Ahmediye, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ahmediye
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 106
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0364
Posta kodu 19000

Ahmediye, Çorum ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı Ahıska`daki Ahmediye Külliyesinden gelmektedir. Diğer adı "Kaymakçı" isminin eskiden beri köyde çok yapılan meşhur manda kaymağından geldiği söylenmektedir.Köyün tarihinin çok eski olmadığı bilinmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde düğünlerde büyükbaş hayvan kesilerek misafirlere "Çorum beşlisi" olarak bilinen et yahnisi,su böreği,düğün çorbası,pilav ve Çorum baklavası ikram edilir.Kız tarafında ise kız evinde kına gecesi yapılır.Bayramlarda Bayram Namazından sonra toplu bayramlaşma yapılır.

Köyde yetişen madımak bitkisi meşhurdur.Bu bitki toplanılarak madımak yemeği yapılır ayrıca köyün kendine has içimi lezzetli bir suyu vardır.Köyde cenaze olduğu zaman aileye yardım olsun diye yemekler yapılır ve misafirlere ikram edilir.

Coğrafya ve ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum merkezine 12 km uzaklıktadır.Köyün kuzeydoğusu meşe ormanları ile kaplıdır.Coğrafi yapısı genelde meşe ormanları ile karışık,mera ve engebeli tarım arazilerinden oluşmaktadır.Köye ait meşe ormanlarından yıllık düzenli olarak orman kesimi yapılarak yakacak odun temin edilir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Karadenizle İç Anadolu geçiş iklimi görülmesine rağmen yükseltisinin fazla oluşu ve coğrafi konumu gereği Çorum-Samsun arasındaki en yüksek nokta olmasından dolayı kışları çok soğuk ve kar yağışlı geçer,kışın zaman zaman Ankara-Samsun karayolu Kaymakçı mevkiinde aşırı kar yağışı ve buzlanma nedeniyle trafiğe kapanır.Yazları ise yükseltisinin etkisinden dolayı serin geçer.Köyde su imkânları kısıtlı olmasına rağmen su sıkıntısı yoktur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 106
1997 125

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün soğuk karasal iklimi,engebeli arazisi ve su yetersizliği sulu tarıma imkân vermemektedir.Bu yüzden genelde tahıla dayalı buğday,arpa,fiğ tarımı yapılır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]