Hastings Muharebesi

Koordinatlar: 50°54′43″K 0°29′15″D / 50.91194°K 0.48750°D / 50.91194; 0.48750
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hastings Savaşı
Bayeux Tapestry scene57 Harold death.jpg
Bayeux işlemesi üzerinde Hastings Muharebesi sırasında Harold'ın ölümünün resmedilmesi
Tarih14 Ekim 1066
Bölge
Senlac Tepesi, Hastings yakınları, Doğu Sussex İngiltere
Sonuç Normanlar kazandı ve İngiltere'yi fethetmiş oldular.
Taraflar
Normanlar Anglosaksonlar
Komutanlar ve liderler
I. William, Odo of Bayeux Harold Godwinson
Güçler
7000-8000 7000-8000

Hastings Muharebesi, 14 Ekim 1066'da İngiltere'nin Hastings kasabası yakınlarında Senlac Tepesinde Fransız Normanlar ve Anglo-Sakson İngilizler arasında yapılmış bir savaştır. Normanların zaferi ve İngiltere'yi fethetmesiyle sonuçlanmıştır.

Savaş esnasında İngiltere kralı Harold Godwinson öldü. Bu savaşla Normandiya dükü William Britanya Kralı I. William (Fatih William) oldu.

Savaşın nedenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Edward Ocak 1066'da öldükten sonra İngiltere'nin en güçlü ailesinden olan Harold Godwinson tahtta hakkı olduğunu iddia etti. Davası için yanına bir takım müttefikler aldı. Bazı kaynaklar der ki: Edward aslında tahtı kuzeni I. William'a verecekti fakat ölüm döşeğindeyken Harold'a verdi. William İngiltere üzerinde 15 senedir siyaset tayin ediyordu. Harold'un kral olmasıyla İngiltere'ye savaş açtı. İngiltere tahtına geçmeyi planlıyordu.

Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

William hemen harekete geçti ve Britanya sahiline çıktı. Bunu haber alan Harold ordusuyla hemen Doğu Sussex'e hareket etti. Ama henüz bir savaştan çıkmış olan ordusu çok yorgundu. Norman ordusu 8.400 kişi idi ve 2.200 Norman Şövalye Atlısı, 1.700 okçu ve 4.500 de piyadeden oluşuyordu. Anglosakson ordusu ise 7.500 piyade idi. Savaş Norman okçularının saldırısıyla başladı ama fazla etkili olmadı. Çünkü Anglosaksonların geniş kalkanları onları korumaktaydı. Sonra Normanların piyadeleri ve süvarileri dalga dalga saldırdı. Ama hepsi püskürtüldü. Saldırılardan fazla sonuç alamayan Normanlar geri çekiliyormuş gibi yaptılar ve Anglosaksonlar hemen saldırıya geçerek güçlü savunma saflarını bozdular. Senlac tepesine tüm Norman ordusu geri döndü ve özellikle hızlı hareket edebilen Norman atlı şövalyeleri dağılmış durumda olan Anglosakson piyadelerini neredeyse tamamen yok etti.

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İngiltere'nin son olarak fethi gerçekleşti.
  • Modern İngiltere doğdu.
  • Ortaçağın en büyük savaşlarından biri oldu.
  • Çok sayıda Fransızca kelimenin İngiliz diline girmesine ve bugünkü İngilizcenin doğmasına sebep oldu.