Hamdiköy, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hamdiköy
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 153
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0364
Posta kodu 19000

Hamdiköy, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kurucusu Hamdi Bey'dir. Köy adını bu beyin adından almıştır. Hamdi bey, Avşar beyidir. Osmanlı Avşarları bozguna uğrattığında beylerinin bir kısmını belli yerlere iskana zorlamış ve zorunlu olarak iskan edilmiştir. zorunlu iskana tabi tutulan Avşar beyi Hamdi bey de köyün şimdiki yerine iskan edilmiştir. Beraberinde getirdiği yardımcılarından bir kısmına da Yukarı Hamdi diye bilinen yere yerleştirmiştir. Köy halkı öz be öz Avşar'dır. Benim dinlediğim eski köy yaşlılarından köy tarihinin 1865 Derviş Paşanın zorunlu iskana tuttuğu tarihten biraz daha eski olduğudur. Malumunuz Avşarlar 1619'dan beri hep isyan halinde olmuşlardır. Bu nedenle de kesin yerleşim tarihi hakkında belli bir tarih söylemek zordur.

Avşarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Avşarlar Oğuz Türkleri’nin Bozok koluna bağlı bir Türkmen aşiretidir. 12 ve 13. yüzyılda Horasan’dan Anadolu topraklarına Azerbaycan, İran ve Suriye üzerinden gelmişlerdir. Gelirken geçtikleri yerlerde bazı obaları kalmıştır ve hala yaşamaktadırlar. Anadolu’da Karaman, Konya, adana, Mersin, Niğde, Kayseri, Kahramanmaraş ve Sivas yörelerine yerleşmiş, buradan iskan sonucu Aydın, Denizli, Afyon gibi Ege illerine ve Balkanlar’a sürülmüştür. Kalanlar ise birbirlerinden uzak olarak Anadolu geneline iskan edilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kültürü çevre köylerden farlılık göstermez. Eski giyim kuşamda halen halk folklor oyuncularının giydiği üçetek dedikleri ve üç parçadan oluşan parlak kumaştan yapılmış elbiselerin giyildiği bilinmektedir. Günümüze bu giyim kuşam kalmamıştır.Çok göç veren köylerdendir. Bunun etkisi ile halkın yaşamında eskiye göre farklılıklar oluşturmuştur. Eski yaşlıların söylediği türkülerle bugünkü Kırşehir yöresinin sanatçılarının söylediği türkülerin söyleyiş biçiminin aynı olduğu görülmektedir. Köyde okuma-yazmaya çok önem verilmiştir. Okuma-yazma oranı %100 dür. Köyden göç edenlerin halen Ankara da bir dernekleri vardır. Bu dernek yoluyla kendi köy halkı hakkında sürekli bilgi sahibi olmaktadırlar. Düğün,ölüm gibi olaylarda dernek vasıtası ile iletişimde bulunmaktadırlar. Yaz aylarında tatillerini geçirmek için bir kısım insanlar kendi köyü olan Hamdi köyü tercih etmektedirler. Gelenek ve göreneklerini yaşatmaya çalışmaktadırlar. Bunlardan birkaçı, kurban kesmek özellikle kırklar ziyaretine,ölenlerin arkasından kuran okutmak ve yemek vermek gibi geleneklerini köyde sürdürmeye çalışmaktadırlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum merkezine 23 km uzaklıktadır. Köy Ankara-Samsun yolu üzerindedir. Duble olan bu yol köyün iki mahallesinin direkt ana yola bağlantısını kesmiş, Yol bağlantısı, Yeni Hamdi mahallesindedir. Diğer iki mahallenin direkt ana yola bağlantısı her ne hikmetse yol yapanlar tarafından kesilmiş ya da dikkate alınmamıştır. Evinin karşısındaki tarlasından traktörle evine gitmek isteyen kişi 3 km gidip tekrar 3 km geri dönerek evine gelebilmektedir. Köy Koparan boğazının ovaya açılan yüzünde yerini alır.Ova bir köydür.Coğrafi güzelliği vardır.En şirin köylerden biridir. Koparan ve Yenihayat dereleri bu köyden geçmektedir. Akarsu boylarında yaprakları suya değen söğüt ağaçları köye ayrıca bir güzellik verir.Bundan 15 sene öncesine kadar köyün içerisinden suyu bol olan bir çay geçmekteydi ancak yeni hayat barajı yapımı dolayısıyla çay kurumak üzeredir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisinde de olmakla birlikte Karadeniz'le İç Anadolu iklimi arasında bir geçiş gibidir. Yağış en fazla bahardadır. Sonbahar yağışı azdır ancak;büyük önem taşır. Tahıl ekiminde bu yağışı önemlidir. Kış aylarında zaman zaman kar yağışlarının yoğun olduğu da görülmektedir. Yazları yağış yok denecek kadar azdır. Kısmen sıcak geçer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 139
2000 153
1997 169

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak hayvancılık azdır. Ekonominin temelini tarım oluşturmaktadır. Sulu ve susuz tarım yapılmaktadır. Sulu tarım az olduğu için genelde tarımda Buğday ekimi önem taşır. Ankara gibi kentlerde yaşayan köy halkının bir kısmı, yaz aylarında gelerek kendi tarlasının ürününü hasat ettirmekte ve aile bütçelerine katkı sağlamaktadırlar.Devletin tanıdığı imkânlar ölçüsünde(Çünkü ekimde kısıtlama vardır) şeker pancarı da ekilmektedir. Meyve ve sebzecilik yok denecek kadar azdır.Meyvecilik yok denebilir. İnsan gücüne dayalı tarım çok azdır.Genelde tarım makineleşmiştir. İnsan gücü ile işlenecek ürünler için dışarıdan işçi getirilmektedir. El sanatları yoktur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, Jandarma Karakolu yeni yapıldı. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Köyde 1185 sayılı Tarım Kredi Kooperatifi vardır.PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]