Wattpad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wattpad
TürüÖzel
MerkezToronto, Kanada
Hizmet alanıDünya çapında
BaşkanAllen Lau
Ivan Yuen
SahibiWP Technology, Inc.[1]
Websitewattpad.com
TescilOluşturmak için gerekli, kitap değiştirme
Başlangıç2006 Kasım
Mevcut durumuAktif

Wattpad yapabilenlerin makaleler, hikâyeler ve şiirler paylaşabileceği ücretsiz veya ücretli bir okuyucu-yazar topluluğudur. Yazarların keşfedilmemiş ve yayımlanmış çalışmalarını içermektedir. Kullanıcılar hikâyeye yorum yaparak ve oy vererek katkıda bulunma hakkına sahiplerdir. 'Keşfet' bölümünden kitabın ismini yazarak okumak mümkündür. Oy verme işlemi, kitap arayüzünde bulunan yıldız simgesi ile yapılır. Websitesi ile bağlantılı ile ilgili gruplara katılma şansları vardır. Kullanıcıların yarısı Amerika'ya dayalıdır; Wattpad'in en çok kullanıldığı dört ülke Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Filipinler ve Türkiye'dir. Wattpad 2006 yılında, Allen Lau ile Ivan Yuen işbirliğinde kurulmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Wattpad, Şubat 2007’de Gutenberg Projesiyle mobil kullanıcıların ulaşabileceği 17.000 e-kitabı bünyesine ilave edeceğini açıkladı. Haziran 2009’da Wattpad’ın basın bültenine göre telefon uygulaması 5 milyon defa indirilmiş. Mart 2009’da iPhone versiyonu, Nisan 2009’da Blackberry App World, Haziran 2009’da Android ve Nisan 2010’da Apple iPad, Windows Phone 8.1 ve Windows 10 mobile versiyonu gösterime sunuldu.

Yatırımlar ve Gelişme[değiştir | kaynağı değiştir]

O tarihte, Wattpad’e yatırımcıları tarafından yaklaşık $70M sermaye ayrıldı. 2011’de Wattpad, o anki yatırımcıları tarafından toplam ayrılan sermayenin $3.5M olduğunu duyurdu. Bunlar Twitter, Tumblr ve diğer sosyal medyaların başarı hikâyelerinin arkasındaki W Media Ventures, Golden Venture Partners, Union Square Ventures gibi yatırımcılardır. Sonra Haziran 2012’de Wattpad Khosla Ventures’in yol göstermesiyle cüretkar yatırımcılar (kendini riske atarak) grubu tarafından $17.5M kalkındırılmış oldu.

En son olan finansman birliği Nisan 2014’te oldu. Wattpad, OMERS ventures tarafından yol gösterilen Series C’de $46M luk iş olduğunu duyurdu.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık 2011’de, Toronto merkezli Canadian Innovation Exchange tarafından Wattpad ülkenin en sıcak dijital medya kuruluşu seçildi. Aynı yıl Wattpad’in kurucularından biri ve CEO’su olan Ivan Yuen,sponsoru Deloitte olan Impact Infused ödülleri tarafından Kanadanın en yüksek girişimcisi olarak tanındığı belirtildi.

Filipinler'de Wattpad[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 2014’te Wattpad, Pop Fiction’la bir sözleşme imzaladı. Bu Summit Media’nın Filipinler'de Wattpad hikâyelerinin basılmasıyla ilgili bir yazının basılmasıydı. Filipinlerli diğer yayıncılarda Wattpadle ilgili hikâyeler yayınladı. O andan itibaren Wattpad hikâyeleri çok sayıdaki teleseries(televizyon pogramlarına)’e adapte edildi. Filipinler TV ağı TV5 Wattpad’le iş ortaklığı olan Life is Beautiful Publishing Company (Hayat güzel yayınevi kuruluşu)’nun piyasaya sürdüğü Wattpad Presents adlı Wattpad hikayelerinin TV daramalarına dönüştürüldüğü programı yayınladı. (Wattpad hikayelerinin ortaya döküldüğü programlar genellikle LIB adlı yayın kanalından yayınlanırdı.)

ABS-CBN biribirinden farklı çeşit çeşit Wattpad hikayelerini filme uyarladı. Noreen Capili (noringai) tatarfından yazılan James Reid ve Nadine Lustre yıldızlarının oynadığı "My App Boyfie" buna bir örnek. Ve coming-of-age (Yaşlılık geliyor) serisi Bagito’nun yıldız oyuncuları da Nash Aguas, Alexa Ilacad ve Ella Cruz’dur. Pop Fiction’un çok satan kitabı “She's Dating the Gangster" Bianca Bernardino (SGWannaB) tarafından yazılan ve filme uyarlanan ilk orijinal Wattpad kitabıdır ve baş roller Kathryn Bernardo ve Daniel Padilla’ya teklif edilmiştir. Bu film, ABS-CBN'nin bir yan üretim kolu olan Star Cinema tarafından üratilmiştir. Ilurvbooks tarafından yazılan "The Bet" adlı Wattpad kitabına dayanan "Just The Way You Are" (Tek yol sensin) adlı filmin baş rolleri de Liza Soberano ve Enrique Gil’dir.

Türkiye'de Wattpad[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya üzerindeki 4. yoğun kullanılan ülke olan Türkiye'deki ilgi, Wattpad yazarları içinden kitapları basılan ve başarı kazanan isimler çıkmasını sağladı.[2][3]

Karanlıktan Sonra Wattpad (After Dark Wattpad)[değiştir | kaynağı değiştir]

Şubat 2015’te Wattpad, ‘After Dark’ adlı 2. Bağımsız uygulamayı piyasaya sürdü. Bu uygulamanın asıl odak noktası özellikle macera tarzı kitapları +17 gençlere ulaştırmak.

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Nisan 2014’teki verilere göre;

  • Kullanıcıların %85’i telefonlarından bağlanıyor.
  • Aylık 35 milyon farklı kullanıcı siteyi ziyaret ediyor.
  • Günde 100.000 civarında hikâye yükleniyor.
  • 3 milyon civarında yazar var.

Yeni Yazarlar ve Gençler[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok oya sahip olan kitaplar "What's Hot List" te yer alıyor. Bu veriler okunma sayıları ve diğer kullanıcıların oyları yüzünden günlük olarak değişiyor. Sitedeki mevcut birçok profile göre bu yazarların çoğu genç. Ayrıca Wattpad kitapların kategorize edilmiş bir listesine sahip.

Hoşnutluk belirten eleştirilere sahip olan, personelin ve editörün eleştiri tahtasında onayına sahip yazılar desteklenip diğer kitap platformlarına da terfi ediyor. Birçok başarılı kitap, farklı üslup sahibi profesyonel yazarlar tarafından kendine özgün yazılmış kitaplardır. Wattpad’in en son güncellemesi yazarlara hikâyelerini başka kitap platformlerına da taşıma özelliği içermektedir.

Rekabetler-Yarışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wattpad bir yıl içinde birkaç küçük ve bir de büyük olan rekabetlerle uğraşıyor. Yıllık en büyük rekabetin adı "The Watty Awards". 2. En büyük “Just Write It”. 2011’de teh watty awards 3 giriş leveli içeriyordu. (Popular, On The Rise, and Undiscovered) (Popüler, Yükselişte ve keşfedilmemiş). Bu her tarzdan yazarın kazanması için mükemmel bir şanstı. Yarışma Wattpad hesabı olan herkes için açıktı.

2012’nin yazı boyunca, Wattpad Kanadalı yazar,şair, Wattys ödülü sahibi ve edebi eleştirmen olan Margaret Atwood’la iş birliği yaptı. Margaret Atwood, ilk defa Wattpad’ın şiir yazmayı seven yetenekleri için büyük bir şans olan “Enthusiastic-coşkulu” ve”Competitor-yarışmacı” olmak üzere iki farklı kategoride yarışılacak şiir yarışmasının tekifini yapan kişidir. Ve o tarihten beri bu yarışma yapılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Wattpad / Home. 19 Ekim 2012 tarihinde Library of Congress sitesinde arşivlendi Wattpad. Retrieved 2013-11-26.
  2. ^ Mine Akverdi Denktaş (14 Eylül 2015). "Hikayelerin YouTube'u". Vatan Kitap. 30 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2017. 
  3. ^ "En Popüler WattPad Kitapları ve Yazarları". Dark Angel Home. 10 Aralık 2015. 30 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2017.