Pembecik, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pembecik
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 210
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0364
Posta kodu 19000

Pembecik, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyü, Orta Asya'dan göç eden göçmenler tarafından yerleşim birimi olarak kurulmuş olup o zamandan günüze kadar gelmiştir. Önceki ismi Pamucak tır. Hala da halk arasında Pamucak olarak bilinir. pamucak isimini ise köye gelin olarak gelen ve yardım severliğiden söz ettirip hiç çocukları ve torunları olmayan kendini çocuklara adayan ve çocuklar tarafından pamuk Nine olarak bilinen nineden almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ninelerden dedelerden kalma örf ve adetler yaşanmaktadır. Ama her şeyden önce köyde saygı baş kültür olarak değerlendirilir. Misafirperver olması ve gelen misafirleri ağırlamak için köyde köy odaları yani şimdiki misafir odaları bulunmaktadır. Yemeklere gelince burada çok yemekler yaptıkları bir gerçek. Tandır çörekleri, tahrana çorbası, bulgur pilavı, salataları ve köyde meşhur olan keşkek başlıca yemeklerdir. Düğünlerinde ise verilen yemekleri Çorum Beşlisi diye adlandırırlar bu da: düğünçorbası, salata, pilav, yahni ve keşkektir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağ etekleri altında dere köyü olarak yerini alır. Çorum ilinin merkezine 32 km uzaklıktadır. Çorum'un Alaca ilçesi yolu üzerinde yol üzerinden köyün içine giriş 1,5 km dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 150
2000 210
1997 209

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.En çok Ekimi yapılan ürünler : Buğday Nohut Arpa Mercimek

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]