Taşpınar, Çorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Taşpınar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 168
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0364
Posta kodu 19000

Taşpınar, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün tarihi anadolunun türklestirilmesine dayanır.Köyün ilk sakinleri kücük bir kabile olarak Malatya civarında yaşıyorlarmış. Malatya civarında küçük bir oba olarak yaşarlarken orda yine Türk olan bir obayla kavga etmişlerdir, ve o zamanın hakimi (kadı) Taşpınar'lıların atalarını suçlu bulmuşlardır. Ve ceza olarak da 3 gün batımına kadar kuzeybatı'ya doğru yürümeleri cezası verilmiştir.Hem Anadolu türkleşmesine katkıda bulunmuştur.Hem de günün ceza kanunları uygulanmıtır.Ve 3.günün gün batımında şimdiki yerlerine gelinmiştir.Geldikleri yer çok fazla taşlı bir bölgedir ve halada öyledır.Geldikleri yerdeki su kaynağı taşın arasından çıktığı için köyün ismi ordan gelmektedir.TAŞPINAR köyünün insanları sıcaklığı ve doğal güzellikleri ile tanınır.Bu konuda ansıklobedi az da olsa bil mevcuddur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşkemizde Çorum yöresi gelenek ve görenekleri devam etmektedir...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum merkezine 23 km uzaklıktadır.Ulaşım her gün dönüşümlü olarak(gidiş-geliş)sağlanmaktadır .Bekir ANBAR'ın servisi ulaşımı sağlamaktadır.Bekiroğullar Turizm A.Ş.Yeni katılan turizm acentelerimiz bulunur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi:Bölge Karedeniz ve Karasal iklimin geçiş bölgesinde bulunmasından dolayı iklim farklılıkları görülür.Genellikle ilk bahar ve son bahar aylarında Karadeniz iklimi kendini hissettirir.Kış ve yaz aylarında ise Karasal iklim baş gösterir.Bu nedenle iklimlerin özellikleri bölgeyi etkisi altında barındırır..

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 168
1997 175

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

köyde ilkögretim okulu bulunmakla birlikte, içmesuyu şebekesi, kanalisazyon bulunmaktadır. Çeşitli dönemlerde muhtarlık yapan kişilerin ve imece usulu çalışan köylülerin yardımları sonrası tamamlanmaya çalışılmıştır.Yatırım ve kalkınma olmadıgından köy orman içerisinde şirin bir yerleşim yeridir. Tatlı su kaynaklarına sahıptır. Köy yolu asvaltlıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]