Seyfe, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Seyfe köyü
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 127
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0364
İl plaka kodu 19
Posta kodu 19000

Seyfe, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Şehir merkezine uzaklı yaklaşık 27 km dir

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında yazılı bir kaynak yoktur. Fakat eldeki verilere göre her kuruluşun bir söylencesi vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bigiler:
Tipik Anadolu köyüdür. Düğünler ve bayramlarda birbirleri ile yakın ilişki içerisindedirler. Yemekler arasında Madımak ve Kaz köftesi yer alır. Düğünlerde yapılan Keşkek yemeğide çok meşhurdur. Ayrıca iki sacın arasın yapılan çörek ve ıspanaklı çöreği de söylemeden geçmek olmaz.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum merkezine 28 km uzaklıktadır. köy eski Ankara yolu üzerindedir.Köylerin merkezidir. Doğusunda Hamdiköy, batısında Yenihayat(Abdalbodu) ve Kuzeyinde Karabayır, güneyinde de Sapaköy vardır.köy son yillarda hizla gelişmektedir.Köyde Cami,Cem Evi ve Kültür evi vardir. Ilkokul ögrenci azligindan kapanmıştır.Köydeki ögrenciler taşımalı eğitimden yararlanmaktadirlar.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Orta Karadeniz ve Ic Anadolu ikliminin hüküm sürdügü bir bölgededir. Bu yüzden iklim de çok değişkendir. Genellikle kışları soğuk ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 127
1997 114

Yazın artan nüfus kışın azlır.Köyde kışın yaşlılar kalır bulardan bazilari: RIZA GÜDEN CEMAL AK, AHMET AK , ERCAN AKGÜL ,ALİ GÖRÜCÜ, ŞEHRİBAN BİÇER, YAŞAR BİÇER ,EFTAL ÖZKÜŞÇU ,DEVRİM BAYRAK ,MEHMET ŞAHİN . Genç nüfus kışın köyde kalmaz. havaların ısınmasıyla köy'ümüzün nüfusu 150 & 200 kişiye ulaşır ..

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde buğday, arpa, nohut, mercimek gibi ürünlerin yanında şekerpancarı üretilir. Köye, yurt dışında çalışanların da büyük ekonomik katkılari olmaktadır. Ayrica yaz aylarında nüfus aniden artar. Emekliler ve izine gelenler, bir zamanlar beş yüz kişinin yaşadığı köye canlılık getirir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün içme suyu şebekesi, elektriği ve telefonu vardır. Köyü Çorum iline bağlayan yol asfalttır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

|}