İçeriğe atla

Rollo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rollo
Falaise'deki heykeli
Normandiya Dükü
Hüküm süresi911-927
Sonra gelenUzunkılıç William
Doğum846
İskandinavya
Ölüm930
Normandiya
DefinRouen Katedrali
Eş(ler)iBayeuxlu Poppa
Fransalı Gisela (Muhtemelen)
Çocuk(lar)ıUzunkılıç William
Gerloc
HanedanNorman Hanedanı
DiniPaganizm
sonradan Katolik
Vikinglerin Paris'i kuşatmasını gösteren temsili resim
Rollo'dan sonra dük olan Uzunkılıç William
İngiltere'yi fetheden Norman asıllı I. William Rollo'nun soyundan gelmektedir

Rollo (~846 - ~930) Norveç veya Danimarka asıllı Viking soyundan gelen Norman asilzade. Normandiya olarak bilinen Norman yerleşiminin ilk yöneticisidir, onun soyundan gelenler Normandiya Dükü olarak anılmaktadır.

Adının kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

"Rollo" özel ismi köken olarak eski Viking isimlerinden "Hrólfr"'den gelir, günümüzde İskandinavya'da kullanılan Rolf isminin benzeridir. Rollo'nun ismi Normanlar tarafından bazen Rou veya Rouf şeklinde söylenmiş, Franklar tarafından Rodolf, Rodolfus, Radulf, Radulfus veya Raoul olarak farklı kullanımları olmuştur.

Tarihî kaynaklardaki Rollo[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaşçı kişiliğiyle öne çıkan Viking lideri Rollo'nun kökeni hakkında çeşitli rivayetler vardır. Tarihçi Saint-Quentinli Dudo De moribus et actis primorum Normannorum ducum adlı eserinde[1] Danimarka kralıyla çekişme hâlinde olan güçlü bir Danimarka asilzadesinin ölümünden sonra iki oğlundan Gurim'in öldürüldüğünü, diğer oğlu Rollo'nun da sürgüne gönderildiğini yazar. Orkney Adalarının tarihinin anlatıldığı Orkneyinga saga adlı eserde de Rou ve Garin adlı iki Viking kökenli kardeşten bahsedilir.

Bu anlatımdan farklı olarak Norveç ve İzlandalı tarihçiler Rollo'yu Batı Norveç Bölgesi Reisi Rognvald Eysteinsson oğlu Ganger Hrolf olarak tanımlarlar. Bu kişi Norveç kralı I. Harald ile bozuştuğu için ülkeden ayrılarak Normandiya'ya gider.[2]

Fransa seferleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Rollo'nun 885 yılındaki Batı Fransa kralı Şişman Karl'a karşı Paris Kuşatmasına Viking kralı Sigfred komutası altında katıldığı düşünülür. Kuşatmanın başarısız olacağı belli olduktan sonra Sigfred bölgeden ayrılmasına rağmen Rollo kuşatmayı sürdürecek ve ancak fidye ödemesini aldıktan sonra çekilecektir. Buradan sonra Sen Nehri boyunca askerleriyle ilerleyecek ve bugün Normandiya olarak bilinen Kuzey Fransa'yı işgal edecektir.

911 yılında Rollo'nun kuvvetleri bir kez daha Paris'e saldırsalar da başarısız olurlar. Bölgede büyük sorunlar yaratan Rollo'ya karşı yapılan çağrılar üzerine toplanan Frank ordusu 20 Temmuz 911 tarihinde yapılan Chartres Muharebesinde Vikingleri yener.

Normandiya[değiştir | kaynağı değiştir]

Rollo muharebenin ardından 911 yılında Fransa Kralı III. Charles ile yaptığı Saint-Clair-sur-Epte Antlaşması uyarınca feodal derebeyi olarak krala bağlılığını ilan eder, Hristiyanlığı kabul eder ve adını Robert olarak değiştirir. Karşılığında Kral Charles ona kızı Gisela[3] ile evlenmesi için izin ve bugün Normandiya olarak bilinen bölgeyi vererek Fransa sahillerini Viking saldırılarından korumasını ister. Ayrıca Rollo bundan sonra Normandiya Dükü olarak anılacaktır.

Rollo antlaşmaya sadık kalacak ve Fransa sahillerini koruyacak ancak Fransa topraklarının ötesindeki kıyı kentlerini yine bir Viking gibi yağmalayacaktır. III. Charles'ın I. Robert tarafından devrilmesi sonucunda antlaşmasının geçersiz hâle geldiğini öne süren Rollo topraklarını genişletmek için Fransız derebeylerine saldırmaya başlar. Fransız baronlarla yapılan görüşmeler sonucu Le Mans, Bayeux ve Bessin toprakları Norman egemenliğine geçer.

Rollo toprakları kendisine bağlı komutanları arasında pay edecek ve Rouen'i fiili başkent olarak kullanacaktır. Bu dönemde artık Vikingler yerel halkla kaynaşacak ve sonradan Normanlar olarak anılacak halkın temelini atacaktır.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rollo'nun kaynaklarda belirtilen iki eşi vardır:
1. Poppa; Berenger kontunun kızıdır. Bayeux kentine yapılan bir saldırıda ele geçirilmiş ve Rollo'nun nikâhsız karısı olmuştur. Evliliklerinden

2. Gisela; Fransa kralı III. Charles'ın kızıdır.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık 927 yılında Rollo'nun Normandiya Düklüğünü oğlu Uzunkılıç William'a devrettiği biliniyor.[4] Rollo'nun tam ölüm tarihi bilinmese de en geç 933 yılında öldüğü tahmin ediliyor.

Geleneği[değiştir | kaynağı değiştir]

Rollo, ileride İngiltere kralı olacak Norman asıllı William'ın büyük büyük büyük büyükbabasıdır. William üzerinden bugünkü Birleşik Krallık kraliyet ailesinin atası ve güncel/devrik birçok Avrupa monarşisinin atasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Metnin Latince aslı 24 Nisan 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Latince) 25 Mayıs 2012 tarihinde erişilmiştir
  2. ^ Günümüzde Danimarkalı ve Norveçli tarihçiler arasında Rollo'nun kökenlerine dair bir uzlaşmazlık bulunmaktadır
  3. ^ Frank kaynaklarında Gisela geçmediği için kralın evlilik dışı bir kızı olma ihtimali bulunmaktadır
  4. ^ Babasının yerine geçen Uzunkılıç William Normanlar tarafından Franklarla aşırı kaynaşıp asimile olmakla suçlanacak ve öldürülecektir

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]