Engelbert Dollfuß

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Engelbert Dollfuß, 1933

Engelbert Dollfuß (d. 4 Ekim 1892, Texing, Aşağı Avusturya - ö. 25 Temmuz 1934, Viyana) Avusturyalı politikacı ve şansölye (1932-1934).

Dollfuß 1920'li yıllarda Hıristiyan Sosyal Parti'nin önderlerinden ve Aşağı Avusturya Köylüler Birliği'nin aktivistiydi. 1931'den itibaren tarım ve orman bakanlığı görevinde bulundu. Köylüler birliği ve Heimwehr adı verilen paramiliter faşist çetelerin desteğiyle 1932'de şansölye ve dışişleri bakanı oldu. Almanya'da Nazilerin iktidarı almasından sonra İtalyan diktatörü Mussolini ile işbirliği içinde Almanya'yla birleşmekten kaçındı. Mart 1933'de parlamentoyu kapattı, komünist partiyi ve Almanya'yla birleşmek isteyen Nazi Partisi'ni yasakladı.

Kendisinin kurduğu ve kısa süre sonra tek yasal parti halini alacak olan Vatan Cephesi isimli paramiliter örgütün de desteğiyle Avusturya Faşizmi'ne dayanan otoriter bir devlet kurdu. Şubat 1934'de sosyal demokrat işçilerin başlattığı Şubat Ayaklanması'nı kanlı bir şekilde bastırdı. Mayıs ayında yeni bir otoriter anayasa ilan etti.

Dollfuß 25 Temmuz 1934'de Nazilerin organize ettiği bir darbe girişimi sırasında Viyana'da öldürüldü. Yerine önce Heimwehr'in lideri Ernst Rüdiger Starhemberg, 1936'da onun gözden düşmesi sonucunda da Vatan Cephesi'nin lideri Kurt Schuschnigg geçti. Mart 1938'de Avusturya'nın Almanya'ya katılmasıyla Vatan Cephesi de dağıldı.

Dollfuß kısa boylu bir adamdı. Bu nedenle I. Dünya Savaşı'nda az kalsın orduya kabul edilmeyecekti. Bu fiziki özelliği muhaliflerinin alaylarına neden oldu, kendisine 'Millimetternich' ve 'Jokey' gibi takma adlar yakıştırıldı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Karl Buresch
Avusturya Şansölyesi
1932 - 1934
Sonra gelen:
Kurt Schuschnigg