Bulgar levası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bulgar levası
български лев (bálgarski lev) (Bulgarca)
20 lev altın madeni para (1894)
20 lev altın madeni para (1894)
ISO 4217 Kodu BGN
Kullanıcı(lar)  Bulgaristan
Sabitlenmiş para birimi 1 Euro 1,96 Lev
Madenî paralar
Sıkça kullanılan 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinki, 1 lev, 2 leva
Banknotlar
Sıkça kullanılan 2, 5, 10, 20, 50, 100 lev
Merkez bankası Bulgar Ulusal Bankası
Website www.mint.bg
20 stotinki (1912)

Lev (Bulgarcaлев, çoğul: Bulgarcaлева, левове / leva,[1] levove), Bulgaristan'ın para birimidir. 100 stotinkaya bölünmüştür (tekil: стотинка/stotinka, çoğulu: стотинки/stotinki). Lev para birimi kodu BGN olup simgesi лв şeklindedir.

Bulgaristan'ın Euro'ya geçişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulgaristan'ın 2007 yılında Avrupa Birliği'ne tam üye olmasıyla beraber, ekonomik ölçütlerini AB standartlarına sokabildikten sonra, ülke Euro'ya geçmek mecburiyetindedir. Ancak gerekli ölçütler, yıllardır uğraşılmasına rağmen sağlanamamaktadır ve ülkenin günümüzdeki ekonomik durumuna bakılacak olursa söz konusu geçişin 2015 yılından önce gerçekleşmesi pek olası görünmemekteydi. Bulgar hükûmetinin hedefi 1 Ocak 2015 tarihinde Euro'ya geçebilecek şartları sağlayabilmekti. Bulgar Euro madeni paralarının arka yüzleri henüz tam olarak tasarlanmamıştır, ancak 2008 yılında yurt çapında yapılan bir ankette halkın %25.44'ü Madara binicisinin bir kabartmasının konulması yönünde kanaat belirtmiştir.

Bulgaristan ile ilgili bir diğer tartışma konusu da, Bulgaristan'ın Kiril alfabesini kullanan ilk Euro bölgesi üyesi olacak olmasıdır. Bilindiği üzere, euro banknotlarının üzerinde Latin ve Yunan alfabeleri ile EURO yazmaktadır. Avrupa Merkez Bankası, önce bunlara bir alfabenjn daha eklenmesinin çeşitli sorunlara yol açacağını belirtti. Bulgaristan ise ulusal telaffuzunun kullanımına aynen devam edeceği şeklinde cevap verdi. Tartışmalar, 2007 yılında Lizbon'da düzenlenen AB Zirvesi'nde son buldu. Buna göre, Bulgaristan'ın Euro alanına girmesiyle beraber, EURO sözcüğü tüm banknotlarda üç alfabe ile yer alacaktır. Yunanistan örneğinde olduğu gibi, Bulgaristan'da basılacak olan madenî paraların arka yüzlerinde Kiril alfabesi ile EURO (ЕУРО) yazacaktır. Tüm ülkelerde basılan madenî paraların ön yüzleri, eskisi gibi olacaklardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Lev - Definition and More from the Free Merriam-Webster Dictionary". Merriam-webster.com. 31 Ağustos 2012. 19 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2014.