Büğdüz, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Büğdüz
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 624
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0364
Posta kodu 19000

Büğdüz, Çorum ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Büğdüz köyü şu anki yerleşim yerinin dışında 3 parça halinde iken köyün yerleşim alanının dağ eteğinde kurulması için parçalar birleşerek ve şu anki yerin daha önceleri bük tabir edilen sık ağaçlık ormanlık olmasından dolayı Bükdüz daha sonra halk arasında şive değişikliği ile Büğdüz adını aldığı söylenmektedir. Köyün yerleştiği alan dağ eteklerinde ve ovaya hakim bir noktadır. Yerleşim kurulurken ovanın gözlenebilir olması ve saldırılar karşısında daha kolay savunma yapılması amaçlanmıştır, yerleşimin düzlükte değil dağ eteğinde olmasının sebebi budur. Anadolu'nun Türkleşmesi sürecinde çok önemli bir yere sahip olan Büğdüz boyu ilerleme rotalarında yerleşim yerleri kurmuşlardır, Anadolu'nun pek çok yerinde aynı isimde köylere rastlanılmasının sebebi budur. Bu köylere baktığımız zaman yerleşimin benzer tekniklerle kurulduğunu görürüz.[kaynak belirtilmeli]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum merkezine 23 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklim özellikleri daha çok Karadeniz iklimi ile İç Anadolu karasal iklimi arasında bir geçiş iklimi hüviyeti taşımaktadır. Zira ne Karadeniz ikliminde olduğu kadar yağışlı ne de İç Anadolu iklimindeki kadar kuraktır. Geçiş iklimi olmasının doğal bitki örtüsü üzerinde de etkileri olmuştur. Bunun en güzel örneği ise meşe ormanlarıdır. Meşe ormanları bir geçiş iklimi bitki örtüsü olma karakteristik özelliğe sahiptir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 659
2000 624
1997 657

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Büğdüz köyünde tarıma dayalı olarak şeker pancarı,soğan,ay cekirdeği bol miktarda ekilmektedir.Ayrıca üzüm bağları da meşhurdur, buranın üzümlerinden harika şarap yapılır ama eşraf tarafından artık pek tercih edilmemektedir. Bunun yanı sıra sebze ve meyvecilik de bol miktarda yapılmaktadır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köylünün eğitime verdiği önem büyüktür. Aileler çocuklarını okutmak için çok uğraş vermektedirler. Genelde Çorum'da okudukları için servisle geliş-gidiş yapılmaktadır, şu ana kadar köyde okuyup iyi bir meslek sahibi olan birçok insan çıkmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi inşaatı bitmiş aktif haldedir. Daha önceleri Abdalata köyünün sağlık ocağına gitmek zorunda kalan köy halkı artık bu konuda rahat nefes alacaktır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve İnternet erişimi mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]