Karabürçek, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karabürçek
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 517
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0364
Posta kodu 19000

Karabürçek, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

şu anki köyün güney dogusunda karaperçem isminde bir toplulugun yaşadıgı söylenmektedir.bu topluluktan kalma köyün merkezinde kalıntılar vardır. Bu kalıntılardan birisi köyün Türkiyede de tanınmasını saglayan camisidir.cami nin yansıra mazası. Yeraltından çıkarılan bazı elleyontulmuş heykeller. kısacası tarihi bir doku var bu köyde.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorumun bilinen en eski Türk köylerindendir.Türk örf ve adetlerine sıkı sıkıya baglıdırlar. Dügünlerini gelenek göreneklerine göre yaparlar.. Yemeklerinden çökelikli kaypagı ve tandır çöreği ile meşhurdur. . Coğrafi yapısı tarıma ve hayvancılığa elverişli olması sebebiyle göç olayı oldukça azdır. Ama Çorum'a çeşitli resmi dairelerde çalışmak ve okumak için göç olmaktadır. Bu miktar az da olsa yine de köyün nüfusunda fazla artışın olmamasına sebep olmaktadır. Özellikle son yıllarda süt birliklerinin kurulmasıyla birlikte hayvancılığa yönelme başlamıştır. Köyün Çorum'a uzaklığı fazla olmadığı (10Km) için halkının bir kısmı çeşitli sanayi bölgelerinde çalışmaktadır. Şehrin çöpü bu bölgede ayrıca bir gecim kaynagı olmuştur. 50 kişi de buradan ekmegini kazanmaktadır.

Ormanı gelişmiş bir köydür.Eski camisi ile bilinir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum a 10 km uzaklıktadır.ovası yesili ve dagıyla tam bir tabiat harikasıdır.köyün çamlık alanı yetkililerce degerlendirildigi zaman tam bir mesire alanı olmaya mükemmel birkonumdadır.şehir ayakların altıda.hepsi şehre uzaklıgı 15 km dir.kısacası gelip görmek lazım.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Arazi düzdür genelde şekerpancarı buğday yağçiçeği soğan ve son yıllarda patates ekimide ekilmektedir.örnek bir köydür. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Karadeniz ikliminin yanı sıra Çorumun tipik karasal iklimi de görülmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanallizasyonu vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]