Vidkun Quisling

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Quisling, 1919.

Vidkun Abraham Lauritz Jonssøn Quisling kısaca Vidkun Quisling (d. 18 Temmuz 1887 – ö. 24 Ekim 1945), Norveçli politikacı ve Norveç Faşist Partisi genel başkanı. 1940-1945 arasında ülkesini işgal eden Almanlarla iş birliği yaptı. Norveç'in Alman işgali sırasında 9 Nisan 1940 tarihinde, Nazi destekli darbe ile iktidarı ele geçirdi. 1942'den itibaren 1945'e kadar işgalci güçleriyle çalışarak, Bakanlar Başkanı olarak görev yaptı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ukrayna'da yaşanan 1921-1922 Sovyet Kıtlığı sırasında Fridtjof Nansen ile çalıştı. Fridtjof Nansen'in isteği üzerine, bir kez daha bu kez Norveç'i bırakarak, Ocak 1922 yılında orada insani yardım çalışmalarına yardımcı olmak için Ukrayna'nın başkenti Kiev'e geldi. 1929 yılında Norveç'e döndü ve Peder Kolstad (1931-32) ve Jens Hundseid (1932-33) hükûmetleri döneminde Savunma Bakanı olarak görev yaptı.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra Quisling, Mollergata 19'dan Hücre 12'ye aktarıldı. Oslo'daki ana karakolda, Hücresinde küçük bir masa, bir lavabo ve tuvalet kovası için duvarda bir delik ile donatılmıştır. On hafta boyunca sürekli intihar girişimlerini önlemek için gözaltında izlendikten sonra, yasal tasfiye parçası olarak ve beklenen davalar için Akershus Kalesi'ne transfer edildi. Başlangıçta kilo kaybetmesi ve Polinevrit'e muzdarip olmasına rağmen yargılandı. Norveç'te yasal temizlik sırasında yargılandı. 20 Ağustos 1945'te mahkemesi başladı. Zimmete para geçirme, cinayet ve vatana ihanet gibi suçlamalardan suçlu bulundu. 24 Ekim 1945 tarihinde Quisling, saat 02:40'da Akershus Kalesi mangası tarafından idam edildi. İdam edilmeden önce son sözleri şunlardı: "Ben haksız yere mahkum ediliyorum ve masum bir şekilde ölüyorum". Ölümünden sonra cesedi yakıldı ve külleri Fyresdal'da defnedildi.

Terminolojik mirası[değiştir | kaynağı değiştir]

Başka bir devletin politikasına, felsefesine sempati duyan ve savaş durumunda saldırgan devlete katılarak ve iş birliği yaparak kendi ülkesi aleyhine çalışan kişi. Bu kavram, bir süre Norveç'teki Faşist Parti'nin lideri olan ve II. Dünya Savaşı'nda Hitler'in ordularının ülkesini işgal etmesi sırasında Alman çıkarlarına hizmet eden bir hükûmet kuran Vidkun Quisling'in adından türemiştir.