Çeşmeören, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çeşmeören
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 306
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0364
Posta kodu 19000

Çeşmeören, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün eski ismi Harzadın'dır. Mezarlık incelendiğinde, köyün en az 200- 300 yıllık geçmişinin olduğu görülecektir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy düğünlerinin vazgeçilmez yemeği keşkektir. Gençler birbirlerine ne zaman evleneceksin diye sormazlar. "Ne zaman keşkeğini yiyeceğiz" diye sorarlar. Yolda karşıdan karşıya geçmek isteyen kadınlar, yoldan geçen bir erkek varsa saygı ifadesi olarak erkeğin geçmesini beklerler "erin yolu kesilmez mantığıyla" Yine düğünlerin vazgeçilmez figürlerinden biri de Çorum halayıdır. Perşembe günü dikilen bayrakla başlayan düğün, Pazartesi günü duvak ile "gelinin çeyizinin sergilenmesi" sona erer. Yine gelin alma öncesi "güya donatma" yapılır. Damada köyün erkekleri huzurunda damatlık elbiseleri giydirilir. Erkekler kış döneminde köy odalarında bir araya gelirler. Sohbet ederler. "Ekmek etme" kadınlar için toplanma alanlarıdır. Bir araya gelen 6-7 kadın hem ekmek yaparlar, hem de köydeki havadisler hakkında birbirlerini bilgilendirirler !!

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum merkezine 15 km uzaklıktadır. Ahilyas, Büğdüz ve Abdalata köyleri arasındadır. Engebeli arazisi yoktur. Köyün oldukça geniş alanlara yayılan meraları vardır. Köyün topraklarının büyük bölümünde kum vardır. Bu kumlar inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Kumların çıkarıldığı çukurlarda biriken sularla tarlalar sulanmaktadır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 306
1997 280

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Arpa, buğday, şeker pancarı, soğan, domates, en çok üretilen ürünlerdir. Arazilerin yarısında sulu tarım yapılabilmektedir. Köyün büyükbaş hayvanlarını otlatmak için ortak çoban tutulmuştur. Civardaki fabrikalarda çalışıp köyde ikamet edenler vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye yatılı bölge ilköğretim okulu yapıldı. Köyün(köy konağı)da bulunmaktadır . Bulunan su kaynakları ortak kullanım için su deposuna bağlandı. Meralarda hayvanların su ihtiyacını karşılamak için çeşmeler yaptırıldı. Köyün camisinde iyileştirme çalışmaları yapıldı. Yeni şadırvan yapıldı. Mavi akım doğalgaz hattının ana boruları köyün arazisinden geçmektedir. Hattın geçtiği topraklar kamulaştırılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]