Eyyub

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Eyüp (peygamber) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Eyyub Peygamber şifalı suda, Peygamberler Kıssaları kitabından Fars minyatürü
Urfa'daki Eyyub Peygamber Camii'nde çile mağarası girişi

Eyyub ya da Eyüp (Arapça: أيوب, İbranice: אִיּוֹב), İbrahim oğlu İshak'ın soyundan gelen, hastalık ve sıkıntılara karşı sabır konusunda örnek gösterilen bir peygamberdir.

Mitolojide Eyüp[değiştir | kaynağı değiştir]

Eyüp efsanesinin Tevrattan bin yıl önce yazılmış olan 6 adet Sümer tabletinde hikayesi anlatılan bir mitolojik figürden esinlenilerek yazıldığı ifade edilmektedir. Tabletlerden ikisi İstanbul Arkeoloji müzesinde (NI.4587), diğer dördünün de ABD Philadelphia üni. Nippur koleksiyonu bölümünde bulunduğu kaydedilmiştir. [1]

Tevrat'ta Eyüp[değiştir | kaynağı değiştir]

Tevrat'ta da Eyyub adıyla müstakil bir kitap, Eyyub'un kıssasına tahsis edilmiştir.

"Ûs ülkesinde Eyüp adında bir adam yaşardı. Kusursuz, doğru bir adamdı. Doğudaki insanların en zengini oydu." (Eyüp 1)

Eyüp’ün sınanması ve sabrı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir gün şeytan Eyüp hakkında ALLAH ile tartışır:

“Eyüp Allah'tan boşuna mı korkuyor?” “Elleriyle yaptığı her şeyi bereketli kıldın. Sürüleri bütün ülkeye yayıldı. Ama elini uzatır da sahip olduğu her şeyi yok edersen, yüzüne karşı sövecektir.” …… Sonunda Eyüp sahip olduğu bütün zenginlikleri kaybeder. Ve şöyle der: “Bu dünyaya çıplak geldim, çıplak gideceğim. RAB verdi, RAB aldı, RAB'bin adına övgüler olsun!”

Başka bir gün RAB’ şeytanla konuşur: “Kulum Eyüp'e bakıp da düşündün mü?” “Çünkü dünyada onun gibisi yoktur. Kusursuz, doğru bir adamdır. Allah'tan korkar, kötülükten kaçınır. Senin kışkırtmaların sonucunda onu boş yere yıkıma uğrattım, ama o doğruluğunu hâlâ sürdürüyor.”

“Cana can!” der Şeytan, “İnsan canı için her şeyini verir. Elini uzat da, onun etine, kemiğine dokun, yüzüne karşı sövecektir.”

RAB, “Peki” der “Onu senin eline bırakıyorum. Yalnız canına dokunma.”

Böylece Eyüp'ün bedeninde tepeden tırnağa kadar kötü çıbanlar çıkar. (Eyüp: 1-2)

İslam’da Eyüp[değiştir | kaynağı değiştir]

Eyyub'dan Kur'an'da dört yerde bahsedilir ve sabır örneği olarak takdim edilir.

İslam kaynaklarına göre Harran bölgesinde yaşayan ve çok zengin olup, sayısız malı-mülkü, birçok oğlu, kızı bulunan Eyyub, kendi toplumuna peygamber olarak gönderilmiştir. Şanlıurfa'da orada çile çektiğine inanılan bir mağara ziyaret mekânı olarak bulunmaktadır.

Urfa'da, Şam'da, Umman'da, Yemen'de ve Irak'ta türbesi vardır.

Kur'an'da bahsi geçen âyetler[2][değiştir | kaynağı değiştir]

  • (Ey Muhammed!) Kulumuz Eyyub'u da an. Hani o, Rabbine, "Şeytan bana bir yorgunluk ve azap dokundurdu" diye seslenmişti. (38, 41)
  • Biz de ona, "Ayağını yere vur! İşte yıkanacak ve içecek soğuk bir su" dedik. (38, 42)
  • Biz ona tarafımızdan bir rahmet ve akıl sahiplerine bir öğüt olmak üzere ailesini ve onlarla birlikte bir o kadarını bahşettik. (38, 43)
  • Şöyle dedik: "Eline bir demet sap al ve onunla vur, yeminini bozma." Gerçekten biz Eyyûb'u sabreden bir kimse olarak bulduk. O ne güzel bir kuldu! O, Allah'a çok yönelen bir kimse idi. (38, 44)
  • Biz ona İshak'ı ve Yakub'u armağan ettik. Hepsini hidayete erdirdik. Daha önce Nûh'u da hidayete erdirmiştik. Zürriyetinden Dâvud'u, Süleyman'ı, Eyyub'u, Yûsuf'u, Mûsâ'yı ve Hârûn'u da. İyilik yapanları işte böyle mükafatlandırırız. (6, 84)
  • Eyyûb'u da hatırla. Hani o Rabbine, "Şüphesiz ki ben derde uğradım, sen ise merhametlilerin en merhametlisisin" diye niyaz etmişti. (21, 83)
  • Biz de onun duasını kabul edip kendisinde dert namına ne varsa gidermiştik. Tarafımızdan bir rahmet ve kullukta bulunanlar için de bir ibret olmak üzere ona ailesini ve onlarla beraber bir mislini daha vermiştik. (21, 84)

Dipnot[değiştir | kaynağı değiştir]

Sâd Suresi'nin 44. ayeti için Diyanet İşleri mealinde şu dipnot bulunmaktadır: "Tefsir kaynaklarında ifade edildiğine göre, Eyyûb peygamber bir olay üzerine karısına yüz sopa vuracağına yemin etmiş, kendisine has bir ruhsat olmak üzere de âyetteki çözüm kendisine öğretilmişti."


Urfa'daki Eyyub Peygamber Camii ve külliyesi panoramik resmi

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1] Arif tekin, Sümerlerden İslam’a Kutsal Kitaplar ve Dinler
  2. ^ "Kur'an-ı Kerim ve Türkçe Meali", Diyanet İşleri Başkanlığı

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]