Halkların Demokratik Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(HDP sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Halkların Demokratik Partisi
Kısaltma HDP[1]
Eş Başkanlar Selahattin Demirtaş
Figen Yüksekdağ
Slogan(ları) "Bu daha başlangıç"[2]
Kuruluş tarihi 15 Ekim 2012 (&0000000000000002.0000002 yıl, &0000000000000166.000000166 gün önce.)
Birleşme Barış ve Demokrasi Partisi
Devrimci Sosyalist İşçi Partisi
Ezilenlerin Sosyalist Partisi
Sosyalist Demokrasi Partisi
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi
Merkez Çankaya, Ankara
Üyelik  (2014) 11.942[3]
İdeoloji Radikal demokrasi[4][5][6]
Feminizm[7][8]
Eko-sosyalizm[9][10]
Çoğulculuk[11][12]
Siyasi pozisyon Sol
Ulusal üyelik Halkların Demokratik Kongresi
Resmî renkleri                 
TBMM
29 / 535
Büyükşehir Belediye Başkanlığı
0 / 30
Belediye Başkanlığı
0 / 1.351
Belediye Meclisleri
9 / 20.458
İl Genel Meclisleri
1 / 1.251
hdp.org.tr

Halkların Demokratik Partisi (kısaca HDP), Halkların Demokratik Kongresi'nin (HDK) partileşmiş oluşumudur. 15 Ekim 2012 tarihinde kurulmuştur.[13]

Siyasi görüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Halkların Demokratik Partisi, kendisini parti tüzüğünde şu şekilde tanımlamıştır: Parti, tüm ezilenlerin ve sömürülenlerin; dışlanan ve yok sayılan bütün halkların ve inanç topluluklarının, kadınların, işçilerin, emekçilerin, köylülerin, gençlerin, işsizlerin, emeklilerin, engellilerin, LGBT bireylerin, göçmenlerin, yaşam alanları tahrip edilenlerin; aydın, yazar, sanatçı ve bilim insanları ile bütün bu kesimlerle birlikte mücadele yürüten güçlerin her türden baskı, sömürü ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve insan onuruna yaraşır bir yaşam kurmak üzere bir araya geldiği, demokratik halk iktidarını hedefleyen bir siyasi partidir.

Emek Partisi'nin Ayrılığı[değiştir | kaynağı değiştir]

HDP, çeşitli ezilen grupların birleştirdiği bir yapı olarak kendini ifade ederken, yaptıkları son kongrede tüzük değişikliğine giderek bu birleşimi “Belirli bir ideolojik yaklaşıma sahip bir kitle partisi olarak kendisini yeniden örgütleme" şekline dönüştürdüğünü açıklamıştır. Bu açıklamadan sonra HDK ve HDP'nin kurucu bileşenlerinden biri olan Emek Partisi, bir açıklama yaparak bağlayıcı tüzük hükümlerinin HDP ruhu ile bağdaşmadığını söylemiş ve HDP'den ayrıldığını açıklamıştır. Buna karşın gerek ortak çalışmalarda gerek HDK bünyesinde siyasal mücadelesini sürdüreceğini açıklamıştır.[14] Aynı zamanda Emek Partisi 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nde Selahattin Demirtaş'ı destekleyeceğini açıklamıştı.[15]

Eş Başkanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

# Adı Görev Başlangıcı Görev Bitişi
1 Fatma Gök - Yavuz Önen 15 Ekim 2012 27 Ekim 2013
2 Sebahat Tuncel - Ertuğrul Kürkçü 27 Ekim 2013 22 Haziran 2014
3 Selahattin Demirtaş - Figen Yüksekdağ 22 Haziran 2014 Görevde

Halkların Demokratik Partisi ve seçimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel seçimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalli İdareler Genel Seçimleri
Seçim Lider(ler) Oy Oran Büyükşehir Belediye İl Genel Meclisi Belediye Meclisi
Türkiye Yerel Seçimler, 2014
Hdp2014yerelsecim.png
Selahattin Demirtaş & Figen Yüksekdağ.jpg
S.Demirtaş & F.Yüksekdağ
920.368
1,97 %
0 / 30
0 / 1.351
1 / 1.251
9 / 20.498

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ http://www.hdp.org.tr/parti/parti-tuzugu/10
 2. ^ http://www.hdp.org.tr/parti/parti-tuzugu/10
 3. ^ http://www.yargitaycb.gov.tr/Partiler/hdp.html
 4. ^ "HDP Parti Programı". Halkların Demokratik Partisi. http://www.hdp.org.tr/parti/parti-programi/8. Erişim tarihi: 1 Mart 2015. ""Partimiz, tüm demokratik muhalefet güçlerinin mücadele alanlarını, ortak mücadele alanı olarak görür ve buradan güç alır. Ezilenlerin ve sömürülenlerin; işçilerin, emekçilerin, yoksulların, farklı ulus, dil, kültür ve inançlardan tüm halkların, göçmenlerin, mültecilerin, kadınların, köylülerin, gençlerin, emeklilerin, engellilerin, LGBT bireylerin, küçük esnafın, dışlanan ve yok sayılan bütün halkların ve inanç topluluklarının, yaşam alanları tahrip edilenlerin buluştuğu ortak mücadele partisidir."" 
 5. ^ "Kürt Siyasetinden HDP'ye Radikal Demokrasinin İzlerini Sürmek". Birikim Dergisi. http://www.birikimdergisi.com/guncel/kurt-siyasetinden-hdpye-radikal-demokrasinin-izlerini-surmek. Erişim tarihi: 1 Mart 2015. ""HDP'nin farklı toplumsal grupları içinde barındıran ve çoğulculuk üzerine inşa edilecek olan demokratik devrimi Mouffe ve Laclau'nun eşitlikçi ve çoğulcu yapısı ile direkt olarak örtüşmektedir. Çünkü Laclau ve Mouffe'a göre “demokratik devrim diye adlandırılan bu yeni proje aslında toplumsal çatışmaların en derinden ve üretken bir biçimde yaşandığı bir antagonizmalar çokluğundan ibarettir... Radikal demokrasinin sınıf kimliğinin ayrıcalığı yerine toplumsal kimliklerin eşdeğerliliklerini vurgu yapan yaklaşımını HDP programın neredeyse tamamında görmek mümkündür. Programda toplumsal kimliklerin eşdeğerliliklerine yapılan vurgularda HDP, parti programındaki bu vurguları siyasal pratiğe de taşımaktadır."" 
 6. ^ "Mustafa Karasu, HDP'nin çizgisini açıkladı". Radikal. http://www.radikal.com.tr/politika/mustafa_karasu_hdpnin_cizgisini_acikladi-1190494. ""KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu, HDP'nin 'radikal demokratik parti' olacağını, yeni oluşumu BDP'nin isim değiştirmiş hali olarak görenlerin yanılacağını söyledi."" 
 7. ^ "HDP Parti Programı". Halkların Demokratik Partisi. http://www.hdp.org.tr/parti/parti-programi/8. Erişim tarihi: 1 Mart 2015. ""Erkek egemen sistemin (patriyarkanın), toplumun her alanında kök salmış sistematik bir egemenlik biçimi olduğunu kabul eden Partimiz, erkek egemenliğin, diğer tüm egemenlik ve sömürü biçimlerinin (sınıfsal, ulusal, inançsal) karşısında özgül bir ezme ve sömürü biçimi olduğundan hareketle, kadınların toplumsal açıdan maruz kaldığı her türlü ezilme ve sömürülme ilişkisinde kadınlardan yana tutum alır. Kadınların özgürleşme (kurtuluş) mücadelesini destekler, bunun kazanılması için mücadele eder. Partimiz, başta kendi içindeki cinsiyetçilikle mücadele olmak üzere, tüm cinsiyetçi ilişkilere ve dile karşı mücadeleyi görev bilir."" 
 8. ^ "HDK-HDP Kadın Meclisi: IŞİD’e, Savaşa, Kadın Cinayetlerine, Sömürüye Karşı Birleşelim". Halkların Demokratik Partisi. http://www.hdp.org.tr/haberler/basin-aciklamalari/hdk-hdp-kadin-meclisi-iside-savasa-kadin-cinayetlerine-somuruye-karsi-birleselim/5401. Erişim tarihi: 1 Mart 2015. ""EKadınlar olarak binlerce yıldır yaşadığımız eşitsizlikler kapitalist ataerkil sistemle daha da artmıştır. Kadınların cinsiyetçi toplumsal işbölümü ile esas olarak ev içinde yemek, temizlik, çocuk-yaşlı ve hasta bakımı gibi “yeniden üretim” zemininde harcadığı emeğin yanısıra, tarımda ve pek çok aile işyerindeki emeği de “aile işçiliği” olarak ücretlendirilmemiş emek statüsündedir. Kadınların ücretli emek alanındaki konumu da, ücretsiz kadın emeğinin koşullamasıyla ikincilleştirilmiştir."" 
 9. ^ "HDP Parti Programı". Halkların Demokratik Partisi. http://www.hdp.org.tr/parti/parti-programi/8. Erişim tarihi: 1 Mart 2015. ""Kapitalizmin doğayı, doğal varlıkları ve yaşamı metalaştırarak sömürmesine, yaşam alanlarını yok etmesine karşı, doğanın, insanın, hayvanların ve tüm canlıların yaşam haklarının güvence altına alınması için mücadele eden Partimiz, kentlerin doğasızlaştırılmasına; kenti yağmalayan kentsel dönüşüm projelerine; tarihi, kültürel varlıkların ve kamusal alanların gasp edilmesine; sermayenin tüm yıkıcı kır ve kent politikaları ile çevresel hizmetlerin özelleştirilmesine ve piyasalaştırılmasına karşı mücadeleyi sürdürür."" 
 10. ^ "HDP MYK: Ekoloji ve demokrasi mücadelesi birbirinden koparılamaz". Halkların Demokratik Partisi. http://www.hdp.org.tr/haberler/basin-aciklamalari/hdp-myk-ekoloji-ve-demokrasi-mucadelesi-birbirinden-koparilamaz/3430. Erişim tarihi: 1 Mart 2015. ""Bizler yaşam ve tarım alanlarını savunmaya devam edeceğiz. Suyun ticarileştirilmesi karşısında suyun doğanın hakkı olduğunu söylemeye; sermayenin doğaya saldırılarına karşı canlı yaşamını ve çevre hakkını savunanların yanında mücadele etmeye kararlıyız. Ekoloji mücadelesi tüm canlılar için verilen bir mücadeledir, demokrasi mücadelesinden koparılamaz. Kapitalizmin sürdürülemez kalkınma ve kar hırsı uğruna, doğanın ve demokrasinin yok edilmesine göz yumulamaz."" 
 11. ^ "HDP Parti Programı". Halkların Demokratik Partisi. http://www.hdp.org.tr/parti/parti-programi/8. Erişim tarihi: 1 Mart 2015. ""Partimiz, tüm kimlik ve kültür sorunlarının köklü çözümünün demokratik, çoğulcu, özgürlükçü ve eşitlikçi bir anayasayla mümkün olacağına inanır. Farklı kimliklerin, dillerin, inançların ve kültürlerin hak eşitliğinin anayasal güvence altına alınması ve bu anlayış üzerinde şekillenen bir anayasal yurttaşlık tanımının yapılması; anadilinde eğitimin ve anadil hakkının kamusal alan da dahil her alanda uygulanması; yerinden ve yerelden yönetime dayalı bir demokratik özerklik işleyişin gerçekleştirilmesi için mücadele eder. "" 
 12. ^ "Demirtaş: Çoğulculuk, Bölünmemenin Teminatıdır". www.sondakika.com. http://www.sondakika.com/haber/haber-demirtas-cogulculuk-bolunmemenin-teminatidir-6306220/. Erişim tarihi: 1 Mart 2015. """Kürt, Arap, Çerkez, Gürcü, Roman, Ermeni, Alevi, Süryani, Yezidi ve Müslümanıyla bizler birbirimize karşı önyargıları kırarak, ezilenlerin birliğini, dayanışmasını geliştirerek devletin her kesime hizmet etmesini başarabiliriz. Başbakan 'tek millet' diyor. Türkiye'deki en büyük tehlike, bölücülük, tekçiliktir. Çoğulculuk, bölücülük değildir. Bölünmemenin teminatıdır. Kendi içinde çok dilli, kültürlü ama eşit, adilce yaşam. Bölünmemenin, ayrılmamanın teminatı budur. Önce biz birbirimizi kabul edeceğiz. Devletin bize tanıttığı Kürt yerine Kürt'ü, Türk yerine de Türk'ü tanıyacağız. Aleviyi tanıyacağız. Dokunacağız, temas edeceğiz. İnsani ilişkileri halk olarak geliştireceğiz. Birbirimizden uzak durmayacağız. Biz uzak durdukça emeğimizi sömürmeleri çok daha kolay oluyor. Doğamızı tahrip etmeleri çok daha kolay oluyor."" 
 13. ^ http://www.hdp.org.tr/parti/parti-tuzugu/10
 14. ^ http://emep.org/emek-baris-demokrasi-blogundan-hdk-hdp-orgutlenmesine/
 15. ^ http://emep.org/halki-temsil-edecek-cumhurbaskani-adayimiz-selahattin-demirtas/