İçeriğe atla

Bütünleşik milliyetçilik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bütünleşik milliyetçilik, Risorgimento milliyetçiliğine karşı bir milliyetçilik tipidir.[1][2][3] Her ne kadar Risorgimento milliyetçiliği bir milletin liberal bir devlet kurma arayışına (örneğin İtalya'da Risorgimento ve 19. yüzyılda Yunanistan, Almanya ve Polonya'daki benzer hareketlerde veya liberal milliyetçilikte ör. Amerikan milliyetçiliği olduğu gibi) karşılık gelse de bütünleşik milliyetçilik bir ulus bağımsızlık kazandıktan ve halihazırda bir devlet kurduktan sonra ortaya çıkar. Nazi Almanyası ve Faşist İtalya, Alter ve Brown'a göre, bütünleşik milliyetçilik örnekleriydiler. Bütünleşik milliyetçilik karakteri gösteren bazı özellikler bireycilik karşıtlığı, devletçilik (birkaç ideolojinin planları), radikal ekstremizm ve agresif yayılmacı militarizmdir.

Bütünleşik milliyetçilik, bağımsızlık mücadelesi yoluyla güçlü askeri değerlerin yerleştiği ve bağımsızlık kazanıldıktan sonra güçlü askeriyenin yeni devletin güvenliği ve bekası için elzem olduğu düşünülen ülkelerde ortaya çıkar. Ayrıca bu tür bir bağımsızlık mücadelesinin başarısı aşırı milliyetçiliğe yol açabilecek ulusal üstünlük duygularının oluşmasında etkili olabilir.

Bütünleşik devletler totaliterdir ve hükûmet veya devlet toplumun bütün yönlerini baskı altında tutar. Mussolini'nin İtalyası böyle bir toplumun ilk örneği olabilir. Bütünleşik milliyetçilik genellikle faşizmin olduğu yerlerde görülür.

Bütünleşik milliyetçilik Fransız milliyetçisi yazar Charles Maurras'ın "Gerçek bir milliyetçi kendi ülkesini her şeyin üstünde tutar" sözüyle ortaya attığı nationalisme intégral ifadesinden gelir.[kaynak belirtilmeli]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2016. 
  2. ^ Yakın zamanda Peter Alter kitabı "Nationalismus"ta (1985) bütünleşik milliyetçiliği tartışmıştır.
  3. ^ Bütünleşik milliyetçilik Carlton Hayes'in 1928 tarihli kitabı The Historical Evolution of Modern Nationalism'de tanımladığı beş tip milliyetçilikten biridir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]