Sapa, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sapaköy
—  Köy  —
Çorum
Çorum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 215
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0364
İl plaka kodu
Posta kodu 19000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Sapaköy, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sapaköy

Kuruluşundan önce köyde Gavurlar diye anılan Ermeniler yaşamış Bunların yerleşim yeri şimdiki köyün oldugu yer degil gavurun boz dedigimiz yerdir.Ermeniler burayı terkettiginde 3 tane Ermeni kızının köyde kaldıgı ve bunlarında da gavurun kızı diye anıldı bilinmektedir. Köye ilk gelenlerimiz Köyü oluşturan sülaleler değişik bölgelerden gelmişlerdir. Tahminen köyün kuruluş yılı 1815'li yıllardır. Çıtaklar sülalesi Köye ilk gelenlerdir Samsun Alaçam bölgesinden gelmişlerdir. rahmetli Mico Eniştemiz Bu Samsun dan gelenlere kalkancı derdi.Diger sülalerimizden bir kısmı Horasan Erenleri'ndendirSarı Hasanlar bu bölgeden gelmiştir.Diger sülalelrimiz Antep, Adana,Azeri bölgesinde alevi kuyumcuları diye anılan grup dur

Sapaköy adını Sapadede diye anılan kişiden almıştır. Sapa dede köy kurucularından değildir.Köyden geçen bir yolcu olduğu bilinmektedir. Bu dede köyde yardımseverliğinden dolayı sevilmiş ve köyde yaşamıştır. Herkesce sevilen bu Sapadede Kimsesi olmadığından köye türbesi yapılmıştır. Çorum çanakcılar tarafında bir köyde sapagan dede türbesi olduğu ve bizim Sapa dede ile yakınlığı oldugu söylenmektedir

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Tipik Anadolu köyüdür. Düğünler ve bayramlarda birbirleri ile yakın ilişki içerisindedirler. Köyün kültürü çevre köylerden farlılık göstermez. Eski giyim kuşamda halen halk folklor oyuncularının giydiği üçetek dedikleri ve üç parçadan oluşan parlak kumaştan yapılmış elbiselerin giyildiği bilinmektedir. Günümüze bu giyim kuşam kalmamıştır.Çok göç veren köylerdendir.Bunun etkisi ile halkın yaşamında eskiye göre farklılıklar oluşturmuştur. Eski yaşlıların söylediği türkülerle bu günkü kırşehir yöresinin sanatçılarının söylediği türkülerin söyleyiş biçiminin aynı olduğu görülmektedir. Köyden göç edenlerin halen Ankara da "Sapa köy Kültür ve dayanışma derneği" vardır. Bu dernek yoluyla kendi köy halkı hakkında sürekli bilgi sahibi olmaktadırlar. Düğün,ölüm gibi olaylarda dernek vasıtası ile iletişimde bulunmaktadırlar. Yaz aylarında tatillerini geçirmek için bir kısım insanlar kendi köyü olan Hamdi köyü tercih etmekedirler. Gelenek ve göreneklerinini yaşatmaya çalışmaktadırlar. Bunlardan birkaçı, kurban kesmek özellikle kırklar ziyaretine,ölenlerin arkasından kuran okutmak ve yemek vermek gibi geleneklerini köyde sürdürmeye çalışmaktadırlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum-Ankara yolu üzerindedir.Çorum merkezine 25 km uzaklıktadır.çevresinde gökdere, Ertuğrulköy,yenihayat, Seyfe,Hamdiköy, Tarhan, sazdegirmeni, Küçükgülücek, Büyükgülücek köyleri vardır Ankara ya mesafe 200 km Çorum a 25 km dir. Koparan mevkiindedir.

Çorum Sapa köy Google Map

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2013 210
2009 205
2007 210
2000 215
1997 209

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım dayalıdır. hayvancılık en az 15 yıldır yapılmamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy Koparan I üzerindedir. köyün arazisinde taş ocağı işletilmekteysede,defalarca başvurmamıza rağmen köyün içinde bulunan yolları yaptırılamamıştır.