Çalyayla, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çalyayla
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 215
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0364
Posta kodu 19000

Çalyayla, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün önceki ismi Sarin'dir. Köyün büyükleri bu ismin köye yakın mesafede olan Sarı inkaya'dan aldığını söyler. 1960 ve 1970 yılları arasında Sarin, Çalyayla köyü olarak değiştirilmiştir. İl ve Çorum köylerinde hâlâ Sarin diye bilinir.Ayrıca Çalyayla koyune kayıtlı olanlara halen Sarınlı denılmektedır. Ayrıca yapılan son ihtiyar heyeti toplantısında Tortu'ların (!) köye alınmama kararı alınmıştır. Çalyayla köyüne Tortu'lar giremez.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün meşhur olan yemeği Keşkek ve Yayla çorbasıdır.Köyün görenekleri ile bilgi yoktur.Tavuk yemeklerinin lezzeti bir farklı olur.Koyde herkesin bır lakabı vardır.Ayrıca çeşitli soydan gelenlere isimler takılmıştır.Örn: Pireliler,Garipbacılar,Dineğliler,Sütçüler,Katıkçılar,İpekler vb.isimlerle kendilerine ad takmışlardır.Ayrıca kendilerinede lakap takmışlardı Altıaylığın torunu Mehmet, Garelinin Arap,Kelhasan,Karaüsük,Tıkı ,Kelali,cıvıklar Huysuzzeynal,Arabacımemik,Topalmusa,Tongudu,Kötüsük,Şaşgöz,Geniren gibi isimlerle anılırlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum merkezine 34 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014 124
2000 256
1997 492

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde ceviz ve fasulye üretimi yaygındır.Özellikle ceviz ve fasulye çorumda da bilinir. Ayrıca tetiri adlı bitki köyde büyük bir para kaynağıdır

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır,ama öğretmen olmadığı için öğrenim vermiyor. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır ama Faal değildir, Sağlık ocağı yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yola asfalt 2017 yılında dökülmüştür.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.