Ankara Atatürk Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ankara Atatürk Lisesi
AALLOGO.png
Slogan Dünya Dillerini Buluşturan Lise
Kuruluş 1886 Ankara İdadisi
1908 Ankara Sultânîsi
1924 Ankara Erkek Lisesi
1938 Ankara Atatürk Lisesi
Ülke  Türkiye
Şehir Çankaya, Ankara
Türü Anadolu Lisesi (Hazırlık + 4 Yıl)
Müdür Dursun Yeşilova
Müdür yardımcısı Tanju Kırdım, Mehmet Çalışkan, Engin Alptekin, Hasan Sonat
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Çince, Rusça, Almanca, İtalyanca
Öğrenci sayısı 1429
Öğretmen sayısı 95
Adresi Sezenler Cad. No:11 Sıhhiye-Çankaya/Ankara
Resmî sitesi http://www.ataturklisesi.k12.tr

Ankara Atatürk Lisesi (AAL veya eski adıyla Ankara Erkek Lisesi), Ankara'nın Sıhhiye semtinde bulunan bir Anadolu lisesidir. Okul Ankara İdadisi adıyla 1886 yılında kurulmuş, 1908'de ismi Ankara Sultanisi olarak değiştirilmiştir. Cumhuriyetin kurulması ile birlikte 1924'te Ankara Erkek Lisesi adını almıştır. Türkiye'de Atatürk'ün adını alan ilk lisedir. Mustafa Kemal Atatürk 30 Aralık 1919'da Ankara Sultanisi'ni ziyaret etmiş ve burada bir konuşma yapmıştır.[1] Okul kuruluş tarihi itibariyle Türkiyenin ilk on lisesinden biridir.

Anadolu'da Türkçe eğitim yapmak üzere kurulan ilk liselerden biridir. Ankara halkı arasında Taş Mektep ismiyle tanınmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulun ilk binası, bugünkü Yüksek İhtisas Hastanesi´nin bulunduğu saha üzerine kurulmuş olup Ankara halkı arasında "Taş Mektep" ismiyle tanınmıştır. Rumi 1302 yılında zamanın Ankara Valisi Sırrı Bey tarafından temeli atılan okul binası, Rumi 1305 yılında tamamlanmıştır. Rumi 1302, Miladi 1886 yılında beş yıllık idadi olarak eğitim ve öğretime başlayan okul, 1908´de de sultani hâline getirilmiştir.

Atatürk tarafından ilk defa 30 Aralık 1919’da ziyaret edilmiştir.[2]

1921 senesinde Kurtuluş Savaşı şartları gereğince diğer resmi dairelerle birlikte Kayseri´ye nakledilen okul, bir yıl sonra 1922´de tekrar Ankara´ya alınarak eski binasında hizmetine devam etmiştir. Kurtuluş Savaşı'nda birçok öğrencisi savaşlara katılıp şehit düşmüştür.[1] Bu sebeple okula savaş sonrasında bizzat Atatürk tarafından sancak verilmiştir. Söz konusu sancak okulun bahçesinde bulunan 75. Yıl Eğitim Müzesi'nde muhafaza edilmektedir.[1]

Okulun adı, 3 Mart 1924´te kabul edilen Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden sonra Ankara Erkek Lisesi olarak değiştirilmiştir.

Atatürk, lisenin ziyareti sırasında okula bir izci oymağı kurulmasını istemiş ve bu izci oymağına Gazi Oymağı adını vermiştir. Oymağın flaması da 75. Yıl Eğitim Müzesinde muhafaza edilmektedir.

Okulun yeni binasının halen inşaat halinde olduğu 1938 yılında, zamanın Orta Tedrisat Genel Müdürü H. Avni Yukaryuç, Ankara Maarif Müdürü Salim Atalık ve okul müdürü İhsan Üngüt´ten oluşan bir heyet okulun isminin Atatürk Lisesi olması hususunu Çankaya Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde Atatürk'e teklif etmiş ve Atatürk'ün izniyle okulun ismi Ankara Atatürk Lisesi olmuştur. Okul, 10 Ekim 1940 tarihinde de yeni yapılan bugünkü binasına taşınmıştır.[1]

İlk zamanlar bir bloktan oluşan (bugünkü C blok) okula zamanla iki blok daha eklenmiş (bugünkü A ve B blokları), ayrıca toplantı salonu ve kapalı spor salonları da yapılmıştır.

1960 - 1970 yılları arasında okulun bazı bölümleri Ankara Yüksek Öğretmen Okuluna tahsis edilmiş, yatakhane, yemekhane ve etüt hizmetleri karşılanmıştır. Yine bu yıllardan itibaren okul öğrencileri için pansiyon (yatılılık) açılmış, ancak ileriki yıllarda ortaya çıkan sıkıntılar sebebiyle 1987 - 1988 öğretim yılının sonunda pansiyon hizmetleri kaldırılmıştır.

Okul, 1974-1975 öğretim yılından itibaren kız-erkek karma eğitime geçmiştir.

Ankara Atatürk Lisesi, 1991 - 1992 öğretim yılından itibaren bazı derslerin öğretimini yabancı dille yapan anadolu lisesi statüsüne kavuşmuştur.

Bugün[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulda sportif faaliyetler ön plandadır. Son yıllarda hentbol takımı Türkiye çapında dereceler elde etmiştir. Her yıl geleneksel olarak satranç turnuvaları yapılır. 2007 yılında yapılan SBS taban puanlarına göre Ankara'da, Ankara Fen Lisesi, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi, Ankara Gazi Anadolu Lisesi ve Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi, Dr. Rıdvan Ege Anadolu Lisesi'nin ardından 6. sıradadır. Okulda geleneksel günler düzenlenmekte, yeni kuşak ile eski kuşak arasında bağlantı kurulabilmektedir.

Okulda, 2007-2008 eğitim-öğretim yılından başlanarak o yıl sadece 9 okulda uygulanan bir farklı uygulamaya geçilmiştir. Bu uygulamaya göre okulda İngilizce Hazırlık sınıfı(muafiyet sınavına girilebilmekte) artı 4 yıl eğitim verilmektedir. Ayrıca okulun hazırlık sınıfına başlayanlar için ana yabancı dil İngilizce'nin yanında ek ders olarak Rusça, Çince, Fransızca, Almanca ve İspanyolca eğitimi verilmektedir. Bu diller 5 yıl boyunca müfredatta yer almaktadır. Ayrıca her yıl geleneksel olarak düzenlediği ödül töreni ile adını duyurmaktadır. Atatürk Lisesi'nin bulunduğu Sezenler Caddesi Mezunlar Derneğinin girişimi ve çabalarıyla Atatürk Lisesi Caddesi olarak değiştirildi. Bu sonuç Okulun kuruluşunun 125. yılında sevinç kaynağı oldu. Ayrıca Derneğin girişimiyle Okul Marşı Ankara Radyosu Çoksesli Korosunca seslendirilip kaydı yapıldı. Ankara Atatürk Lisesi Mezunlar Derneği Ankara Kızılay'da faaliyet göstermektedir.

Mezun Kuruluşları[değiştir | kaynağı değiştir]

Önemli Mezunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]