Ertuğrul, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ertuğrul
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 917 m (3.008 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 84
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0364
Posta kodu 19000
Resmî site
YerelNet -

Ertuğrul, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, kuzeybatı Kafkasya'nın Adigey Bölgesi'nden, 1864 yılı Rus Savaşları'nın yenilgiyle sonuçlanması üzerine yaşanan, dünyanın en büyük göçlerinden birine maruz kalınması ve Anadolu'ya göç edilmesi sonucunda; alan olarak dönemin Osmanlı idaresince şu an bulunduğu bölgeye iskan edilmiştir. Resmi ismi Ertuğrul köyü olsa da, çevre köyler ve halk arasında Çerkes Abdalbudu olarak bilinir. Göç sonrası, uzun yıllar boyunca, köy halkı sürekli Anavatan'a dönüş umudu içinde bir bekleyiş sergilemişse de, zamanla bu umut körelmiş ve daha sonra bu topraklar benimsenmiş ve çevreye uyum sağlayarak yaşamlarını yaklaşık 140 senedir bu alanda devam ettirmişlerdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum merkezine 38 km uzaklıktadır. Yakınında Yenihayat Barajı, Evcinyenikışla Göleti, 4000 dönüm orman arazisine sahiptir. Çevresinde Yenihayat, Evcikuzkışla, Seyfe, Sapaköy, Gökdere, Deniz ve Evciortakışla köyleriyle komşudur. Köyün 3 mahallesi yerel adı ile Psi'ri'i, Hatxi ve Kocapshe'dir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kuruluşu başlangıçta 150 hane iken günümüzde kış döneminde 33 hane, yazları 60 haneyi bulan bir nüfusa sahiptir. Köy kütüğünde 2700 nüfus; 1000 ölü, 1700 sağ görülmekte, genelde meslek olarak öğretmen, hukukçu, ticaretle uğraşan şirket sahipleri, yüksek dereceli memurlar, genel müdürler ve müşavirler, bakanlık müfettişleri ve muhendisler bulunmaktadır. Nüfusta, kâğıt üzerinde nüfusu köyde gözüken ama Türkiye'nin her yerinde (Ankara, Kırıkkale, İstanbul, Antalya, İzmir, Adana, Eskişehir, Adıyaman gibi) yerleşmiş Ertuğrul köylüler mevcuttur. Kafkasya'da, Almanya'da yerleşmiş hemşehrilerimiz vardır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 84
1997 88

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]