Serban, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Serban
—  Köy  —
Çorum
Çorum
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Çorum
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 294
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 364
İl plaka kodu 19
Posta kodu 19000
İnternet sitesi: Yerelnet

Serban Köyü, Çorum ilinin Merkez köydür.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını burada bulunan Savran Baba türbesinden almıştır. Savran baba'nın hangi tarihte yaşadığı bilinmemektedir. Köyde okul ve Sağlık Ocağı ve çamisi bulunmaktadır.Okulda eğitim verilmemektedir, komşu köye gidilmektedir. Sağlık oacağında ebe bulunmadığından kullanılmamaktadır. Serban köyü halkı birbirlerine, gelenek ve annelerine bağlı ve çevre köylerine göre eski kültürünü devam ettiren ender köylerimizden kalmıştır. Sevgi ve saygı ön plandadır. Yardımlaşmayı sever ve çok misafirperverdirler. Köy halkı tarım ve hayvancılık ile uğraşmaktadır. şimdilerde nüfusun çoğu kentleşsede emekli olan insanlarının bir kısmı köye tekrar dönmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum il merkezine 24 km uzaklıktadır.5 km köy yoludur.Köy Çorum ile Ankara karayolu üzerindedir. Köyün arazisinin geneli engebelidir, toprak zenginlikleri fazla yoktur, genel olarak toprak yapısı "çorak" denilen verimsiz beyaz topraktır ama azda olsa verimli kırmızı topraklarıda vardır. Rakımı 900mt civarındadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

karasal iklim yazları sıcak ve kurak kışları soguk ve kar yagışlıdır

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 463
2000 294
1997 297

Kalın metin== Ekonomi == Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy insanın önemli bir bölümü ÇİFTCİLİK İLE uğraşmaktadır

KÖY MUHTARI'HAYDAR GEBEŞ tır koyde çalışmalar hızla devam etmektedır SIRIKLI KOYUNDEN SATIN ALINAN SU HAYDAR GEBES VE İL OZEL IDARESİ DESTEGI İLE 26.10.2010 TARİHİNDE UÇ SU KAYNAGI İLE BİRLEŞTİRİLEREK SERBAN KOYU HIZMETINE GIRMİŞTIR AYRICA GOLET POREJESI ONAYLANMISTIR 01.02.2012 IHALE BEKLEMEKTEDIR.SU DEPOSU YENILEMESI DEVAM ETMEKTE OLUP GENISLETME YAPILMAKLTADIR KOY YOLU ASFALTI YAPILMASI İÇİN HAYDAR GEBEŞ ÇALIŞMALARINI SÜRDURMEKTE........17.08 2013 İTİBARİ İLE KOYUN YOLU ASFALTLANMIŞTIR.AYRICA KOYUN ELEKTIRIK SISTEMI YENILENMIŞTIR MAHALLE ARALARINA AYDINLATMA AYRICA KARAAGAÇ BABA TURBESI ETRAFINA DA AYDINLATMA YAPTIRILMIŞTIR.

xx