İlyas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kısas-ı Enbiya'dan bir Fars minyatüründe Hızır ve İlyas Mekke'de namaz kılarken, 427 H./1036 M.

İlyas; adı İbranice "Benim tanrım Yahu/Jah"tır anlamına gelen[1][2] Elijah'tan (İbranice: אליהו‎) Arapçaya İlyas (Arapça:إلياس, Îlyâ, إيليا) olarak geçmiş bir peygamber. İlyas'ın MÖ 9. yüzyılda İsrail Krallığı'nın Kuzey bölgesinde yaşadığı tahmin edilmektedir.[3]

Krallar Kitabına göre O Baal'e karşı Yahova tapınmasını savunmuş ve Yahova Onun üzerinde ölüleri diriltme, gökten ateş getirme, ve dönen bir girdap ile canlı olarak cennete girme gibi pek çok mucize gerçekleştirmiştir.[4]

İlyas heykeli, Carmel Dağı, İsrail.

Malaki Kitabı İlyas'ın Yahova'nın "büyük ve dehşetli günü" öncesinde döneceği kehanetinde bulunur.[5] bu durum O'nu İbrani Tevrat'ını referans veren Mişna, Talmud, Yeni Ahit, Kur'an ve Bahai yazıtları gibi birçok kaynakta Mesih'in ve ahiret'in müjdecisi yapar.

Tanah'da İlyas[değiştir | kaynağı değiştir]

İlyas'ın Baal rahipleriyle savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlyas halka doğru ilerleyip, “Eğer RAB Tanrı’ysa, O’nu izleyin; yok eğer Baal Tanrı’ysa, onun ardınca gidin.” “RAB’bin peygamberi olarak sadece ben kaldım. Ama Baal’ın dört yüz elli peygamberi var.

İlyas, Baal’ın peygamberlerine, “Kalabalık olduğunuz için önce siz boğalardan birini seçip hazırlayın ve ilahınızı adıyla çağırın” “Bağırın, yüksek sesle bağırın! O tanrıymış. Belki dalgındır, ya da helâdadır, belki de yolculuk yapıyor! Yahut uyuyordur da uyandırmak gerekir!”

...........

İlyas, “Baal’ın peygamberlerini yakalayın, hiçbirini kaçırmayın” diye onlara buyruk verdi. Peygamberler yakalandı, İlyas onları Kişon Vadisi’ne götürüp orada öldürdü. (1. Krallar 19)

Kur'an'da İlyas[değiştir | kaynağı değiştir]

İsmi Kur'an'da geçen bir peygamberdir.

Kısas-ı Kuran'da şöyle anlatılır:

Muhakkak İlyas gönderilenlerdendi. O bir zaman kavmine şöyle demişti, "Sizler hiç takvâ sahibi olmayacak mısınız, yaradanların en güzelini bırakıp da Baal'e mi dua edeceksiniz, muhakkak Allah sizlerin ve sizden evvelki atalarınızın rabbidir." Kavmindekiler ise İlyas'ı yalanladı, muhakkak onlar (Cehennem'e) hazırdırlar. (O kavmin içinden) ancak Allah'ın ihlaslı kulları (kurtulmuştur). Sonradan gelenler içinde İlyas'ın hayırla yad edilmesini takdir ettik. Selam olsun İlyaslara.
(Saffat 37:123-130) Zekeriya'yı, Yahya'yı, İsa'yı ve İlyas'ı da. Onların hepsi salihlerdendir.

(Enam 85)

Güncel etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hızır ve İlyas'ın buluşması Türk dünyasında kutlanan bir gelenektir. Bazı eleştirmenler İlyas'ı İsa Mesih tiplemesinin prototipi olarak değerlendirir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ New Bible Dictionary. 1982 (second edition). Tyndale Press, Wheaton, IL, USA. ISBN 0-8423-4667-8, p. 319
  2. ^ Wells, John C. (1990). Longman pronunciation dictionary. Harlow, England: Longman. s. 239. ISBN 0-582-05383-8.  entry "Elijah"
  3. ^ "Kingdom of Samaria". Christianbookshelf.org. 24 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2014. 
  4. ^ 2 Kings 2:11
  5. ^ Malachi 4:5