Yakuparpa, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yakuparpa
—  Köy  —
Çorum
Çorum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 221
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0364
İl plaka kodu
Posta kodu 19000
İnternet sitesi: [2]

Yakuparpa, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakuparpa Köyü üç parça mahalleden oluşmaktadır. Bunlardan ilki olan Yakuparpa Amasya-Hamamözü'nden gelmiştir. Köyde farklı yerden gelmiş üç aile vardır. Köy ismini kurucusundan dolayı Yakup olarak almıştır. Yakuparpa köyünün Bademli Mahallesi ise Laçin Gözübüyükler Köyünden gelmiştir. Eski Bizans döneminden kalan eserlere rastlanması köyün çok eski bir yerleşim merkezi olduğunu göstermektedir. Kurucusu Satılmış'tan dolayı köye çevre köyler tarafından Satolar da denilmiştir. Köy 1904 yılında sadece bir aileden kurulmuştur. Yakuparpa Köyünün Kuşveren Mahallesi ise bu çevrede kurulmuş en eski yerleşim merkezi olmuştur. 2007 itibarı ile bakıldığında bu üç parça köyde de nüfus oranının azaldığı yeni yetişen neslin köye yerleşmediği görülmüştür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri keşkek ve et yahni yemeğidir. Her düğünde mutlaka keşkek yemeği vardır. Aynı zamanda Bademli Mahallesi'nde yufka ekmeğinden yapılıp üzerine bol yağ ve sarımsaklı yoğurt dökülen Sirom yemeği de meşhurdur. Düğünlerde eski gelenek ve göreneklerden fazla uygulanan bir özellik kalmamıştır. Bademli Mahallesi'nde bir ara davul çalıyor diye köyden cenaze çıktığına inanılmış bu nedenle köye yaklaşık on yıl davul girmemiştir. Bu inanışın sebebi, rivayete göre bir gün köye at üstünde ak sakallı bir dede gelmiş ve köyde davul çalındığı takdirde köyden bir cenaze çıkacağını söylemesidir. Nitekim öyle de olmuştur. Köyde yaşayan köylülerden biri oğlunu evlendirdikten hemen sonra köyde başka bir köylü ölmüştür. Bu inanış 1993'te sona ermiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum merkezine 17 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Her ne kadar Karadeniz iklimi görülse de köyde kışlar çok çetin geçmektedir. Köyün rakım olarak yüksekte bulunması kış mevsiminde hayat şartlarını zorlaştırmaktadır. Özellikle kışın çok kar yağmasından dolayı Çorum ile irtibat kesilmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 134
2000 221
1997 211

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım sadece köylünün kendi ihtiyacını karşılamaktadır. Köyün asıl geçim kaynağı hayvancılıktır. Eskiden küçükbaş hayvancılık yapılmasına rağmen 2007 itibarı ile sadece büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır fakat hizmet vermiyor. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol [[asfalttır . Köyde Türkiye'de elektrik dağıtımı|elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]