Kışladeresi, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kışladeresi köyü
Köyün genel görünümü
Köyün genel görünümü
Çorum'un Türkiye'deki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 287
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0(364)
Posta kodu 19000
Resmî site
YerelNET -
Kışladeresi Camii.
Kışladeresi Camii'nin içi.

Kışladeresi, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün geçmişi; Gümüşhane ili Kürtün ilçesi Demirciler (Harıd-ı Kebir) ve Cayra köylerinden Rum çetelerinin yapmış olduğu zulüm ve baskılar vede Osmanlı Rus savaşı (1877-1878), halk arasında söylenişiyle 93 Harbinde bölgenin işgal edilip halkın işkenceye uğraması nedeniyle halkın bir kısmı, daha güvenli olan Anadolunun iç kesimlerine göç etmişler ve bir daha geri dönmeyerek buraya yerleşmişlerdir. Yani Kışladeresi ve mahallesi olan (6 km kuzeyinde) Tekçam isimleriyle yeni bir köy kurmuşlardır. Yalnız halk göç zamanı Demirciler (Harıt) ve Cayra köyleri Trabzon'un Tonya ilçesine bağlı olduğu için kendilerini aslen Trabzonlu bilir. Dört (Tekçam dahil) mahalleden oluşan köyün fiziki özellikleride Karadenizi anımsatmaktadır. Köyde halen tarih ve turizm yönünden gün ışığına çıkması beklenen ören yerleri vardır. Köye ilk yerleşen ve köyün kurucuları Molla Ahmet, Cin Ali ve Molla Ali'dir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı gelenek ve göreneklerine çok bağlıdırlar ve yemek yeme alışkanlıkları Karadenizle benzerdir. Toyga aşı, çatal aş, kesme aşı gibi çorbaları meşhurdur. Ayrıca turşuları, tereyağı, çökeleği güzel yaparlar. Hala mısır karalahana ekenler var ve yemeğini yaparlar. Karadeniz köylerini kısmen anımsatmaktadır, yalnız yavaş yavaş o kültür kaybolmuş birazcık asimile olmuşlardır, örneğin kemençe ve horon tepmeyi unutmuşlar maalesef!:(.. Çevre köyler arasında ismi İlazlar olarak geçer. Halkı çok cana yakın, mert, cesur ve aynı zamanda çok misafirperverdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum Merkez ilçeye bağlı ve il merkezine 27 km uzaklıkta olup yolu asfaltdır. Düvenci ovasının batısında ve ovanın ortasından gecen Eski Samsun yoluna 5 km. mesafededir. Üç tepe yamacında kurulu olup, ortasından bir dere geçmektedir. Konum itibarıyla köyün en yüksek yerinden itibaren yaylalar başlar, zaten Tekçam mahallesi konum olarak bir yayla mahallesidir, ama artık yaylacılık yapılmamaktadır. Köye 6 km. kuzeyinde yaylalarıyla meşhur Düvenci Dağı (Çamdağı)bulunmaktadır. Bölgenin en yüksek dağlarından biri olan Eğerli Dağı (İyerci) köye 9 km. Kuzey Batısında Bulunmaktadır. Dağın yüksekliği 1625 metre olup; tepesinden Çorum İli, Amasya/Merzifon İlçesi ve Amasya/Hamamözü ilçesi gözükmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha çok karasal iklim hakim olmakla birlikte, orta karadeniz bölgesinde olması nedeniyle karadeniz ikliminin etkileri görülmektedir. Eskiden Köyün çevresi ormanlarla kaplı olmasına rağmen bilinçsiz ağaç kesmeler nedeniyle orman vasfını kaybetmiş ve otlak, mera yani bozkırlaşmıştır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 253
2000 287
1997 80

Köy ekonomik sebeplerden dolayı şehre göç vermektedir. Köylünün büyük çoğunluğu şehirde yaşamaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarım: Buday, arpa, şeker pancarı, haşhaş vb. Hayvancılık: Daha çok büyükbaş hayvancılık olup yazlar meralarda otlatma, kışında mandıra besiciliği, ayrıca arıcılıkda yapılır ve kendilerine yetecek kadar sebze ve meyvede yetiştirilir. Son yıllarda süt hayvancılığı ve satışıda gelişmiştir. Ticaret: Ayrıca çorum il merkezinde inşaat müteahhitliği ve ticaretle uraşanlar vede yurt içi ve dışına çok göç vermiş olup oralarda çalışanlarda vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vede Cami vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık Görevlisi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt (Tekçam mahallesinin yolu stabilize) olup, köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]