Sosyalist Demokrasi Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Sosyalist Demokrasi Partisi
Kısaltma SDP
Genel başkan Rıdvan Turan
Kurucu Akın Birdal
Slogan(ları) Partimiz SDP,Cephemiz emek, barış, demokrasi!
Yaşasın İşçilerin Birliği, Halkların Kardeşliği
Kuruluş tarihi 28 Ağustos 2002
Öncülü Kurtuluş Hareketi
Merkez Meşrutiyet Caddesi Hatay Sokak No:16/4 Sabancı İş Merkezi Kızılay/ANKARA.
Gazete(leri) Gelecek Gazetesi
Üyelik Uygun
İdeoloji Sosyalist Demokrasi
Marksizm-Leninizm
Enternasyonalizm
Siyasi pozisyon Aşırı Sol
Ulusal üyelik Halkların Demokratik Kongresi
Uluslararası üyelik Uygun
Resmî renkleri Kızıl
http://www.sdp.org.tr

Sosyalist Demokrasi Partisi (kısaca SDP) 2002 yılında çoğunluğunu ÖDP'den ayrılanların kurduğu bir partidir.

Parti, ilk kurulduğu dönemde Kurtuluşçular, Odakçılar, Hareketçiler ve Troçkistler'den ve diğer bağımsızlardan oluşmuştur. Daha sonra Odakçılar ve Hareketçilerin büyük çoğunluğu partiden ayrılmıştır. İşçi sınıfının ortak ve kitlesel mücadelesini savunur. Parti, Türkiye'nin ve bölgenin en önemli sorununun Kürt meselesi olduğunu ifade etmektedir. Sosyalist Demokrasi Partisi’nin amacı, insanın insan tarafından sömürülmesine ve ezilmesine, cinsler ve uluslar arasındaki eşitsizliğe, doğal çevrenin yağmalanmasına son verecek, insanın ve insanlığın ortak kültürünün gelişiminin önündeki tüm engelleri ortadan kaldıracak olan, bayrağında “herkesten yeteneğine göre, herkese ihtiyacı kadar” şiarlarının dalgalandığı sosyalizmdir. Sosyalizme bir dizi mücadele evresinden geçilerek, bütünsel ve kesintisiz bir devrimci süreç sonucunda; kapitalist toplumun devrimci tarzda aşılmasıyla, işçi sınıfının ve emekçilerin kendi iktidarı olarak sosyalist demokrasinin ilan edilmesiyle ve son çözümlemede bölgesel ve enternasyonal çapta ulaşabilir. Sosyalist Demokrasi Partisi, tarihsel referansını Marksizm’den alan, örgütsel işleyiş ilkeleri sosyalist demokrasi-çoğulculuk olan, devrimci, enternasyonalist bir kitle partisidir. Parti, kendisini sol liberalizmden ve sol milliyetçilikten ayıran bütün sosyalistlerin birliğini savunur.

Partinin ilk başkanı Akın Birdal'dır. Akın Birdal'dan sonra başkanlığa Filiz Koçali seçilmiştir. Yapılan son kongrede ise genel başkan olarak Rıdvan Turan seçilmiştir.

Partinin yayın organı Sosyalist Demokrasi gazetesidir. İkinci Kongre'sinden sonrası partide yer alan gruplar, Kurtuluş Hareketi, Bedreddini Hareket ve bağımsızlardır. Ayrıca ÖDP'nin kuruluşunda ve gelişiminde aktif olan birçok isim çeşitli dönemlerde öz eleştirilerini yaparak SDP'ye geçmişlerdir.

SDP'li gençler üniversiter alanda Kurtuluş Yolunda Dev-Genç ve lise alanında Dev-Lis ismi ile örgütlenmektedirler.

Haftada bir Gelecek gazetelerini yayımlamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]