Ulusal mistisizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Ulusal mistisizm, ulusal iddiaların okült çalışmaları, uydurma bilimsel veya uydurma tarihsel inançlarla desteklenmesine verilen isimdir.

Ulusal mistisizmin en öne çıkmış şekli belki de Nazi mistisizmidir; nazi mistisizmi hakkında daha fazla bilgi için nazi mistisizmi maddesine bakabilirsiniz.

Okültizm ve mistisizm ile ilişkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Görüşün okültizm ve mistisizm ile ilişkisi, görüşü paylaşan ve görüşe mensup olan fikir ve iddiaların genellikle mistisizm, okültizm, ufoloji, astroloji vb. alanlarla ilgili olan veya bu alanlarda çalışan insanlar tarafından geliştirilmesi, ortaya atılması ve yayılması ile bariz hale gelir.

Ayrıca ortaya atılan iddia ve fikirlerde yoğun okültik ve mistik öğelerin bulunması ve ulusalcılık iddiasında bunların, çoğunlukla mutlak şekilde, temel alınması görüşlerin okültizm ve mistisizm ile olan ilişkisi fark edilebilir.

Ulusalcılık ile ilişkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tip fikir, inanç veya iddiaların ulusalcı organizasyon, politik parti, ulusalcılık vb. kurum ve ideolojiler tarafından benimsenmesi ve yaygınlaştırılmaya çalışılması, görüşün ulusalcılık ile ilişkisini doğurur.