Büğdüz, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Büğdüz
—  Köy  —
Çorum
Çorum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 624
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0364
İl plaka kodu
Posta kodu 19000
İnternet sitesi: [2]

Büğdüz, Çorum ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Büğdüz köyü şu anki yerleşim yerinin dışında 3 parça halinde iken köyün yerleşim alanının dağ eteğinde kurulması icin parcalar birleşerek ve şu anki yerin daha önceleri bük tabir edilen sık ağaçlık ormanlık olmasından dolayı bükdüz daha sonra halk arasında şive değişikliği ile büğdüz adını aldığı söylenmektedir ancak Büğdüz ismi Oğuzların Büğdüz boyunun yerleştiği bir yer olduğundan kaynaklanmaktadır. Köyün yerleştiği alan dağ eteklerinde ve ovaya hakim bir noktadır. Yerleşim kurulurken ovanın gözlenebilir olması ve saldırılar karşısında daha kolay savunma yapılması amaçlanmıştır, yerleşimin düzlükte değil dağ eteğinde olmasının sebebi budur. Anadolu'nun Türkleşmesi sürecinde çok önemli bir yere sahip olan Büğdüz boyu ilerleme rotalarında yerleşim yerleri kurmuşlardır, Anadolu'nun pek çok yerinde aynı isimde köylere rastlanılmasının sebebi budur. Bu köylere baktığımız zaman yerleşimin benzer tekniklerle kurulduğunu görürüz....

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum merkezine 23 km uzaklıktadır. Büğdüz köyü il merkezine şeker fabrikası yanında,organize sanayi yol ayrımından,ortaköy ilcesi yolundan ve alaca ilcesi yolundan olmak üzere ulaşımı çok rahat olan yerleşim birimidir.İl merkezine uzaklığı 17 km dir.Köyün ulaşımında köyde bol miktarda arac bulunmaktadır

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün ulaşımı kolaydır. çoruma uzaklığı 21 km olan köy halkı genelde köyden kalkan dolmuşlarla gider köyde dolmuşçuluk yapan araç sayısı yeterlidir. bunların başında kadir kanar, osman fındık, osman yağlı,ihsan fındık vardır. abdalata köyünün dolmuşçularıda köye uğramaktadır. ayrıca boyralıda yapılan ve hala yapımları devam eden yazlık ev lere gelen araçlarda ulaşımda köy halkının yardımcılarıdır. ancak son yıllarda çakır köyünden çakıl taşıyan kamyonlar yolların aşırı şekilde bozulmasına sebebiyet vermiştir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Koyun iklim ozelikleri daha cok karadeniz iklimi ile icanadolu karasal iklimi arasinda bir gecis iklimi huviyeti tasimaktadir. Zira ne karadeniz ikliminde oldugu kadar yagisli nede icanadolu iklimindeki kadar kuraktir. Gecis iklmi olmasinin dagal bitki ortusu uzerinde de etkileri olmustur. Bunun en guzel ornegi ise mese ormanlaridir. mese ormanlari bir gecis iklimi bitki ortusu olma karakteristik ozellige sahiptir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 659
2000 624
1997 657

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Büğdüz köyünde tarıma dayalı olarak şeker pancarı,soğan,ay cekirdeği bol miktarda ekilmektedir.Ayrıca üzüm bağları da meşhurdur, buranın üzümlerinden harika şarap yapılır ama eşraf tarafından artık pek tercih edilmemektedir. Bunun yanı sıra sebze ve meyvecilik de bol miktarda yapılmaktadır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köylünün eğitime verdiği önem büyüktür.Aileler çocuklarını okutmak için çok uğraş vermektedirler.Bunun için çocuklarını İl Merkezindeki okullara ve Yatılı Bölge İlköğretim Okulu' na göndermektedirler.Genelde Çorum'da okudukları için servisle geliş-gidiş yapılmaktadır, şu ana kadar köyden okuyan iyi bir meslek sahibi olan birçok insan çıkmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi inşaatı bitmiş aktif haldedir.Daha önceleri Abdalata köyünün sağlık ocağına gitmek zorunda kalan köy halkı artık bu konuda rahat nefes alacaktır.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve İnternet erişimi mevcuttur.Fiber internet bağlantısıda en kısa zamanda getirilecektir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]