2. ^ Needleman, Deborah (9 Eylül 2019). "The Windswept Scottish Islands Producing Beautiful Artisanal Goods". The New York Times. 20 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2022. 
  3. ^ Rose, Jeanne Bouza (23 Ekim 2021). "I Always Loved Scotland's Orkney Islands. So I Retired There". Wall Street Journal. 20 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2022. 
  4. ^ Lively, Penelope (11 Mayıs 1997). "Memoirs of an Orkneys Addict". The New York Times. 20 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2022. 
  5. ^ Harlan, Megan (6 Ağustos 2006). "In Scotland, the Orkney Islands Awaken". The New York Times. 20 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]