Bulgaristan coğrafyası

Koordinatlar: 41°00′K 20°00′D / 41.000°K 20.000°D / 41.000; 20.000
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bulgaristan coğrafyası
Bulgaristan coğrafyası
Kıta Avrupa
Bölge Balkanlar
Koordinatlar 43°00′N 25°00′E
Yüzölçüm dünyada 105. sırada
110,779 km²
Kara : 97,9 %
Su : 2,1 %
Kıyılar 354 km
Sınırlar 1806 km
En yüksek nokta Musala, 2.925 m
En alçak nokta Karadeniz, 0 m
En uzun nehir Tuna
En büyük göl Burgaz Gölü

Bulgaristan coğrafyası, Bulgaristan'nın coğrafi özelliklerini tanımlar. Bulgaristan, Tuna Nehrinin güneyinde tamamı Balkan Yarımadasında bulunan ve Karadeniz'e kıyısı olan bir Güneydoğu Avrupa devletidir. Kuzey'de Romanya ile 605 km'lik sınırı vardır. Bu sınırın büyük bölümünü Tuna Nehri oluşturur. Batı'da Sırbistan (344 km) ve Kuzey Makedonya (162 km) ile sınır komşusudur. Güney'de Yunanistan (472 km) ikinci en uzun sınır komşudur. Güneydoğu'da Türkiye (223 km) ile ve Doğu'da Karadeniz ile çevrilidir. Tarihsel olarak Mezya, Trakya ve Makedonya bölgelerini kapsar. Günümüzde Doğu-Batı doğrultusunda uzanan Balkan Dağları, ülkeyi Kuzey Bulgaristan ve Güney Bulgaristan olmak üzere 2'ye böler.

Yeryüzü Şekilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulgaristan'ı oluşturan 3 bölge Mezya, Trakya ve Makedonya

Ayrıca Kuzey-Güney ayrımı dışında olmak üzere ülkenin deniz kıyısı bölgelerine Karadeniz Bölgesi adı verilir.

Akarsular-Göller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeşil-Mavi tonları, Tuna Nehri ile birleşip Karadeniz'e dökülen akarsuları, Pembe-Kırmızı tonları doğrudan Karadeniz'e dökülen akarsuları ve son olarak Sarı tonları Ege Denizi'ne dökülen akarsuları göstermektedir.

Ülkenin başlıca nehirleri;

Nehirlerin dışın Doğu'da Karadeniz kıyısında Varna ve Burgaz yakınlarında çok sayıda tuz gölü ve ülkenin güneybatısında Yedi Göller adı verilen 7'den çok daha fazla sayıda küçük gölün olduğu göller bölgesi vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulgaristan'nın iklim kuşakları

Ülkenin geneli nemli ve yağışlıdır. Yalnız Rodop bölgesinde iklim Akdeniz İklimine benzer ve kurak yazlar görülür. Kuzey Trakya Ovası Ilıman İklim kuşağında iken, Tuna Ovası ve ülkenin batısı Karasal İklim etkisi altındadır. Ülkenin bulunduğu kuşak nedeniyle yüksek rakımlı noktalarda Dağ iklimi görülür.

Arazi Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

2018 yılı verilerine göre ülke topraklarının %46,9'sı tarım ve hayvancılık için kullanılırken, %36,7'sı ormanlar ile kaplıdır.

Yeraltı Kaynakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulgaristan'nın çeşitli noktalarında çok sayıda kömür yatağı vardır. Meriç Havzasında bulunan Linyit ile Deliormanndaki Taşkömürü rezervleri buna örnektir. Ayrıca ülkede altın, bakır, demir, çinko vekurşun rezervleri vardır. Bakır üretiminde AB içinde ikinci, altında ise üçüncü durumundadır.[1]

Fauna ve Flora[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa'nın biocoğrafik bölgeleri

Bulgaristan'nın biocoğrafyası ağırlıkla orman ekosistemlerine sahip olmak ile birlikte genel sınıflandırmada Holarktik biyocoğrafik bölgesinin Palearktik yarısında kalır. Bunun içinde de Akdeniz ve Avrupa Ekolojik Bölgesi arasında geçiş konumunda yer alır. Bulgaristan'ın ekobölgelerinin tamamı ılıman geniş yapraklı ve karma ormanlar sınıfına girer ve alt tipleri şunlardır;[2]

Ana Ekolojik Bölgeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer Ekolojik Bölgeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Noktasal Ekolojik Bölgeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulgaristan coğrafyasının en büyük memelisi Avrupa Bizonudur. 2013 yılından Almanya'dan getirilerek Rodop Dağlarına salınmıştırlar.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1] 25 Aralık 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Minlex Counry Report: Bulgaria, 2017, sf:2, Erişim 25.12.2021.
  2. ^ [2] 25 Ekim 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Ecoregion Map, Erişim 25.12.2021.
  3. ^ [3] 25 Aralık 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Bulgaria’s Rhodope Mountains witness historic European bison return, 21.10.2019, Erişim 25.12.2021.

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]