Galeazzo Ciano

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gian Galeazzo Ciano (d. 18 Mart 1903, Livorno - ö. 11 Ocak 1944, Verona), İtalya Krallığı'nın Dışişleri bakanı ve Benito Mussolini'nin damadı. Faşist İtalya'nın kilit isimlerindendi.[1]

Galeazzo Ciano
İtalya Dışişleri Bakanı
Görev süresi
9 Haziran 1936 - 6 Şubat 1943
Başbakan Benito Mussolini
Yerine geldiği Benito Mussolini
Yerine gelen Benito Mussolini
İtalya Basın ve Propaganda Bakanı
Görev süresi
23 Haziran 1935 - 5 Eylül 1935
Başbakan Benito Mussolini
Yerine geldiği Yeni makam
Yerine gelen Dino Alfieri
Kişisel bilgiler
Doğum 18 Mart 1903(1903-03-18)
Livorno, Toskana, İtalya
Ölüm 11 Ocak 1944 (40 yaşında)
Verona, İtalyan Sosyal Cumhuriyeti
Partisi Ulusal Faşist Parti
Evlilik(ler) Edda Mussolini
İlişkiler Costanzo Ciano (baba)
Carolina Pini (anne)
Çocuk(lar) Fabrizio
Raimonda
Marzio
Bitirdiği okul Roma La Sapienza Üniversitesi
Mesleği Diplomat, siyasetçi
Dini Roma Katoliği

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

18 Mart 1903‘te Birinci Dünya Savaş’ında Donanma kumandanı, ulaştırma bakanı, meclis başkanı ve kont olan Amiral Costanzo Ciano ve eşi Carolina Pini’nin oğlu olarak Livorno’da dünyaya geldi. Roma Üniversitesi‘nde hukuk eğitimi almasının ardından Roma’daki bir gazetede kısa bir süre drama ve sanat eleştirmenliği yaptı. 1925 yılında Dışişleri Bakanlığı’nın hizmetine girdi. Rio de Janeiro, Pekin ve Vatikan‘da görev yaptı. 24 Nisan 1930’da Benito Mussolini’nin kızı Edda’yla evlendi. Çiftin Raimonda isimli bir kızları ve Fabrizio ile Marzio isimli iki oğulları oldu. Şangay başkonsolosu olarak vazife yaptığı kısa bir sürenin ardından 1935 Haziran’ında Basın ve Propaganda Bakanı oldu. Aynı yıl, İtalya’nın Etiopya’yı istilası sırasında gönüllü olarak katıldığı İtalyan Hava Kuvvetleri Regia Aeronautica’da bombardıman filosu Komutanlığına atandı. Bu görevi sırasında Mareşal Badoglio’dan cesaret madalyası aldı. 1936 yılında, 33 yaşındayken Dışişleri Bakanı oldu. 5 Şubat 1943’te kabinenin geri kalanı ile birlikte görevden alınmasının ardından Roma’nın Vatikan Büyükelçiliği’ne atandı. 1943 yılında Müttefik Devletleri’nin Sicilya adasına çıkartma yapmaları üzerine Yüksek Faşist Konsey’de Mussolini’nin görevden alınması lehine oy kullandı. Oylamada 19'a 7 karşı oyla İtalya Kralı tarafından Mussolini‘nin görevine son verildi ve tutuklandı. Bu oylamada esas önemli nokta; damadı olarak kendisi de kayınpederi olan Mussolini'ye karşı oy kullandı. Ciano, kayınpederinin devrilmesinden sonra yeni İtalya hükûmeti tarafından görevinden alındı. Ciano, Edda ve üç çocuğu 28 Ağustos 1943'te yeni İtalyan hükûmeti tarafından tutuklanma korkusuyla Almanya'ya kaçtı, ancak Almanlar onu Mussolini'nin yönetimine teslim etti. Daha sonra resmi olarak ihanet suçlamasıyla tutuklandı. Alman ve Faşist baskısı altında Mussolini, yargılanmadan ve suçlu bulunmadan önce Ciano'yu hapse attırdı, vatana ihanetten yargılandı. Kuzey İtalya’daki Alman kukla devleti İtalya Sosyal Cumhuriyeti’ne bağlı Verona’da 11 Ocak 1944’te tarihinde, Mussolini'nin görevden alınmasına oy veren 4 diğer kişi ile birlikte (Emilio De Bono, Luciano Gottardi, Giovanni Marinelli ve Carlo Pareschi) kurşuna dizildi.

Kont Galeazzo Ciano’nun Günlükleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kont Galeazzo Ciano II. Dünya Savaşı sırasında ve öncesinde bulunduğu makamı dolayısıyla etkin rolü ve yaşamı vardı. Bu dönemlerde düzenli olarak siyasi günlükler tutmuştur. Günlükler yaşadığı dönemin siyasi arka planına ışık tutarken takındığı tavrı kendi ifadeleriyle not düşmüştü. Günlüklerin yayınlanmasını sağlayan kişi eşi Edda’dır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Galeazzo Ciano, conte di Cortellazzo | Italian diplomat | Britannica". www.britannica.com (İngilizce). 20 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2022. 
  2. ^ Türkçe’de mevcut olan çevirileri: Kont Galeazzo Ciano - Savaş Günlükleri 1939-1943 (çeviren: Selçuk Uygur - Kronik Kitap, 2017)
Siyasi görevi
Önce gelen:
Benito Mussolini
İtalya Dışişleri Bakanı
1936-1943
Sonra gelen:
Benito Mussolini
Önce gelen:
Yeni makam
İtalya Basın ve Propaganda Bakanı
1935
Sonra gelen:
Dino Alfieri