Shūmei Ōkawa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Shumei Okawa.jpg

Shūmei Ōkawa (Japonca: 大川 周明 Ōkawa Shūmei/ d. 6 Aralık 1886, Yamagata-24 Aralık 1957, Tokyo, Japonya), yazılarıyla 1930'larda Japonya'da siyasal yaşama egemen olan aşırı sağ gruplara esin kaynağı olmuş aşırı milliyetçi Japon siyaset kuramcısı. Sağcıların düzenlediği büyük eylemlerin çoğuna bizzat katılmış ve Japon hükümetinin II. Dünya Savaşı sırasında yürüttüğü halka yönelik propaganda etkinliklerinde önemli rol oynanmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1911'de Tokyo Üniversitesi'nin felsefe bölümünü bitirdi. Dönemin aşırı sağcı siyaset adamlarından Kita İkki'nin çevresine ilk katılanlardan biri oldu. 1919'da Kita'yla birlikte güçlü bir milliyetçi örgüt olan Yuzonşa'yı (Ulusal Özü Koruma Derneği) kurdu. Yayın organı Otabeki aracılığıyla Japonya'da feodal dönemin yalın askeri değerlerine dönülmesi ve nasyonal sosyalist bir hükümetin kurulması yolunda yoğun bir propaganda etkinliği yürüten Yuzonşa, özellikle askerler arasında çok sayıda yandaş kazandı. Ama çok geçmeden Kita'yla anlaşmazlığa düşen Okava 1924'te, Japonya'da askeri bir hükümet kurulmasını ve Mançurya'nın tamamının Japon egemenliği altına alınmasını savunan Nippon adlı bir dergi yayımlamaya başladı. Japonların Mançurya'da yeni ekonomik ayrıcalıklar elde etmesinde önemli rol oynayarak ününü daha da artırdı. 1929'da yeni kurulan Doğu Asya Ekonomik Araştırmalar Bürosu'nun başkanlığına atandı. Ayrıca kara ve deniz harp akademilerinde ders vermeye başladı.

Okava 1931 başlarında bir grup genç subayla birlikte hükümete karşı askeri bir darbe girişiminde bulundu. Japonya tarihinin bu ilk sağ darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Ekim 1931'de düzenlediği ikinci darbede de başarısızlığa uğradı. 1932'de Başbakan İnukai Tsuyoşi'nin öldürülmesi (15 Mayıs) olayına karıştığı gerekçesiyle tutuklandı ve dokuz yıl hapse mahkûm edildi.

1937'de affedilerek salıverilen Okava, iki yıl sonra yeniden Doğu Asya Ekonomik Araştırmalar Bürosu'nda görevlendirildi. Aynı zamanda Tokyo'daki Hosei Üniversitesi'nde, Japon halkı arasında aşırı milliyetçi duyguları yaymak amacıyla oluşturulan özel bir programın başına getirildi.

1945'te savaş suçlusu olarak tutuklandı. Ama akli dengesinin yerinde olmadığı gerekçesiyle herhangi bir suçtan hüküm giymedi. Salıverildikten sonra yaşamını yazamaya adadı ve Kuran'ı Japoncaya çevirdi.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]