Weasley ailesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Weasley ailesinin Mısır ziyaretinden

Weasley ailesi Harry Potter serisindeki safkan büyücü ailelerinden biri. Ottery St.Catchpole’un yakınlarındaki bir kasabada Kovuk adındaki 3-4 katlı ve köhne bir evde yaşarlar. Hepsi de kızıl saçlı olan aile bireyleri; baba Arthur, anne Molly, ağabeyler Bill, Charlie, Percy, ikizler Fred ve George, Ron ve en küçükleri olan tek kız Ginny’den oluşur. Charlie, Romanya’da ejderhalarla uğraşmakta, Bill ise Mısır’da büyücü bankasında görev yapmaktadır. Percy, Hogwarts'ı yeni bitirmiş ve Sihir Bakanlığı'nda Barty Crouch'un yardımcısı olmuştur. Fred ve George ise ailenin el çabukluğu ile bilinen üyeleridir. Ginny, ailedeki tek kız çocuktur. Fakir bir aile olmalarına rağmen tüm çocuklar Hogwarts’ta okumaktadır.

Ailenin tamamı büyücüdür. Fakat Molly Weasley'in muhasebeci olan küçük kuzeni büyücü değildir ve ondan aile içinde hiç söz edilmez [kaynak belirtilmeli]. Aile Kovuk adı verilen evde yaşamaktadır.

Soy Ağacı[değiştir | kaynağı değiştir]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Septimus Weasley
 
Cedrella Black
 
Bay Prewett
 
Ignatius Prewett
 
Lucretia Black
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bay ve Bayan Delacour
 
Bilius Weasley
 
Bay Weasley
 
Arthur Weasley
 
Molly Prewett
 
Gideon Prewett
 
Fabian Prewett
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fleur Delacour
 
Bill Weasley
 
 
Percy Weasley
 
 
George Weasley
 
 
Ginny Weasley
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gabrielle Delacour
 
 
 
 
Charlie Weasley
 
Fred Weasley
 
Ron Weasley


Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Arthur Weasley[değiştir | kaynağı değiştir]

Arthur Weasley
Harry Potter karakteri
Harry Potter ve Sırlar Odası filminde Arthur Weasley rolünde Mark Williams
İlk görünüş Felsefe Taşı
Son görünüş Ölüm Yadigârları
Yaratan J. K. Rowling
Canlandıran Mark Williams
Bilgi
Tür Safkan büyücü
Cinsiyet Erkek
Meslek

Sihir Bakanlığı Muggle Eşyalarının Kötüye Kullanımı

Sihir Bakanlığı Sahte Savunma Büyüleri ve Koruyucu Nesneleri Bulma ve El Koyma Dairesi
Evlilik(ler) Molly Weasley
Bina Gryffindor
Bağlılık Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Patronus Gelincik

Weasley'lerin babası. Sihir Bakanlığı’nda, Muggle Eşyalarının Kötüye Kullanımı Dairesi Başkanı iken 1997 yılında Rufus Scrimgeour tarafından Sahte Savunma Büyüleri ve Koruyucu Nesneleri Bulma ve El Koyma Bürosu bürosunun başına getirilmiştir. Şu anda kendisine bağlı on adamı bulunmaktadır.

Elektrik fişleri ve pil kolleksiyonu yapar. Bir Ford Anglia'ya büyü yaparak uçurması nedeniyle Muggle Eşyalarının Kötüye Kullanımı konusunda yargılanmıştır. Biraz tuhaf biridir ve Muggle dünyasına olan düşkünlüğü onun bakanlıkta yükselmesini engellemektedir. Muggle Koruma Yasası'nı hazırlamıştır. Harry'nin 5. yılında Sihir Bakanlığı Esrar Dairesi'nde Lord Voldemort'un yılanı Nagini tarafından saldırıya uğramış ve St.Mungo Sihirsel Hastalıklar Hastahanesi ne nakledilerek iyileşmiştir.Burada yılan tarafından yapılmış yarasını düzeltmek için yardımcı doktora kendisine muggle tarzı dikiş tedavisi yapmasını istemiştir. Sirius Black ile kan yoluyla akraba olduğu sanılır.

Molly Weasley[değiştir | kaynağı değiştir]

Molly Weasley
Harry Potter karakteri
Molly Weasley rolünde Julie Walters
İlk görünüş Felsefe Taşı
Son görünüş Ölüm Yadigârları
Yaratan J. K. Rowling
Canlandıran Julie Walters
Bilgi
Tür Safkan büyücü
Cinsiyet Kadın
Meslek Ev hanımı
Evlilik(ler) Arthur Weasley
Bina Gryffindor
Bağlılık Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Molly Weasley (Arthur Weasley ile evlenmeden önce Prewett) (doğum: 30 Ekim 1949) Harry Potter serisindeki kurgusal karakterlerden biri. Ron'un, Harry'nin daha sonra evleneceği Ginny'nin ve diğer Weasley çocuklarının annesidir.

Weasley kardeşlerin annesi ve Arthur Weasley'nin eşi. Sabırlı bir ev kadını, mükemel bir aşçı ve tüm ev işlerini halletmede uzman bir eş. Aynı zamanda yetenekli bir cadı ve Albus Dumbledore’a sadık eski kuşaklardandır. Percy’yi biraz daha kayırma eğilimindedir. O da kızıl saçlıdır. Biraz tombul ve kısa boyludur. Bu nedenle kocası Arthur ile başbaşa iken ona Mollytombik denmesini sever. Ron'un en yakın arkadaşı olan Harry'yi çok sever. Fabian ve Gideon adlarında iki erkek kardeşi vardır. Sirius Black ile hısım olduğu sanılıyor. Fred'i öldürmesi ve Ginny'e öldüren lanet yollaması üzerine "kızımın üstünden elini çek seni kaltak!" diyerek Bellatrix Lestrange'i öldürdü.

Fred ve George Weasley[değiştir | kaynağı değiştir]

Fred ve George Weasley
Harry Potter karakteri
İlk görünüş Harry Potter ve Felsefe Taşi
Son görünüş Harry Potter ve Ölüm Yadigarları
Yaratan J.K. Rowling
Canlandıran James ve Oliver Phelps
Bilgi
Tür Safkan büyücü
Cinsiyet Erkek
Bina Gryffindor
Bağlılık Dumbledore'un Ordusu

Frederick Weasley ve George Weasley (1 Nisan 1978) Harry Potter serisindeki hayali karakterler. Harry'nin en yakın arkadaşı Ron'un ikiz olan ağabeyleridir. -Ron onlardan iki yıl sonra doğar- Doğum günlerinden de anlaşılacağı üzere çok şakacılardır. Gryffindor Quidditch takımında vurucudurlar. Gryffindor Quidditch takımının eski kaptanı Oliver Wood onların birer insan Bludger olduğu iddiasındadır. 5. kitapta Quiditch oynamaları yasaklanmıştır. Harry'ye çapulcu haritasını veren ve gizli geçitlerin yerlerini öğreten kişilerdir. Sınıf başkanlarından, sınıf başkanı olmaktan ve kurallardan nefret ederler. Ağabeyleri Percy'e gıcıktırlar. Ron ile aralarındaki kan bağını ise inkar ederler. Ama 5. kitapta Ron'un muhteşem Quidditch oynamasıyla kardeş olduklarını itiraf edebilmişlerdir(Harry Potter'ın sayesinde). Fakat son kitapta George Weasley, Ölüm Yiyenler ile yapılan bir çarpışmada tek kulağını kaybeder. Kulağın tekrar oluşturulması, yara bir lanet büyüsüyle olduğu için imkânsızdır. Aynı kitapta Fred Weasley Hogwarts'ta Voldemort ve Ölüm Yiyenlere karşı yapılan savaşta Bellatrix Lestrange veya Augustus Rookwood tarafından öldürülmüştür. Daha sonra Rowling'in yaptığı bir açıklamada George Angelina Johnson (Harry'nin ilk Quidditch takımı oyuncularından siyahi bir kızdır. Ateş kadehinde ikisi beraber noelde dans etmişlerdir) ile evlenir ve ilk çocuklarının adını Fred koyarlar. Yine Rowling'in açıklamasına göre George Fred öldükten sonra bir daha Patronus Büyüsü yapamamıştır.

Harry Potter'ın Üçbüyücü Turnuvasından kazandığı 1000 Galleon parayla Weasley Şaka dükkânı'nını açmışlardır. Bu sırrı da 5. kitaba kadar saklamışlardır, ancak sonra Harry itiraf etmek zorunda kalmıştır.

Bill Weasley[değiştir | kaynağı değiştir]

Bill Weasley
Harry Potter karakteri
Son görünüş Harry Potter ve Ölüm Yadigarları
Yaratan J.K. Rowling
Canlandıran Richard Fish
Bilgi
Diğer adları William
Tür Safkan büyücü
Cinsiyet Erkek
Meslek Gringotts
Aile

Anne Molly Weasley Baba Arthur Weasley Erkek Kardeş Charlie Weasley Erkek Kardeş Percy Weasley Erkek Kardeş Fred Weasley Erkek Kardeş George Weasley Erkek Kardeş Ronald Weasley

Kız Kardeş Ginny Weasley
Evlilik(ler) Fleur Delacour
Bina Gryffindor
Bağlılık Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Bill (William) Weasley (d.29 Kasım 1970) İngiliz yazar J.K. Rowling'in roman serisi olan Harry Potter'da bir kurgusal karakter.

Molly ve Arthur Weasley'in en büyük oğlu, Charlie, Percy, Fred, George, Ron ve Ginny'nin kardeşidir.

Bill Weasley, Hogwarts'ta, Gryffindor binasında, 1982 ve 1989 yılları arasında eğitim gördü. Ayrıca sınıf başkanlığı da yaptı. Ardından Mısır'a gitti ve oradaki Grignotts Bankası'nda lanet kırıcı olarak çalıştı.

Bill, Zümrüdüanka Yoldaşlığı adlı serinin beşinci kitabında İngiltere'ye iş için geri döndü. Sonra bir yıl boyunca, Fleur Delacour ile herkesten gizli olarak İngilizce çalıştı. Dersler sırasında Fleur'a yakınlık hissetti ve beraber olmaya başladılar.Harry Potter ve Melez Prens'de ise Bill ve Fleur nişanlandılar. Ayrıca Ron ve Harry'nin Hogwarts'taki altıncı yılının başlamasından önceki yaz Bill, nişanlısını ailesi ile tanıştırdı. 6. kitabın sonunda Fenrir Greyback tarafından yaralanmıştır, neyse ki o sırada dolunay değildir. 1996'nın Ağustos'nda Fleur'le evlenmişlerdir. Ron gruptan ayrıldıktan sonra DenizKabuğu Kulubesinde kalmıştır. Daha sonradan Victoire, Louis ve Dominuque isimli üç çocuğu olmuştur.

6. kitapta kendisi iyi görünümlü genç bir adam olarak tanımlanmıştır. Hatta Fleur Delacour, onu serinin 4. kitabı olan Ateş Kadehi'nde gördüğünde, gözlerinden çok etkilendiği yazmaktadır.

Bu karakteri filmlerde Richard Fish canlandırmıştır. Seride ilk kez Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'nda görünmüştür.

Percy Weasley[değiştir | kaynağı değiştir]

Percy Ignatius Weasley
Program Harry Potter
Canlandıran Chris Rankin
Yaratan J.K. Rowling
Bina Gryffindor, Hogwarts
Bağlılık Sihir Bakanlığı
Genel bilgiler
Cinsiyeti Erkek
Tür Safkan büyücü

Percy Ignatius Weasley, 1976 yılında doğan Percy, Weasley Ailesi’nin Hogwarts’tan yakın zamanda mezun olmuş yetişkin oğludur. 1987 yılında Gryffindor'da okula başlayan Percy 1994 yılında okulu bitrmiştir. Sihir Bakanlığı'nda Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde çalışmaya başlamıştır. Fakat burada çalışırken patronu Mr. Crouch'un Voldemort'un kontrolünde olduğunu anlamaması, onun için büyük bir gaflet olarak nitelendirilmiştir. 1994 yılında terfi ederek Cornelius Fudge'nin yanında ikinci asistan olarak çalışmaya başlamıştır. Kurallara ve işleyiş düzenine çok sıkı sıkıya bağlıdır. Hatta Ron, büyücü kurallarını çiğnerlerse kendi kardeşlerine bile hoşgörülü olacağı konusunda şüphelidir. Hogwarts’ta Sınıf ve Öğrenci Başkanı olmuştur. O da kızıl saçlı fakat ince ve uzun boyludur. Kız arkadaşı Penelope Clearwater’dır. Hermes adında bir baykuşu vardır. Bir süre Harry'nin 4. senesinde Lord Voldemort ile savaşmadığına inanmıştır ve Sihir Bakanı Cornelius Fudge ile birlikte Prof. Dumbledore'un bakanlığa karşı ordu kurdukları gerekçesiyle okula gelerek Prof.Dumbledore'u Azkaban'a götürme girişiminde bulunmuştur. Bunun üzerine babası Arthur Weasley ile aralarında bir tartışma yaşanmış ve Percy Kovuk'tan ayrılmıştır. Ayrıca 5. kitapta Percy kardeşi Ronald Weasley'nin sınıf başkanı olduğunu öğrenince ona bir tebrik mektubu yazmıştır ve mektupta "Harry Potter denen o çocukla arkadaş olma." deyince Ron'un Percy'ye olan nefreti dahada güçlenmiştir.

Charlie Weasley[değiştir | kaynağı değiştir]

Charlie Weasley
Charlieweasley.jpg
Program Harry Potter
İlk görünüm Harry Potter ve Felsefe Taşı (görünmemiştir, sadece adı geçmiştir.)
Yaratan J.K. Rowling
Bina Gryffindor, Hogwarts
Bağlılığı Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Genel bilgiler
Cinsiyeti Erkek
Tür Safkan büyücü

Charlie Weasley (d.12 Aralık 1972) İngiliz yazar J.K. Rowling'in roman serisi olan Harry Potter'da yer alan kurgusal bir karakter.

Molly ve Arthur Weasley'i ikinci oğlu, Bill, Percy, Fred, George, Ron, ve Ginny'nin kardeşidir. Serinin dördüncü kitabı olan Harry Potter ve Ateş Kadehi'nde ılımlı, iyimser ve yüzünde birçok çil olan bir kişi olarak tasvir edilmiştir. Vücut yapısı ise kendinden küçük ikiz kardeşleri olan Fred ve George'a benzemektedir. Fakat boyu Ron ve Percy'den kısadır.

Charlie, 1984 ve 1991 yılları arasında Hogwarts'ta öğrencilik yapmıştır. Harry Potter'ın okula başlamasından bir yıl önce okuldan mezun olmuştur. Hogwarts'ta iken Gryffindor binasının quidditch takımında arayıcılık yapmıştır. Hatta Efsane Arayıcı olarak da bilinmektedir. Bundan başka, Harry'nin de arayıcı olmasından dolayı ilk yılında Harry sık sık Charlie ile kıyaslanmıştır. Charlie daha sonra Romanya'ya giderek ejderha bakıcılığı yapmaya başlamıştır. Hagrid onun her zaman hayvanlar ile arasının kardeşi Percy gibi iyi olduğunu söylemiştir. Hagrid, ejderhası Norbert'ı 1. kitapta Charlie'ye göndermiştir. Bundan başka 4. kitapta yer alan üç büyücü turnuvasındaki dört ejderhayı da Charlie'nin takımı getirmiştir.

Lord Voldemort'un ikinci kez güçlenmesiyle birlikte Charlie, Zümrüdüanka Yoldaşlığında önemli görevlerde bulunmuştur. Topluluğa daha çok yurtdışından destek vermiştir. İngiltere'ye Ateş Kadehi'nden beri dönmemiştir.

Ginny Weasley[değiştir | kaynağı değiştir]

Ginevra "Ginny" Molly Weasley (11 Ağustos 1981), J. K. Rowling'in 7 kitaplık Harry Potter serisindeki kurgusal karakterlerden biri.

Ron Weasley'in kız kardeşidir ve Harry Potter'a ilk beş kitapta platonik olarak aşıktır. Sonra Hermione'nin önerileriyle kendi gibi olabilmeyi başarmış okulda popülerliği yakalamıştır. Altıncı kitapta da Harry Potter ona aşık olmuş ve çıkmaya başlamışlardır. Ayrıca 7. kitapta Harry ile Ginny öpüşürler bunu gören Ron kızgınlıktan köpürür ve hem ona Voldemort tarafından kaçırılmasını istemediğini, hem de onunla öpüşüp ona umut verdiğini söyler ama Harry Ron'a Ginny ile görüşmeyeceklerini söyledikten sonra sakinleşir. Ginny serinin kitaplarında uzun, alev gibi kızıl saçları olan, açık kahverengi gözlere sahip olarak tanımlanmıştır. (Filmlerde gözleri mavidir.)

Weasley ailesinin 7 çocuğunun en küçüğüdür ve tek kızdır. Hakkındaki ilginç bir diğer ayrıntı ise Weasley ailesi'nde nesillerdir doğan ilk kız çocuk olmasıdır. (7. oğlun 7. çocuğu olarak) Ailesi safkan bir büyücü ailesidir. Fakat safkan, melez ya da muggle doğumlu olmayı önemsemezler.

İyi Quidditch oyuncuları çıkarmış bir aileden gelir ve kendisi de bir Quidditch oyuncusudur. Gryffindor Quidditch takımının, 95-96 sezonundaki ilk maçından sonraki Arayıcısıdır. 96-97 sezonunda ise Kovalayıcı olarak takımda yer almıştır. Kitapta söylediğine göre sayı yapmayı Arayıcılığa tercih etmektedir. Fakat Snape Harry’yi cezaya bırakınca yine Arayıcı olarak oynamak zorunda kaldı. Bilindiği kadarı ile kendisine ait bir süpürgesi yok.

Ginny kedileri sever, Crookshanks ile oldukça iyi anlaşır, kendisiyle oynaması için onu saklandığı yerden çıkmaya ikna edebilir. İyi bir rol yeteneğine sahiptir. Ayrıca Arnold isminde pembe-mor bir Pigme-pofidik'e sahiptir.

Öğrenci olarak büyük kardeşleri olan Fred, George ve Ron'dan daha iyidir. Dumbledore'un Ordusunun üyelerinden biridir ve gruba adını vermiştir. Zacharias Smith’e Yarasa-Umacı büyüsü yaparken Horace Slughorn tarafından görülünce onun favori öğrencilerinden oluşan Slug Kulübüne seçilmiştir. Aynı zamanda Fred Weasley de Ginny'nin harika yarasa-umacı büyüsü yaptığını söyler, Ginny bu büyüyü 5. kitapta Draco Malfoy'a yapmıştır.

Ginny Weasley, Harry Potter'a aşıktır. Fakat aşkına karşılık bulamayınca Michael Corner adlı bir çocukla, ardından da Dean Thomas'la çıkmaya başlar. Harry Horace Slughorn adlı iksir hocasından Tom Riddle ile ilgili anısını almaya giderken ve sıkış tepiş koridordan geçerken Ginny'ye sürtündüğü için Ginny Dean Thomas ile kavga eder ve ayrılırlar. Daha sonra Harry'nin katılamadığı Quidditch maçının ardından Gryffindor ortak salonunda Harry Ginny'yi öper ve çıkmaya başlarlar. Fakat Dumbledore'un ölmesi ve Ginny'e zarar gelebileceği nedeniyle ayrılmak zorunda kalırlar.

Bill ve Fleur'ün düğününden önce Harry'nin doğum gününde Ginny Harry'yi öper. Ron bunu görür ve Harry'ye kızar Harry de içi acısa da bir daha Ginny'den uzak duracağına söz vermek zorunda kalır. Hogwarts savaşı sonrası Ginny'yle Harry tekrar bir araya gelirler 19 yıl sonra Harry'yle evlenmişler ve üç çocukları olmuştur: James Sirius, Albus Severus ve Lily Luna.

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]