Alacakaranlık (seri)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alacakaranlık
YazarStephenie Meyer
Ülke ABD
Dilİngilizce
TürAşk, fantezi, gençlik
YayımcıLittle, Brown and Company
Yayım tarihi2005-2020
Ortam türüBaskı
Kitap sayısı5

Alacakaranlık, aşk, fantezi, gençlik tarzlarında dört kitaptan oluşan, Amerikalı yazar Stephenie Meyer tarafından yazılmış roman serisi. Seri, Forks, Washington'da yaşayan babasının yanına taşınan, genç bir kız olan Isabella "Bella" Swan ile Edward Cullen adlı 109 yaşındaki vampirin aşkını anlatır. Kitaplardaki anlatıcı Bella karakteridir, ancak serisinin üçüncü kitabındaki -Tutulma- bazı bölümler ve Şafak Vakti kitabının ikinci bölümü, kurt adam, Jacob Black'in ağzından anlatılır. Serinin ilk kitabı Alacakaranlık'ın Edward Cullen'nın ağzından anlatıldığı Geceyarısı Güneşi adlı bir kitap da bulunmaktadır. Bunların yanında üçüncü kitaptaki yeni doğan vampirlerden birinin hayatını anlatan Bree Tanner'ın İkinci Hayatı adlı kitapta da anlatıcı Bree karakteridir. Bu kitap 5 Haziran 2010'da piyasaya çıkmış ve 7 Haziran ile 5 Temmuz tarihleri arasında internette ücretsiz yayınlanmıştır.[1] Serinin ansiklopedik bir kaynağı sayılabilecek ve 100 farklı çizim içeren The Twilight Saga: The Official Illustrated Guide kitabı da 12 Nisan 2011'de yayınlandı.[2]

Seri, 2005'te yayınlanmış olan ilk roman Alacakaranlık'dan itibaren, dünya çapında ün kazandı ve bu sebeple de ticari açıdan iyi bir başarı elde etti. En popüler gençlik romanlarının arasına giren serideki kitaplar pek çok ödül kazandı. Şafak Vakti 2009 Galaxy National Book Awards'ta "Yılın Çocuk Kitabı" kategorisinde ödül aldı.[3] Bunun yanında Alacakaranlık serisi 2009 Kids' Choice Awards'ta "Favori Kitap(lar)" seçildi.[4]

Ekim 2010 itibarıyla seri, 38 farklı dile çevrildi[5][6] ve dünya çapında 116 milyonun üzerinde kopya sattı.[7] Serinin dört kitabı da 2008 yılında USA Today'in hazırladığı "En Çok Satan Kitaplar" listesinde rekor kırarak arka arkaya yer aldılar, ayrıca kitapların hepsi bu listede zirveye ulaşmayı başardı.[8] Seri, The New York Times Best Seller list'in "Çocuk Kitapları" bölümünde 235 hafta kaldı.[9]

Kitaplar, Summit Entertainment şirketi tarafından Alacakaranlık Efsanesi adıyla bir film serisine dönüştürüldü. İlk üç film 2008, 2009 ve 2010'da yayınlandı. Dördüncü kitabın ise iki ayrı film olarak yayınlanması kararı alındı. Son kitabın ilk filmi Kasım 2011'de yayınlandı, diğer film ise Kasım 2012'de gösterime girdi.

Konulara genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Alacakaranlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Bella Swan annesinin beyzbol oyuncusu olan yeni eşi ile seyahatlerinde onlara ayak bağı olmamak için babasının yanına taşınmaya karar verir, böylece annesiyle yaşadığı Phonix, Arizona'dan Forks, Washington'a taşınır. Bella, Forks'a taşındıktan sonra, kendini istemsiz bir şekilde okuldaki yakışıklı çocuk Edward Cullen'nın gizemlerini öğrenmeye çalışırken bulur. En sonunda, onun bir vampir olduğunu, vampir ailesiyle birlikte yaşadığını ve insan kanı içmek yerine hayvan kanı içerek susuzluğunu giderdiğini öğrenir. Edward ve Bella birbirlerine aşık olurlar ancak başka bir vampir grubundaki sadist bir vampir olan James, Bella'nın peşine düşer ve onu öldürmek ister. Edward ve diğer Cullenlar Bella'yı korumak için ellerinden geleni yaparlar. James, Bella'yı Phonix, Arizona'da tuzağa düşürmeyi başarır ve onu öldürmeye çalışır. Ciddi şekilde yaralanan Bella'yı, Edward ve ailesi kurtarır ve Forks'a dönerler. Cullenlar olay sonucunda James'i öldürür.

Küçük bir kasabada üç şeritli ana caddenin fotoğrafı. Görünür bir trafik ışığı, seyrek trafik ve benzin istasyonu gibi işletmeler bulunmaktadır.
Forks, Washington

Yeni Ay[değiştir | kaynağı değiştir]

Edward, Bella'nın hayatını tehlikeye attığını düşünerek ailesiyle beraber Forks'tan ayrılır. Edward'ın gitmesi üzerine büyük bir depresyon geçiren Bella, çocukluk arkadaşı Jacob Black'in desteği ile kendini toparlamaya başlar. Bella, Jacob'ın aslında şekil değiştirebilen bir kurt adam olduğunu keşfeder. Jacob ve kabilesinde diğer kurt adamları James'in intikamını almak isteyen Victoria'yı yakalamaya çalışlar. Olaylar bu şekilde devam ederken, bir yanlış anlaşılma yüzünden Edward Bella'nın öldüğünü sanır. Bunun üzerine Edward ölmek için Volturi, İtalya'ya gider ama Bella Edward'ın kız kardeşi Alice'in yardımıyla onu durdurur. Burada güçlü bir vampir grubu olan Volturi ile tanışırlar, Volturiler onları Bella'nın yakın gelecekte vampir olması koşuluyla serbest bırakırlar. Edward ve Bella yeniden bir araya gelirler ve Forks'a dönerler.

Tutulma[değiştir | kaynağı değiştir]

Victoria, Bella'yı öldürüp intikamını almak için Cullenlar ile savaşması gerektiğini anlar ve "yeni doğanlar"dan bir ordu oluşturur. Bu arada Bella, Jacob'tan hoşlanmaya başladığını fark eder ve sevgilisi Edward ile arkadaşı Jacob arasında kalır. Bella'yı korumak için Cullen vampirleri ve kurt adamlar işbirliği yaparlar ve Victoria ve ordusunu yenerler. Sonunda Bella seçimini yapar ve Jacob'ın arkadaşlığını kaybetmek pahasına Edward'ı seçer ve onunla evlenmeyi kabul eder.

Şafak Vakti Bölüm 1[değiştir | kaynağı değiştir]

Edward ve Bella evlenip balayına çıkarlar ancak Bella'nın hamile olduğunun anlaşılması üzerine balayı kısa kesilir. Zorlu bir hamileliğin ardından, yarı vampir yarı insan olan Renesmee dünyaya gelir.

Şafak Vakti Bölüm 2[değiştir | kaynağı değiştir]

Bebek doğunca, Jacob bebeğe mühürleniyor. Daha sonra Jacob Sam'in tehlike yaratacağı düşüncesiyle Bella'yı öldürme fikrine karşı çıkıyor ve kendi küçük sürüsünü kuruyor. Renesmee kar tanesi toplarken Irina bebeği görüyor ve onı kendi yaptığı ölümsüz bebeklerden biri zannediyor. Edward & Bella ikilisinin Volturi kurallarından birini bozduğunu düşünerek yani bebeği ölümsüz yaptıklarını sanarak Aro, Marcus ve Caius'u uyarmasının yanına giderek haber verir. (Irina'nın annesi de bir bebek vampir yapmıştı ama volturiler onu öldürdü bu yüzden bebek vampir konusunda çok hassas)(Volturiler, Bella'nın insanlara vampirlerin olduğunu haber vereceğini düşünerek ilişkinin de başında Bella'nın ölümsüz olmasını da istiyordu eğer ölümsüz olmasaydı Bella'yı öldüreceklerdi) Volturiler ve Cullen ailesi karşı karşıya geliyorlar. Fakat bebeğin ölümsüz olmadığını fark ediyorlar. Bu arada devreye Alec ve Jane ikilisi giriyor ama güçleri Bella'nın kalkanını geçemiyor bu yüzden Volturiler geri çekiliyorlar. Alice'in görüsüne göre Jacob ve Reneesme evleniyorlar ve herkes mutlu bir hayat sürüyordu.

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Isabella "Bella" Swan – Serinin baş karakteri Bella, koyu kahverengi saç ve kahverengi gözlere sahip, sakar ve "bela mıknatısı" olarak nitelendirilebilecek bir genç kızdır. Karakter, Edward'a geri dönülemez bir şekilde aşıktır ancak kendine güveni az olan biri olduğu için Edward'ın aşkından şüphe eder ve onun kendisini nasıl sevebildiğine şaşırır. Bella'yı diğer insanlardan ayıran üstün bir özelliği vardır. Edward bütün insanların zihinlerini okuyabiliyorken onunkini okuyamaz. Bu özelliği, dördüncü kitapta vampire dönüşümü gerçekleştikten sonra da devam eder. Vampire dönüştükten sonra bir çeşit koruma kalkanı oluşturarak kendisi dışındakileri de zihinsel saldırılardan koruma özelliği de kazanır.
 • Edward Cullen - Edward'ın da dahil olduğu Cullenlar, insanları öldürmek yerine hayvan kanı içerek yaşamlarını sürdüren bir vampir ailesidir. Seride Edward Bella'ya aşık olur, evlenir ve son kitapta da onların çocukları olur. Jacob karakterinin de Bella'ya aşık olması üzerine ilk başlarda ondan nefret eder ancak sonrasında gelişen olaylar sonucunda onu bir kardeş, yakın bir arkadaş olarak görür. Edward'ın onu diğer vampirlerden ayıran özel bir yeteneği vardır: Birkaç kilometre yarıçapı içerisindeki herkesin zihnini okuyabilir.
 • Jacob Black – İlk kitabın ikincil karakterlerinden biri olan Jacob Quileute kabilesinin bir üyesidir. Serinin ikinci kitabı Yeni Ay ve sonrasında öne çıkmaya başlar. İkinci kitapta Bella Edward'ı kaybedip depresyona girer ve Jacob bu dönemi atlatabilmesi için Bella'ya büyük destek verir ve yakın arkadaş olurlar. Ancak Jacob ona aşık olmaya başlar, Bella ise onu yalnızca arkadaş olarak görür. Jacob ve diğer kabile üyelerinin de özel bir yeteneği vardır: Kurta dönüşebilirler. Tutulma kitabında Bella Jacob'tan hoşlandığını fark eder ancak Edward'a olan aşkı daha ağır basar. Şafak Vakti'nde de Jacob ruh eşini bulur, Bella ve Edward'ın kızı Renesmee'ye mühürlenir.

Hikâyenin geçtiği yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Volterra

Alacakaranlık serisinin genel olarak geçtiği yer, Bella ve babası Charlie Swan'ın yaşadığı Forks, Washington kasabasıdır. Romanda Washington'daki Port Angeles, Olympia, Seattle ve La Push'da da çeşitli olaylar geçer. Ayrıca Bella'nın büyüdüğü ve eskiden annesiyle birlikte yaşadığı Phoenix, Arizona da olayların yaşandığı yerler arasındadır. Serinin ikinci kitabı Yeni Ay'da Edward ölmek için İtalya'daki Volterra'ya gider. Bella'da onu kurtarmak için peşinden gitmiştir. Jacksonville, Florida, ilk kez Alacakaranlık ve ikinci kez de Tutulma'da mekan olmuştur. İlkinde, Bella Jacksonville'de bir bale okulunda James'in tuzağına düşmüştür, ikinci de ise Bella ve Edward, Bella'nın annesi ve onun yeni kocasını Jacksonville'de ziyarete gitmişlerdir. Seattle, Washington da seride birden çok olayların geçtiği mekanlar arasındadır. Dördüncü kitapta, Jacob Seattle'a Bella'nın aşkından kaçmak için gitmiştir, Bella da J. Jenks adındaki bir adamı bulmak için gitmiştir. Ayrıca burada üçüncü kitapta bahsedilen "yeni doğanlar" ordusu kurulmuştur. Seride bahsi geçen bir başka yer ise Brazilya'daki "Isle Esme" adasıdır. Bella ve Edward balayını burada geçirmiştir.

Filme uyarlama[değiştir | kaynağı değiştir]

ilk film olan Alacakaranlık için senaryo Melissa Rosenberg tarafından yazıldı ve Summit Entertainment tarafından filme uyarlandı. Filmin yönetmenliği Catherine Hardwicke tarafından yapıldı ve filmin ana karakterleri olan Isabella Swan'ı Kristen Stewart; Edward Cullen'ı Robert Pattinson canlandırdı. Film, 21 Kasım 2008'de Amerika Birleşik Devletleri'nde yayımlandı.[10] Mark Cotta Vaz tarafından yazılan Alacakaranlık Resimli Film Kitabı 28 Ekim'de yayımlandı.[11]

22 Kasım 2008'de Alacakaranlık'ın gişe başarısının ardından, Summit Entertainment serinin ikinci kitabına -Yeniay- dayanan Alacakaranlık Efsanesi: Yeni Ay filmini çıkaracağını açıkladı.[12] İkinci film 20 Kasım 2009'da yayımlandı.

Serinin üçüncü filmi olan Alacakaranlık Efsanesi: Tutulma 30 Haziran 2010'da yayımlandı.[13][14] Serinin dördüncü filmi Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 1 18 Kasım 2011'de yayımlandı. Beşinci film Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 2 de 9 kasım 2012 de yayımlandı.

Aralık 2023'te LEGO film serisindeki Cullen Evi'ni tasvir eden Alacakaranlık temalı lego setini duyurdu.[15]

Türkçede Alacakaranlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Meyer'in ilk olarak 2005 yılında İngilizce yayınlanan romanı olan Alacakaranlık'ın, Alacakaranlık serisinin aynı ismi taşıyan ilk filmi Türkçe olarak 16 Ocak 2009 tarihinde Alacakaranlık adıyla yayınlanmış, filmde başrolleri paylaşan oyuncuların Türkçe seslendirmelerini Seda Özelsoy (Bella Swan), Kerem Kobanbay (Edward Cullen) yapmıştır. Film, Türkiye'de 2.703.979,50 ₺, ABD'de ise 192.769.854 $ hasılat elde etmiştir.[16]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Twilight author Meyer to publish next book for free". Australia Times. 31 Mart 2010. 6 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2010. 
 2. ^ "The Twilight Saga: The Official Illustrated Guide". The Twilight Saga. 5 Ekim 2010. 15 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2011. 
 3. ^ Hephzibah Anderson (3 Nisan 2009). "Obama's 'Dreams,' Meyer's Vampires Capture 'Nibbie' Book Awards". Bloomberg.com. 19 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2009. 
 4. ^ "Kids' Choice Awards 2009: Twilight". Nickelodeon. 10 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2009. 
 5. ^ Kenneth Turan (21 Kasım 2002). "Movie Review: 'Twilight'". LA Times. 22 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2008. 
 6. ^ Khalaf, Hala (26 Haziran 2009). "'Twilight' arrives in the Arabic world". The National. 2 (71). s. 4. 2 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2009. 
 7. ^ "Little, Brown to Publish Official 'Twilight' Guide". Publishers Weekly. 6 Ekim 2010. 14 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2011. 
 8. ^ Mary Cadden (15 Ocak 2008). "New star authors made, old ones rediscovered in 2008". USA Today. 5 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2008. 
 9. ^ Lev Grossman (13 Kasım 2009). "It's Twilight in America". Time. 19 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Kasım 2009. 
 10. ^ Weiss, Sabrina Rojas (15 Ağustos 2008). "Did 'Harry Potter' Release Date Change To Avoid 'Twilight' Competition?". MTV. 21 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2008. 
 11. ^ "Twilight: The Complete Illustrated Movie Companion". Amazon.com. 5 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2009. 
 12. ^ Martin, Denise (22 Kasım 2008). "'Twilight' sequel 'New Moon' gets the greenlight from Summit". Los Angeles Times. 20 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Kasım 2008. 
 13. ^ Joshua Rich (20 Şubat 2009). "'Twilight': Third film in series, 'Eclipse,' set for June 2010". Entertainment Weekly. 9 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2009. 
 14. ^ ""Eclipse" opening breaks record for biggest single-day wednesday opening". EW. com. 4 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2010. [ölü/kırık bağlantı]
 15. ^ "LEGO, "Twilight" Temalı Lego Setini Duyurdu". Kayıp Rıhtım. 28 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2023. 
 16. ^ Alacakaranlık 13 Eylül 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Box Office Türkiye. Erişim Tarihi: 3 Ekim 2010