İshak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Rebeka'nın doğurduğu Esav ve Yakub İshak'a verilirken

İshak (Arapça: إسحاق, İbranice: יצחק) üç İlâhi dinin de atası kabul edilen İbrahim'in iki oğlundan küçüğüdür. Diğer oğlu İsmail'dir. İshak, Allah'ın İbrahim'e vaat ettiği ve kısır olan eşi Sara'dan mucizevi bir şekilde doğan oğuldur. Yakup Peygamberin ve Esav'ın babasıdır. Yani İsrailoğulları, İshak peygamberin soyundan gelmektedir. Türkçedeki anlamı güler yüz olan bir isimdir.

İshak; uzun boylu, kara gözlü, buğday benizli, yüzü güzel, konuşması düzgün, saçı sakalı bembeyazdı. İshak'ın Betuel kızı Rebeka'dan Yakup ve Esav adında ikiz oğlu olmuştur.

İshak Kur'an-ı Kerimde de övülmüştür:

"Ey Muhammed! Güçlü ve anlayışlı olan kullarımız İbrahim, İshak ve Yakubu da an! Biz onları ahiret yurdunu düşünen samimi kimseler kıldık. Doğrusu onlar bizim yanımızda seçkin iyi kimselerdir." (Sad suresi, 38/45-47)

''O'na (İbrahim'e) İshak'ı, üstelik bir de Yakub'u ihsan ettik ve herbirini salih kimseler kıldık.'' (Enbiya suresi, 72)

İshak babasının ölümünden sonra Şam bölgesinde peygamber olarak vazifelendirilmiştir. Allah onu seçkin ve iyi bir insan eylemiştir.

Soyağaçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta İshak ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.