İsmail

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

İsmail (Arapça: إسماعيل), İbrahimi dinlerce tanınmış bir kişiliktir. Özellikle İslam dininde yeri önemlidir.

İsmail'in doğumu ve soyu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kur'an'da adı geçen peygamberlerdendir. Babasının İbrahim, annesinin ise Hacer olduğu kaydedilmiştir.

İbrahim burada (Kenan) yaşadı. İbrahim 86 yaşındayken Hacer'den oğlu İsmail doğdu. Daha sonra İbrahim 100, Sara 90 yaşına ulaşmışken Sara'dan da İshak doğdu.(Yaratılış 17 : 17-27)

İbrahim'in İsmail'i kurban sunması ve Nemrut tarafından ateşe atılması

İsmail İbranice 'Ishmael (ishma:duymak,el:tanrı)' kökünden gelmektedir ve 'Allah duydu veya duyacak' anlamındadır. İbrahim peygamberin uzun süre çocuğu olmamış ve Allah'a defalarca çocuğu olması için yalvarmıştır. Sonunda Allah duasını kabul etmiş ve ona bir çocuk nasip etmiştir. Bunun üzerine de İbrahim çocuğun ismini 'Allah duamı kabul etti (ishmael)' anlamında ve günümüzde Arapça'da 'İsmail' olarak kalıplaşmış ismi koymuştur.

İslami ve Musevi kaynaklara göre, İbrahim'in büyük oğlu İsmail peygamberin soyu bugünkü Arap milleti, küçük oğlu İshak'ın soyu ise Yakup dolayısıyla İsrailoğulları olarak devam ettiğine inanılmaktadır. İbrahim tevrat’a göre Hacer ve İsmail'i bugünkü Ürdün sınırına (Paran) yollamıştır. İsmail ve soyu orada büyüdü; Ürdün, Arabistan ve güney Edom'u ele geçirdi. İsmailîler Arapların atalarıydı. İslami inanışa göre Onlar Bugünkü Mekke’nin bulunduğu yere gelirler ve Zemzem Kuyusunu bulurlar. Daha sonra da İbrahim gelerek Kabe’yi inşa eder. Ayrıca İbrahim’in İsmail’i kurban sunduğuna, sonra da tanrının İsmaili kurtarmak için gökten bir koç indirdiğine inanılır.

İsmail'in çocukları

 1. Nebaioth (Nabit)
 2. Kedar (Kaydar)
 3. Adbeel (İzil/İdbil)
 4. Mibsam (Mesma/Rama)
 5. Mishma(Mişa)
 6. Dumah (Duma)
 7. Massa (Mâs/Mâş)
 8. Hadad (Ezer/Ezür)
 9. Tema (Tamya)
 10. Jetur (Katura)
 11. Naphish (Kafes)
 12. Kedemah (Kaydman)
 13. Mahalath ya da Bashemath (Basma)

Soyağaçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]