2011 WWE seçmeleri

From Vikipedi
Jump to navigation Jump to search

2011 WWE seçmeleri, profesyonel güreş şirketi WWE'de gerçekleşen dokuzuncu seçmeler. 25 Nisan'da Raleigh, Kuzey Karolina'daki RBC Center'da yapılan Raw programında gerçekleştirilen seçmeler, USA Network'ten canlı yayınlanmıştır.[1] Önceki seçmelerde de olduğu gibi çoğu güreşçinin yerleri değiştirilmiştir.[2] Seçmelerin devamı WWE'nin resmî sitesinde gösterilmeye devam etmiştir.[3]

30 seçim içinde 29 güreşçi WWE'nin iki brand'i arasında yer değiştirdi. SmackDown, kadrosuna 16 üye eklerken Raw'a 13 güreşçi eklendi. Seçmelerin tarihinde ilk kez aynı güreşçi iki brand için de seçildi. John Cena, ilk olarak SmackDown'a seçilse de daha sonra Raw'a tekrar geri seçildi.

Arka plan[edit | edit source]

Mart 2002'de, WWE'nin Raw ve SmackDown brand'leri arasında çalışanların yer değiştirmesine olanak sağlayan brand ayrımı senaryosu başlatıldı.[4] 2006 ve 2009 yılları arasında bu iki brand'e ECW da eklendi.[5] 2003 yılı dışında seçmeler yıllık olarak gerçekleştirildi.[6] Önceki seçmelerde olduğu gibi 2011 WWE seçmelerinin de amacı WWE programlarının reytingini artırmak ve brand'lerin kadrosunu yenilemekti.[7] 2011 etkinliği, Nisan 2011'de RBC Center'da duyuruldu.[8] WWE, resmî olarak seçmelerin 18 Nisan Raw programında gerçekleştirileceğini açıkladı.[9][10] Bir USA Network yöneticisi aynı zamanda WWE duyurusunun aynı gününde bir basın açıklaması ile gerçekleşeceğini doğruladı.[11]

2011 WWE seçmeleri, yalnızca Raw ve SmackDown brand'leri arasında gerçekleşen altıncı seçme olarak işaret edilirken; erkek ve kadın güreşçilerle beraber diğer WWE çalışanlarının da bu seçmelerde yer alacağı açıklandı.[12] Diğer tüm WWE programları gibi seçmeler de WWE arka alan yönetimi tarafından gerçekleştirildi.[1] Önceki seçmelerde de olduğu gibi kemer sahiplerinin de brand'ler arası transferi gerçekleştirildi.[6] Yalnızca WWE Divalar Şampiyonluğu ve WWE Takım Şampiyonluğu kemerleri iki brand için de aktif oldu.[13][14]

Kadro seçimleri[edit | edit source]

30 seçim içinde toplam 29 güreşçi yer değiştirdi. Yedi değişimin olduğu sekiz seçim (brand başına dört) televizyonda gösterildi. Çevrimiçi seçmelerde ise 22 seçim (13'ü Raw ve dokuzu SmackDown) yapıldı. Seçilen 29 kişi arasında yalnızca beşi kadındı ve kadınların yer değişimi televizyon etkinliğinden sonra gerçekleşti. Alberto Del Rio'nun kişisel ring anonsörü Ricardo Rodriguez hariç hepsi güreşçiydi. Rodriguez, Alberto Del Rio ile beraber televizyondaki seçmelerde Raw'a geçti. SmackDown, ilk maçı kazanarak ilk seçim hakkını adlı ve bu, John Cena'nın kazanılmasıyla sonuçlandı. İkinci maç Raw adına kazanıldı ve Raw, Rey Mysterio'yu aldı. Cena, aynı seçme etkinliğinde ikinci kez seçilen ,ikinci güreşçi oldu (diğeri 2004 yılında Triple H),[15] Raw, televizyonun son seçiminde Cena'yı geri almayı tercih etti. Kelly Kelly, seçilen ilk kadın güreşçi olarak Smackdown brand'ine alındı. Ayrıca Sheamus ve Daniel Bryangibi WWE kariyerlerinde ilk kez yeni bir brand'e seçilen çeşitli güreşçiler göründü.[16]

Televizyondaki seçmeler[edit | edit source]

Raw programında gerçekleştirilen maçlarda sırayla iki brand her seçimde bir veya iki güreşçi seçme hakkı kazandı. Her maçta brand'ini temsil eden bir ya da daha fazla güreşçi vardı. Bir güreşçi programda daha önce seçildiyse, yeni brand'lerini temsil etti. Maçlardan sonra TitanTron'da bilgisayarlı bir sistem göründü ve maçı kazanan brand için rastgele[a] bir üye seçti. Her zaman yayınlanan Raw yapımında farklı olarak RBC Center'daki ışıklandırmalarda WWE Superstars programına benzer şekilde kırmızı ve mavi ışıklar yer alıyordu ve TitanTron'da iki programın da logosu yer almaktaydı.[3][17]

Maçlar[edit | edit source]

No. Sonuçlar Tür
1 Big Show ve Kofi Kingston (SmackDown), en son Mason Ryan'ı eledi (Raw).[b] Bir güreşçi seçimi için 20 kişilik battle royal
2 Eve (Raw), Layla'yı (SmackDown) yendi. Bir güreşçi seçimi için teke tek maç
3 Kofi Kingston (SmackDown), Sheamus'ı (Raw) yendi. Bir güreşçi seçimi için teke tek maç
4 Randy Orton[c] (SmackDown), Dolph Ziggler'ı (Raw) yendi. İki güreşçi seçimi için teke tek maç
5 Rey Mysterio[d] (Raw), Wade Barrett'ı (SmackDown) yendi. İki güreşçi seçimi için teke tek maç
6 The Miz, CM Punk, Alberto Del Rio[d] (Raw); John Cena,[e] Christian ve Mark Henry'yi[c] (SmackDown) yendi. Bir güreşçi seçimi için altı kişilik takım maçı

Seçimler[edit | edit source]

Seçim Seçildiği brand Çalışan
(Gerçek adı)
Geldiği brand Notlar
1 SmackDown Cena, JohnJohn Cena Raw
2 Raw Mysterio, ReyRey Mysterio
(Oscar Gutierrez)
SmackDown
3 SmackDown Orton, RandyRandy Orton Raw
4 SmackDown Henry, MarkMark Henry Raw
5 SmackDown Sin Cara
(Luis Urive)
Raw
6 Raw Big Show
(Paul Wight, Jr.)
SmackDown WWE Takım Şampiyonlarından biri
7 Raw Del Rio, AlbertoAlberto Del Rio
(Alberto Rodríguez)
SmackDown
8 Raw John Cena SmackDown

Çevrimiçi seçmeler[edit | edit source]

WWE, 26 Nisan 2011 Salı günü WWE.com üzerinden seçmelerin devamını duyurdu.

Sheamus, 2011 seçmelerinin son seçilen güreşçisi.
Seçim Seçildiği brand Çalışan
(Gerçek adı)
Geldiği brand Notlar
9 SmackDown Bryan, DanielDaniel Bryan
(Bryan Danielson)
Raw
10 Raw Swagger, JackJack Swagger
(Jacob Hager)
SmackDown
11 SmackDown The Great Khali
(Dalip Singh Rana)
Raw
12 SmackDown Uso, JimmyJimmy Uso
(Jonathan Fatu)
Raw Member of The Usos
13 Raw Kelly, KellyKelly Kelly
(Barbara Blank)
SmackDown
14 Raw JTG
(Jayson Anthony Paul)
SmackDown
15 SmackDown Fox, AliciaAlicia Fox
(Victoria Crawford)
Raw
16 SmackDown Regal, WilliamWilliam Regal
(Darren Kenneth Matthews)
Raw
17 SmackDown Tatsu, YoshiYoshi Tatsu
(Naofumi Yamamoto)
Raw
18 Raw McIntyre, DrewDrew McIntyre
(Andrew Galloway)
SmackDown
19 SmackDown Natalya
(Natalie Neidhart)
Raw
20 Raw Hawkins, CurtCurt Hawkins
(Brian Myers)
SmackDown
21 Raw Masters, ChrisChris Masters
(Christopher Mordetzky)
SmackDown Sözleşmesi feshedildiği için bu brand üzerinde hiç görünmedi
22 SmackDown Uso, JeyJey Uso
(Joshua Fatu)
Raw The Usos üyesi
23 Raw Kingston, KofiKofi Kingston
(Kofi Sarkodie-Mensah)
SmackDown
24 SmackDown DiBiase, TedTed DiBiase
(Theodore DiBiase, Jr.)
Raw
25 SmackDown Kidd, TysonTyson Kidd
(T.J. Wilson)
Raw
26 SmackDown Tamina
(Sarona Reiher)
Raw
27 Raw Reks, TylerTyler Reks
(Gabriel Tuft)
SmackDown
28 SmackDown Riley, AlexAlex Riley[f]
(Kevin Kiley, Jr.)
Raw Raw brand'i ile imzalayana kadar Smackdown sözleşmesi yapılmadığı için bu brand üzerinde hiç görünmedi.
29 Raw Phoenix, BethBeth Phoenix
(Elizabeth Carolan)
SmackDown
30 SmackDown Sheamus
(Stephen Farrelly)
Raw WWE Birleşik Devletler Şampiyonu

Dipnot[edit | edit source]

 1. ^ WWE, seçmelerin rastgele olduğunu söylemesine rağmen, sonuçlar daha önce senaryo ile belirlenmişti.[7]
 2. ^ Diğer katılımcılar: Raw; Evan Bourne, Daniel Bryan, Ted DiBiase, Mark Henry, The Great Khali, Vladimir Kozlov, Santino Marella, Sheamus ve Yoshi Tatsu. SmackDown; Brodus Clay, Kane, Chris Masters, Drew McIntyre, Cody Rhodes ve The Corre (Wade Barrett, Ezekiel Jackson ve Heath Slater).
 3. ^ a b Bu güreşçi ilk başta Raw üyesiydi ancak akşam seçmelerin erken saatlerinde SmackDown'ı temsil etti.
 4. ^ a b Bu güreşçi ilk başta SmackDown üyesiydi ancak akşam seçmelerin erken saatlerinde Raw'ı temsil etti.
 5. ^ John Cena, seçmelere Raw üyesi olarak başladı ve ilk seçimlerde SmackDown'a (ilk maçın sonucu olarak) seçilmişti. Ancak son seçmelerde Raw'a seçildi.
 6. ^ Seçim, Riley'nin resmî bir WWE sözleşmesi değil de The Miz'e kişisel bir servis sözleşmesi altında olduğundan geçersiz kılındı. Riley, resmî olarak 30 Mayıs 2011 tarihinde Raw ile sözleşme imzaladı.

Kaynakça[edit | edit source]

 1. ^ a b "Live and Televised Entertainment". WWE Corporate. WWE. 18 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2010. 
 2. ^ "The WWE Draft's biggest moment's". WWE. 18 Nisan 2011. 17 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2011. 
 3. ^ a b Bishop, Matt (26 Nisan 2011). "Live coverage: 2011 WWE Draft". SLAM! Wrestling. 28 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2011. 
 4. ^ "WWE Entertainment To Make Raw and SmackDown Distinct Television Brands". WWE Corporate. WWE. 27 Mart 2002. 17 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2010. 
 5. ^ "ECW back on TV". Canadian Online Explorer. 2006. 3 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2011. 
 6. ^ a b Dee, Louie (7 Haziran 2007). "Picks of the past". WWE. 15 Nisan 2010 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2010. 
 7. ^ a b "WWE's Monday Night RawScores Huge Ratings Jump". WWE Corporate. WWE. 25 Haziran 2005. 12 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2010. 'RAW is building ratings momentum,' said Kurt Schneider, Executive Vice President, Marketing. Our fans are now connecting in a big way with some of our newer Superstars, and we continue to feature classic storylines, unpredictable plot twists, such as through our WWE draft lottery. 
 8. ^ "WWE presents WWE Monday Night Raw". RBC Center. 27 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2011. 
 9. ^ "Capital Punishment for Punk". Sky Sports. 19 Nisan 2011. 17 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2011. 
 10. ^ "The 2011 WWE Draft takes over Monday Night Raw". USA Network. TV by the Numbers. 18 Nisan 2011. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2011. 
 11. ^ Caldwell, James (18 Nisan 2011). "WWE News: Big News – WWE Draft scheduled for next Monday on Raw according to USA Network executive". Pro Wrestling Torch. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2011. 
 12. ^ "The 2010 WWE Draft approaches". WWE. 5 Nisan 2010. 7 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2011. Since its infancy in 2002, the WWE draft has become synonymous with both shock and unpredictability, sending champions and their titles to different planes of competition, while dividing tag team partnerships and more. In this one night, every superstar, diva and WWE personality is subject to a randomized shift in brand. No one is safe, none are excluded. 
 13. ^ "WWE Women's Championship". WWE. 25 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2011. 
 14. ^ "World Tag Team Championship history". WWE. 1 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2011. 
 15. ^ "The more things change". Wrestleview.com. 24 Mayıs 2004. 21 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2011. 
 16. ^ "Complete 2011 WWE Drafts". WWE. 26 Nisan 2011. 27 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2011. 
 17. ^ Caldwell, James (25 Nisan 2011). "Caldwell's WWE Raw Results: 4/25: Ongoing "virtual time" coverage of live Raw – 2011 WWE Draft, Extreme Rules PPV hype". Pro Wrestling Torch. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2011. 

Dış bağlantılar[edit | edit source]