Çalıca, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çalıca
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 1.453 m (4.767 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 2.500
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0364
İl plaka kodu 97
Posta kodu 19000

Çalıca, Çorum ilinin Merkez ilçesinden bağımsız bir özerk köy dür

Kurucu Önder: Çeçen Alpovski'dir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının, çalılık (küçük odunsu bitki) bir yerde kurulduğu için, kesin olmamakla birlikte bu adla anıldığı bilinmektedir. "Cesur aşireti" bu bölgede köyü kurduğu bilinmektedir. Rusyadan göçen bir çeçen halkı olarak tanınan "Cesur aşireti" 2.beyazıt tarafından buraya yetleştirilmiştir ve kontrol altında tutulmaya çalışılmıştır. Genç Osmanı öldürmek için gönderilen "Çeçen Alpovski"tarafından gönderilen "Çeçen Musovki" Genç Osmanı öldürmeyi başaramamıştır ve asılmıştır. Kurtuluş savaşın'da İngilizler ve Fransızlar tarafından işgal edilen köyü Çeçenlerin lideri "Çeçen Acovs" kurtarmıştır. İngiltere'de bu yenilgeden sonra "General John" şöye demiştir; "biz gerçekten bu kadar cesur ve kahraman bir çeçen halkı görmedik soyadları gibi çok cesurlar"

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yemekleri: Teneke kebabi, mantı ve toyg aşı(yayla çorbası) dır. Köy'ün nüfus çoğunlukla genelde çeçen göçmenleri tarafından oluşmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum merkezine 19 km uzaklıktadır. Köyün yerlileri arasında kendi isimleri ile anılan yerler vardır. Bunlar: Nadar, Durakpınarı, Ağkaya, Cevizli, Isıtma, Tercan Bağları, Kilikbaşı, İtöldüren, Karga Çayırı, Öllüklük, Balkaya'dır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimdir, yazları sıcak ve kurak, kışları ayaz ve soğuk geçmektedir. Ayrıca dört mevsim bir arada yaşanabilir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2017 2500
2007 1500
2000 ----
1997 ----

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köyde en fazla buğday, arpa, yulaf, nohut ve az miktarda mercimek ekilmektedir, hayvan olarak da son yıllarda süt inekciliği yayılmaya başlanmıştır. Koyun ve az miktarda keçi yetiştirilmektedir.