Evciyenikışla, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Evciyenikışla
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 48
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0364
Posta kodu 19000

Evciyenikışla, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

TARİHİ: Malatya’nın Hekimhan İlçesine bağlı Mezirme Köyü’nde yaşayan Büyük Başağa’nın torunu Musa Halife’nin 1880’de Çorum’un Çağşak Köyünü terk ederek Evciyeni Kışla köyüne gelmesi ile Evciyenikışla köyünü kurmuşlardır. Köyün kurucusu olarak Musa Halife bilinmektedir. Ancak Osman Kocaoğlu, köyün karşısında, ormanın içinde yer alan -eski köy diye bilinen- Aydından gelerek yerleşmiştir. Osman Kocaoğlu daha sonra şimdiki köyün yerine göç etmiştir. Onu takiben Kadir'in oğlu Mustafa Dayı köye gelmiştir. Onlardan sonra Safu oğullarından Safu Kahya Evciortakışla köyünden, köye gelmiştir. Ardından Musa Halife Çağşak Köyünden Evciyenikışla köyüne yerleşmiştir. Musa Halife 63 yıl yaşamış ve yeni köy mezarlığında yatmaktadır. Ölüm tarihi hicri 1319 (1903)’tür Musa Halifeden sonra Türkmenler ve Demirciler köye yerleşmişlerdir. Evciyenikışla Köyü 1890 yılında büyük bir kıtlık geçirmiş, köylülerin önemli bir kısmı Çorum ve Ankara’ya taşınmıştır. Şu anda Evciyenikışla Köyü 45 hanedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Türkmen gelenelkeri hakimdir.Köyde okuma yazma oranı çok yüksektir.köyde 3 tane milletvekili,prof dr,doktor,savcı,mal müdürü,brokrat, öğretmen,subay, avukat,pilot.astsubay gibi birçok mesleğe mensup insan yetişmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum merkezine 43 km uzaklıktadır.köyün doğusunda orman batısında tarlalar ve küçük ormanlar vardır.Köyün içinden geçen Yılgınözü çayı köyün hayat damarıdır.Çorum'un içme suyunun büyük bir kısmını karşılamaktadır.Köy çevresinde bir sulama amaçlı gölet birde baraj vardır.Gölet ve çevresinde çok güzel mesire yerleri vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Karasal iklimin Özellikleri de görülür.Yazlar sızcak ve kurak kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 48
1997 43

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Geçmiş yıllarda hayvancılıka yapılırken genç nüfusun olmaması sebebiyle hayvancılık bırakılmıştır.Köydeki insanlar genellikle emeklidir.Kış mevsiminde köyde çok az kişi kalmaktadır. Evciyenikışla Köyü Çorum’un en sulak ve verimli köyleri arasında yer alır. Bahçecilik ve Hayvancılık yapılmaktadır. Özellikle elma, armut, ceviz, üzüm ve kiraz yetiştirilmektedir. Arazilerin bir kısmında nohut, fasulye buğday ekilmekte ve sebzecilik yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı sağlık evi yoktur . Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köye kanalizasyon yapılmıştır.İçme suyunu çoğaltmak için çalışmalar bitmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]