Yenihayat, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yenihayat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 124
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0364
Posta kodu 19000

Yenihayat, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk ismi Abdalbodu Köyü olan Çorum'un merkezine bağlı Yenihayat Köyü soyadı kanundan sonra isim değişikliği yapılarak şimdiki ismine kavuşmuştur. İlk yerleşenler Kars Yöresinden gelip yerleşmişlerdir,diğer bir kısmı ise kuraklık olduğundan dolayı Aydın Yöresinden gelmişlerdir. Köyün önceki ismi olan Abdalbodu köyde bulunan bir dervişin adıyla anılmaktaydı. Bu Abdalbodu ismindeki derviş Horasan Erenleri'ndendir. Tahminen köyün kuruluş yılı 1820'li yıllardır.köyü oluşturan sülaleler değişik yerleşkelerden gelmektedirler.Abdallar;Ankara Çubuk civarından,Höseyinler;Aydın civarından gelmektedirler.köyde Cumhuriyet Tarihi'nin ilk eğitmenleri yaşamıştır.Bunlar Kazım Özcan,Süleyman Alkaç dır ve köyde eğitmenlik yapmışlardır.köyde Horasan Erenleri'nden gelen Cemal Karkınoğlu mezarı bulunmaktadır.1957 de yapılan köy okulumuz şu anda kapalıdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bigiler: Tipik Anadolu köyüdür.Düğünler ve bayramlarda birbirleri ile yakın ilişki içerisindedirler. Yemekler arasında Madımak yer alır. Dügünlerde yapılan Keşkeh yemeğide çok meşhurdur.Ayrıca iki sacın arasın yapılan çöreği söylemeden geçmek olmaz.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum merkezine 37 km uzaklıktadır.Ayrıca dsi barajı bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 59
2000 124
1997 154

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Karadeniz iklimi görülmesine rağmen genelde kurak bölge bitkileri yetişmektedir.örneğin buğday buradaki önemli geçim kaynaklarından biridir. Çorum ili 2007 yılı hasat döneminde buğdayda % 40'lık bir artış yapmıştır. Türkiye'de 1. olunmuştur. Bunda köy yerleşmelerinin payı çok büyüktür.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi VARDIR.. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]