İçeriğe atla

Fizik motoru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Box2D fizik motorunun ekran görüntüsü.

Fizik motoru, video oyunlarında ve simülasyon yazılımlarında kullanılan, üç boyutlu nesnelerin geometrilerinin kesişim testleri ve bu gibi fiziksel etkileşimlerini test eden bir yazılımdır. İçinde birçok fizik formülü tanımlıdır. Video oyun motorlarının bir parçasıdır.

Video oyunlarında ve çeşitli simülasyon yazılımlarında kullanılırlar, üç boyutlu nesnelerin geometrik kesişimlerini test ederler. Fakat yöntemler yani kullanılan algoritmalar çeşitlidir. Bazı fizik motorları nesnelerin kutulanmış ve kürelenmiş geometrik sınırlarını denetleyerek kesişim testini gerçekleştirirler, bu dünyada yaygınlıkla kullanılan yöntemdir, ayrıca çok basit bir algoritma yapısı vardır. Lakin, bu basit yöntemler nesnelerin gerçek davranışlarını yansıtmazlar. Bundan dolayı video oyun motorlarından farklı olarak, simülasyon yazılımlarında daha gelişmiş (ileri matematik kuramları) ile geometrik kesişim testleri gerçekleştirilir.

Fizik motoru, video oyunlarında ve simülasyon yazılımlarında gerçekçiliği belirleyen en büyük unsurlardan biridir. Ücretli olanların değeri onlarca dolardan yüzbinlerce dolara kadar varabilir. Fizik motoru olarak isimlendirilen yazılımların ücretli olanları olduğu gibi ücretsiz ve açık kaynak kategorisinde olanları da vardır. Örneğin "Half Life 2" adlı video oyunu "Havok" adlı ücretli bir fizik motoru yazılımını kullanmıştır.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]