Minstrel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13. yüzyılda telli çalgılar çalan Avrupalı ​​ve İslami müzisyenlerin Cantigas de Santa Maria'sından bir görüntü.

Minstrel, Orta Çağ Avrupasında ​​bir tür âşıktır. Ancak gösterici (şovmen) yönü bulunmaktadır. İlk önceleri müzisyen, hokkabaz, akrobat, şarkıcı ya da şaklaban gibi her tür eğlenceyi icra eden kişiyi tanımlayan terim, daha sonraları (on altıncı yüzyıldan itibaren), şarkılar söyleyen ve müzik aletleri çalan bir gösteri uzmanı anlamında kullanılmaya başlandı.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzak diyarların, gerçek tarihi olayları veya hayali hikayeleri anlatan şarkılar seslendirdiler. Kendi masallarını anlatsalar da, çoğu zaman başkalarının eserlerini ezberlerlerdi. Sıklıkla kraliyet aileleri ve üst kesim tarafından eğlencelere çağrıldılar. 20. yüzyılın başlarına kadar varlıklarını korudular.

İngiltere'de, profesyonel şair, kendi şiirlerini besteleyen ve bunları bir arp eşliğinde söyleyen bir tür besteci olarak bilinirlerdi. 13. yüzyılın sonlarında ise minstrel terimi, efendisini müzik ve şarkı ile eğlendiren bir sanatçıyı tanımlamak için kullanılmaya başlandı. Bir kısmı ise daha ciddi bir eğilimle siyasi yorumlara katılmalarıyla ve propaganda yapmaya başladılar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Southworth, John (1989). The English Medieval Minstrel. Woodbridge, Suffolk: The Boydell Press. pp. 3–4. ISBN 0 85115 536 7. (İngilizce)
  • A history of English literature: in a series of biographical sketches, By William Francis Collier (İngilizce)
  • Bahn, Eugene; Bahn, Margaret (1970). History of Oral Interpretation. Minneapolis, MN: Burgess Publishing Company. p. 72. (İngilizce)
  • See, for example, Maureen N. McLane: Balladeering, Minstrelsy, and the Making of British Romantic Poetry (Cambridge, UK: CUP, 2011). (İngilizce)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]